آنتی بیوتیک های تاریخ مصرف گذشته را دور نریزید

مسابقه بین میکروب ها و انسان ها از همان زمان شروع شد. به طوری که انسان ها آنتی بیوتیک های جدیدی فراوری کردند و میکروب ها هم نسبت به آن ها مقاوم شدند. زیرا میکروب موجودی هوشمند است و آنتی بیوتیک را شناسایی می نماید و خودش را در برابر آن تغییر می دهد.

آنتی بیوتیک های تاریخ مصرف گذشته را دور نریزید

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو ضمن تشریح نحوه امحاء خانگی آنتی بیوتیک های تاریخ مصرف گذشته، گفت: اگر آنتی بیوتیک ها وارد طبیعت شوند، به وسیله باران، آب های زیرزمینی و... وارد خاک و آب آشامیدنی شده، تصفیه شده و بدون اینکه اطلاع داشته باشیم وارد چرخه خوراک مردم می شوند و مقاومت میکروبی ایجاد می گردد.

دکتر مهرناز خیراندیش با اشاره به شرایط مصرف غیرمنطقی آنتی بیوتیک ها، گفت: فرهنگ مصرف غیرمنطقی آنتی بیوتیک در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد. اگر به نمودار فراوری آنتی بیوتیک نگاه کنیم، می بینیم که یکسال بعد از ورود آنتی بیوتیک به بازار دارویی، اولین گزارش مقاومت میکروبی هم منتشر شد.

مسابقه بین میکروب ها و انسان ها از همان زمان شروع شد. به طوری که انسان ها آنتی بیوتیک های جدیدی فراوری کردند و میکروب ها هم نسبت به آن ها مقاوم شدند. زیرا میکروب موجودی هوشمند است و آنتی بیوتیک را شناسایی می نماید و خودش را در برابر آن تغییر می دهد.

دوره طلایی آنتی بیوتیک ها

وی اضافه نمود: بر همین اساس در سال های ابتدایی فراوری این داروها، تعداد زیادی آنتی بیوتیک به بازار عرضه می شد؛ به طوری که یک دوره ای را دوره طلایی فراوری آنتی بیوتیک اعلام کردند. زیرا آنتی بیوتیک های جدید کشف شد و به بازار آمد، اما از یک جایی به بعد سرعت این اقدام کاهش یافت؛ به طوری که ایجاد و شناسایی آنتی بیوتیک های جدید بسیار سخت شده است.

زیرا ساخت آنتی بیوتیک هزینه های زیادی دارد و از طرفی به سرعت مقاومت برایش ایجاد می گردد. همچنین مصرف آنتی بیوتیک همیشگی نیست.

مصرف آنتی بیوتیک را منطقی کنید

وی ادامه داد: بر همین اساس در تمام جهان هفته ای را برای مطلع سازی نسبت به مقاومت میکروبی ناشی از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک برگزیدند. در این هفته به مردم مطلعی هایی درباره مصرف آنتی بیوتیک و مقاومت میکروبی ناشی از آن ارائه می گردد.

یکی از راه های کاهش مقاومت میکروبی ناشی از آنتی بیوتیک ها، مصرف منطقی آنتی بیوتیک است؛ اما موثرترین راه، پیشگیری از ابتلا به بیماری است. بر همین اساس رعایت نکات بهداشتی، ضدعفونی های مناسب در بیمارستان ها و ...، شستن دقیق، درست و مکرر دست ها با آب و صابون که یکی از موثرترین راه هایی است که باعث می گردد کمتر بیمار شویم و کمتر به آنتی بیوتیک احتیاج پیدا کنیم و... باید مورد توجه قرار گیرد. حال اگر با وجود همه این اقدامات بیمار شدیم باید آنتی بیوتیک ها را به صورت دقیق، درست و طبق دستور پزشک مصرف کنیم.

برای سرماخوردگی، آنتی بیوتیک نخورید

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به یکی دیگر از دلایل ایجاد مقاومت میکروبی، اظهار کرد: یکی دیگر از راه های مقاومت میکروبی استفاده از آنتی بیوتیک ها در بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا است. به طور کلی آنتی بیوتیک هیچ تاثیری بر روی ویروس ندارد. آنتی بیوتیک از اساس ویروس ها را شناسایی نمی نماید تا بتواند روی آن ها اثر گذارد.

حال آنتی بیوتیکی که ما در زمان بیماری ویروسی مان مصرف می کنیم، باعث می گردد که میکروب های کمی که در بدن ما وجود دارد، با این آنتی بیوتیک آشنا شوند و یا بعد از دفع آنتی بیوتیک در طبیعت میکروب ها با آن روبرو شده و شناسایی اش نمایند و نسبت به آن مقاوم شوند.

از طرفی در بیماری ویروسی باید سیستم ایمنی فرد با ویروس مقابله کند تا فرد زودتر بهبود یابد، اما زمانیکه آنتی بیوتیک مصرف می کنید، میکروب های خوب داخل روده که باعث جذب غذا می شوند، از بین می فرایند و در نتیجه فرد غذای کمتری می تواند جذب کند، بدنش ضعیف تر می گردد و نمی تواند با ویروس مقابله کند.

آنتی بیوتیک ها را دور نریزید، کپسوله کنید

وی ادامه داد: باید توجه کرد که آنتی بیوتیک هایی که دور می ریزیم، بسیار خطر آفرین بوده و منجر به مقاومت میکروبی می شوند؛ چراکه وقتی می گوییم تاریخ مصرف یک دارو گذشته، 10 درصدش از بین رفته و ممکن است موادش به مواد سمی تبدیل شده باشد، اما 90 درصد موادش وجود دارد.

حال وقتی وارد طبیعت می گردد و از آنجایی که آنتی بیوتیک ها اکثرا به صورت محلول در آب هستند، به وسیله باران، آب های زیرزمینی و... وارد خاک، آب آشامیدنی شده، تصفیه نمی شوند و بدون اینکه اطلاع داشته باشیم به وسیله حیوانات و گیاهان وارد چرخه خوراک مردم می شوند و مقاومت میکروبی ایجاد می گردد. از یک طرف استفاده غیرمنطقی و غیراصولی آنتی بیوتیک ها در دامپزشکی هم به مقاومت میکروبی یاری می نماید.

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو تاکید نمود: مردم آنتی بیوتیک های تاریخ گذشته ای را که در خانه دارند، می توانند با روش کپسوله کردن، به درستی امحا نمایند؛ به طوری که آن ها را در پاکت های مخصوص بسته بندی شده قرار داده و بر رویشان نوشته گردد که در آن ها آنتی بیوتیک است و سپس تحویل قسمت بازیافت شهرداری شوند تا از سوی شهرداری به صورت مناسب امحاء شوند.

شهرداری این آنتی بیوتیک ها را داخل بتون می ریزد که نتوانند وارد فضای آب و خاک گردد و آن موقع آن ها را دفع می نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 21 دی 1398 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 776

به "آنتی بیوتیک های تاریخ مصرف گذشته را دور نریزید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی بیوتیک های تاریخ مصرف گذشته را دور نریزید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید