آقای غلامی؛ چرا باید هزینه کم کاری دولت در ایجاد اشتغال را دانشگاه فرهنگیان بپردازد

به گزارش تور ترکیه ارزان، جمعیت فرهنگیان جوان استان البرز طی نامه ای به وزیر علوم نوشتند: چرا باید هزینه کم کاری دولت در ایجاد اشتغال برای خیل عظیم تحصیل کردگان بیکار سایر دانشگاه ها را نظام تعلیم و تربیت بپردازند؟! این چه نگاه سطحی و کالا انگارانه ای به امر حساس و تخصصی آموزش و پرورش است؟!

آقای غلامی؛ چرا باید هزینه کم کاری دولت در ایجاد اشتغال را دانشگاه فرهنگیان بپردازد

بسم الله الرحمن الرحیم

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای غلامی

سلام علیکم؛

اخیرا نامه ای از جانب شما در فضای عمومی کشور خطاب به رهبر معظم انقلاب منتشر شد که حقیقتا آکنده از نگاهی غیرمسئولانه، غیرقانونی، غیرتخصصی، سطحی و حتی توهین آمیز به مسئله و نظام تعلیم و تربیت است!

از آنجایی که پیشتر از شما هم افرادی از بدنه دولت به این دانشگاه حساس، استراتژیک و بسیار مهم کشور سنگ اندازی کرده بودند بر خود لازم می دانیم نکاتی را خدمتتان عارض شویم:

در متن نامه با اشاره به ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و تاکید بر اجرای بیش از پیش آن که در واقع امری نادرست و غیرقانونی ست، راهکار خروج از بحران کمبود نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش را جذب تحصیل کردگان سایر دانشگاه ها عنوان کردید، در حالیکه با تمام کم کاری های 8 سال گذشته در جبران کمبود معلم بازهم راه برای حل این بحران از طریق دانشگاه فرهنگیان و تقویت زیرساخت های آموزشی این دانشگاه وجود دارد.

در وهله اول لازم به ذکر است که اجرایی شدن این ماده صرفا به منظور تامین بخشی، تاکید می شود، بخشی از نیاز های خاص آموزش و پرورش در رشته هایی است که امکان تحصیل آن در واحد های این دانشگاه وجود ندارد. حال آن که بیشتر رشته های مورد نیاز در این دانشگاه ارائه شده و قابل تحصیل است و استفاده از این ماده در حال حاضر مغایر با قانون است.

در ثانی، چرا باید هزینه های مادی و معنوی ضعف و کم کاری دولت در ایجاد اشتغال برای خیل عظیم تحصیل کردگان بیکار سایر دانشگاه ها را نظام تعلیم و تربیت و در نتیجه نسل آینده فرزندان این سرزمین بپردازند؟! این چه نگاه سطحی و کالا انگارانه ای به امر حساس و تخصصی آموزش و پرورش است؟!

همه ارگان ها و نهاد های حساس و راهبردی کشور برای تربیت نیروی انسانی کارآمد مورد نیاز خود دانشگاه های تخصصی دارند. از دستگاه قضایی و نهاد های نظامی گرفته تا وزارت خانه های امنیتی و صنعتی و حتی صدا و سیما همه و همه تربیت نیروی مورد نیاز خود را خود برعهده دارند. آن وقت چرا باید تربیت کلیدی ترین مهره نظام تعلیم و تربیت در سند تحول بنیادین یعنی تربیت معلم انحصار زدایی شود؟!

بخشی از قصورات به وجود آمدن بحران کمبود نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش طی چند سال آینده، به مسئولین این وزارت برمیشود. اما شما که در 19 اردیبشهت 1397 به عنوان اولین مخاطب منویات رهبر انقلاب در جهت رفع موانع و مسائل راستا توسعه کمّی و کیفی دانشگاه فرهنگیان قرار گرفتید، بگویید برای این دانشگاه چه کرده اید؟! آیا عملکرد شما به عنوان وزیر علوم، در راستای حمایت همه جانبه از این مرکز راهبردی، قابل دفاع است؟! آیا اگر از جانب شما ظرفیت مناسبی جهت جذب اعضای هیئت علمی، در نظر گرفته میشد شرایط علمی این دانشگاه این گونه می بود؟! استفاده از عبارت دانشگاه های معتبر غیر از این است که در واقع عملکرد خودتان را در اعتباربخشی به دانشگاه فرهنگیان زیر سوال برده اید؟!

از سویی دیگر، لازم است که به بازخوانی نظرات رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از دانشگاه فرهنگیان بپردازید. نامه و درخواست شما در تضاد کامل با منویات و رهنمود های رهبری در این مورد است. چگونه به خود اجازه می دهید که با وجود تصریح مکرر ایشان در برهه های مختلف بر توسعه کمّی و کیفی دانشگاه فرهنگیان حرف از کنار زدن این دانشگاه به زبان بیاورید؟!

آقای وزیر!

حمایت و توسعه ظرفیت های دانشگاه فرهنگیان نه تنها غیرکارشناسی نیست، بلکه عاقلانه ترین و قانونی ترین و منحصرترین مجرا جهت جذب و تربیت نیروی کارآمد نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور است.

والسلام علی من اتبع الهدی

99/9/6

جمعیت فرهنگیان جوان استان البرز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1520

به "آقای غلامی؛ چرا باید هزینه کم کاری دولت در ایجاد اشتغال را دانشگاه فرهنگیان بپردازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای غلامی؛ چرا باید هزینه کم کاری دولت در ایجاد اشتغال را دانشگاه فرهنگیان بپردازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید