انتظارات مثبت با دوپینگ تزریق پول در بورس

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، خبرنگاران: با آن که فرایند تغییرات شاخص کل بورس در سه روز ابتدایی هفته نزولی بود اما در مجموع در هفته اخیر شاخص کل 655 واحد رشد کرد و شاهد بازدهی مثبت 0.05 درصدی بورس بودیم. آیا فرایند صعودی شاخص در دو روز آخر هفته در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟

انتظارات مثبت با دوپینگ تزریق پول در بورس

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ، شاخص کل بورس در پایان هفته اول اردیبهشت ماه به رقم یک میلیون و 207 هزار واحد بازگشت. در هفته اخیر دو نیمه متفاوت داشت، در سه روز ابتدایی نزول کرد و سپس در روزهای سه شنبه و چهارشنبه فرایند صعودی داشت.

شاخص کل بورس در مجموع 655 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 207 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز افت 2 هزار و 825 واحدی را ثبت کرد. بورس در مجموع هفته ای رو به بهبود را پشت سر گذاشت، این فرایند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام داران می دهند؟

شاخص بورس

رشد اندک بازدهی هفتگی

شاخص کل در آخرین روز هفته 5 هزار و 72 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 207 هزار واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 655 واحد بالا تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس مثبت 0.05 درصد شود. در هفته اخیر فرایند تغییرات شاخص کل تنها در روزهای سه شنبه و چهارشنبه صعودی بود که به ترتیب 15 هزار و 5 هزار واحد رشد کرد.

افت شاخص هم وزن

شاخص کل هم وزن به استثنای روز سه شنبه در باقی روزهای هفته اخیر نزولی بود، شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 2 هزار و 825 واحد پائین تر ایستاد و به رقم 427 هزار و 252 واحد رسید و بازدهی منفی 0.66 درصدی را ثبت کرد.

پیش بینی بورس هفته

در هفته اخیر هر چه به پایان هفته نزدیک شدیم رفته رفته فرایندهای درونی بازار بهبود یافت. پس از تصمیمات هیئت دولت و اعلام موافقت بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به بورس، انتظارات سهام داران حقیقی نیز تغییر کرد و در دو روز پایانی هفته علاوه بر صعود شاخص، شاهد رشد تقاضای حقیقی در بازار بودیم.

در سه روز پایانی هفته فرایند خروج پول حقیقی نزولی بود و ارزش معاملات خرد افزایش یافت تا هم معاملات رونق بگیرد و هم فرایند رو به رشد خروج سهام داران از بازار فروکش کند. در حالی که رقم خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار در روز دوشنبه 528 میلیارد تومان بود این رقم در روز چهارشنبه به 103 میلیارد تومان رسید. در روز چهار شنبه برای یازدهمین روز کاری متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم، با این حال میزان خروج پول حقیقی نسبت به هفته پیشین نیز کاهش یافت. در مجموع کل هفته هزار و 503 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی 300 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین کاهش 11 درصدی داشته است.

ارزش معاملات خرد نیز که در دو روز ابتدایی هفته در محدوده هزار میلیارد تومان نوسان می کرد در دو روز پایانی هفته به محدوده 4 هزار میلیارد تومان رسید. در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 2 هزار و 934 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 149 میلیاردی هفته پیشین، رشد 36 درصدی داشته است. دیگر نماگر مهم بازار که فرایند رو به بهبودی را طی کرد ارزش تقاضای بازار است. در پایان معاملات روز چهارشنبه ارزش صف های خرید به 98 میلیارد تومان رسیده بود که نسبت به روز سه شنبه رشد 104 درصدی داشته است.

نماگرهای بازار نشان می دهند که به طور کلی بورس هفته رو به بهبودی را طی کرده است. با توجه به قطعی شدن حمایت از بازار به نظر می رسد رشد قیمت سهام دست کم در نمادهای بزرگ و شاخص ساز ادامه یابد.

ارزش معاملات
منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1798

به "انتظارات مثبت با دوپینگ تزریق پول در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظارات مثبت با دوپینگ تزریق پول در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید