انواع سبک های دکوراسیون داخلی

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، انواع سبک های دکوراسیون داخلی

شما چقدر به شیک بودن خانه خود اهمیت می دهید؟ این سوالی است که اگر بخواهید به آن جواب بدهید باید نگاهی به دکوراسیون خود بیاندازید. درست است! شیک بودن خانه رابطه مستقیم با دکوراسیون آن دارد. اگر هنوز به شیک بودن خانه فکر نکرده اید باید بگویم خانه محل آسایش شماست و شیک بودن آن به شما حس خوبی خواهد داد. برای تجربه این حس باید با انواع سبک های دکوراسیون داخلی آشنا باشید تا برترین سبک آن را برای خود و خانه تان انتخاب کنید. ما در این مقاله شمارا با دکوراسیون های داخلی منازل مختلف و سبک های آن آشنا می کنیم.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

در یک تعریف کلی دکوراسیون داخل منزل هماهنگ اجزای داخلی خانه است که با هدف زیباتر شدن و ایجاد یک فضای گرم و دل انگیز در فضای خانه ایجاد می شود. در خانه های کوچک و نقلی آپارتمانی ایده های زیادی برای طراحی وجود دارد و با استفاده از طرحی درست دکوراسیون داخلی منزل را می توان به برترین شکل هماهنگ کرد و چید بطوریکه برترین حس زندگی را با آنها تجربه کرد.

اگر تا به حال تجربه رفتن به خانه های زیادی را داشته اید باید بدانید که چیدمان دکوراسیون خانه و تغییر آن نیز چنین حس خوشایندی به شما می دهد.گاهی اوقات نحوه چیدمان دکوراسیون خانه تبدیل به یک دغدغه برای افراد آن خانه، خصوصا خانم خانه می شود وتغییر آن با وسایل نو و مدرن یا کلاسیک به کلی زندگی را عوض می کند.

اصول چیدمان منزل یا دکوراسیون

برای آن که بدانید چطور وسایل خود را بچینید تا دکوراسیون خوبی داشته باشید اول باید بدانید که چه سبکی را می پسندید. سبک مدرن یا سنتی؟ هر کدام از این سبک ها با یک سری طرح ها و ایده ها همراه است و هر کدام هواداران خاص خود را دارد. اما نکته قابل توجه آن است که هر کدام را انتخاب کنید باید مطابق همان طرح پیش بروید و ادغام آنان با یکدیگر به هیچ عنوان خوب از آب در نمی آید.

چرا از دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

یکی از دلایل استفاده از دکوراسیون داخلی زیبایی آن است و دیگری حس خوشایند و خوبی که تغییر دکوراسیون به انسان منتقل می کند. به در خانه های مسکونی استفاده از دکوراسیون داخلی خوب بخاطر آن است که یک فضای راحت، گرم و پر از آرامش و صمیمیت که دارای احساس شادی و خوشحالی و راحتی است را فراهم می کند.

دکوراسیون داخلی منزل از وسایل مختلف نظیر مبلمان و رنگ دیوارها و بافت های متنوع استفاده می شود. این بخاطر آن است که در هماهنگی با یکدیگر قرار بگیرند و با یک نقشه از پیش معین شده وسایل را درست در سر جای خود قرار دهند و با این کار به روحیه ای که دکوراسیون ایجاد می کند یاری نمایند.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن یکی از محبوب ترین سبک های طراحی داخلی می باشد. توجه به ایجاد فضا و کاربردی ساختن فضا و لوازم از نقاط قدرت در طراحی این سبک است. استفاده از خطوط تعیین و صاف و حداقل رنگ ها از تعیینه های سبک دکوراسیون مدرن است. در دکوراسیون مدرن سعی شده تا فضاها با لوازم و طراحی های اضافه انباشه نشود و طرح های ساده و زیبا بصورت مفید استفاده شوند. سبک دکوراسیون مدرن در آپارتمان هایی که با طراحی فضای باز ساخته شده اند شکل بهتری دارد.

از ویژگی های شاخص سبک دکوراسیون مدرن داخلی دخیل نبودن زرق و برق در آن و نبودن تقارن عمدی است. نداشتن شلوغی و ایجاد اختلافات زیاد باعث بهتر دیده شدن آن می شود و استفاده از رنگ های اصلی و پایه به عنوان زمینه در کار دکوراسیون بسیار چشم نواز است. بازی با رنگ ها بر زمینه اصلی و استفاده از اشکال ساده و پایه برای ساخت مبلمان و به کارگیری فلز، کروم و یا شیشه به عنوان قطعات لوازم داخلی با طراحی صاف و ساده به نمای بیشتر کار یاری می کند و طراحی را مجذوب کننده می کند.

سبک دکوراسیون امروزی یا معاصر

در سبک دکوراسیون امروزی یا معاصر اغلب آن را زیرمجموعه دکوراسیون مدرن می دانند. این بدان جهت است که این طراحی مانند مدرن ویژگی سادگی و زیبایی را دارد. هر چند در این سبک دکوراسیون به همه چیز در زمان حال توجه شده است اما استفاده از خطوط نرم و منحنی در سبک دکوراسیون مدرن از اشکال هندسی و خطوط شکسته استفاده بیشتری خواهد شد کما آنکه طرح مدرن با امروزی در تفاوت توجه به زمان است. در سبک امروزی یا معاصر رنگ های کرم، قهوه ای و سفید بهتر به کار می فرایند و سایر رنگ ها نقش زیادی ندارند. گاهی نیز تنها از طیف مختلف یک رنگ استفاده می شود و با سایه های مختلفی از همان رنگ سعی می شود کنتراست ایجاد شود. این حالت به هماهنگی بین دکوراسیون یاری می کند.

باید گفت در سبک امروزی از لوازمی با بافت طبیعی استفاده می شودکه این کار با طراحی فضاهای باز، نور زیاد و شیشه های فراوانی جلوه خاصی به کار می بخشد.

مزایای سبک معاصر دکوراسیون فضا های باز زیاد و طرح بندی های غیرمعمول با استفاده از نور طبیعی است. برای جلوه بیشتر این سبک باید از رنگ های خنثی استفاده شود و فلزات و پارچه و بافت های طبیعی در آن حضور یابند. استفاده از طیف بسیار روشن و یا بسیار تیره چوب و نور به عنوان بخشی از طراحی به زیبا شدن کار یاری می کند.

سبک دکوراسیون انتقالی

سبک انتقالی دکوراسیون یک سبک خاص است. این سبک بیشتر مد نظر کسانی می باشد که علاقه زیادی به ترکیب سبک ها دارند. در این روش سبک طراحی مدرن و طراحی کلاسیک با هم ادغام می شوند. به قول اهل فن سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر قرار می گیرند. گاهی ممکن است از مبلمانی با پارچه ها و بافتی مدرن استفاده شود که در آن ها خطوطی صاف و تعیین وجود دارد و سبک کوسن ها و قالیچه نیز مطابق آن باشد. این سبک بیشتر مد کسانی است که از مدرنیته خسته اند اما نمی توانند از آن جدا شوند با این حال سبک کلاسیک و سنتی همواره ته دلشان را قلقلک می دهد.

از ویژگی های مهم سبک دکوراسیون انتقالی می توان به استفاده محدود از لوازم جانبی و هنری تأثیرگذار در طراحی سخن گفت. در واقع طراحی یک طرح انتقالی بسیار سخت است. زیرا یک اشتباه باعث زشت شدن این دکوراسیون می شود. مبلمانی با خطوط منحنی و صاف که با استفاده از طیف رنگی خنثی از عناصری مانند چوب، شیشه، پارچه، فلز، استیل نوع خاصی از دکوراسیون را می سازد که شاید هر کسی را به وجد نیاورد.

سبک دکوراسیون میانه قرن

افرادی است که ظاهری یکدست و یکپارچه را دوست دارند باید به سراغ سبک دکوراسیون میانه قرن بفرایند. چرا که در طراحی آن از طراحی های خانه های دهه های 1950- 1960 میلادی الهام گرفته شده است. این سبک بیشتر برای تناژ های رنگی شبیه به هم مناسب است و رنگ های روش و گرم خیلی به کار این سبک نمی آید.

استفاده از چوب، در کنار آلومینیوم و حتی پلاستیک و استفاده از طیف های مختلف رنگ های سفید و قهوه ای این طراحی را احساسی و نوستالژیک می کند و اگر درست طراحی شود باعث آرامش می شود.

سبک دکوراسیون مینیمال

طراحی مینیال دکوراسیون یک سبک نو و البته پر هوادار است. باید گفت این سبک شده سبک مدرن است. این سبک خالی از شلوغی ای طرح های قبلی است و حتی در استفاه از رنگ ها طرح ها تنبلی خاصی وجود دارد. باید گفت از رنگ ها به صورت گذرا استفاده می شود و همه چیز ساده و دل نشین است. این نوع سبک شما را به سادگی و سکوت دعوت می کند. در سبک مینیمال به فضای خالی ارزش دارد و چیزهای غیر ضرروی حذف می شود.

سبک دکوراسیون شابی شیک

برخلاف طرح ساده و مینیال که گفته شد طرح دیگری وجود دارد که بسیار شلوغ است. به این طرح و سبک دکوراسیون شابی شیک می گویند. این سبک از مبلمان شلوغ و با تزیینات زیاد استفاده می شود و اصولاً پارچه های گل دار و کف پوش های سفید بخش اصلی طراحی این سبک هستند. این سبک با طراحی زنانه است و خیلی از خانم ها آن را برای خانه خود می پسندد با این حال پارچه ها و لوازم مجلل ومبلمان رنگارنگ با طراحی شلوغ کمی در ذوق مهمان ها خواهد زد. در واقع کف پوش های سفید و براق شاید بتوانند نوعی تضاد را ایجاد نمایند اما استفاده از رنگ های زیاد و لوازمی با طرح گل این سبک را برای همگان مجذوب کننده نمی کند.

سبک دکوراسیون اسکاندیناویایی

کشورهای شمال اروپا در طراحی مبلمان بسیار دقیق هستند و در حد توان با چوب بری های ظریفی که انجام می دهند در تلاشند تا برترین دکوراسیون را داشته باشند. از نکات ظریف آن طرح های مجسمه ای بر پایه مبلمان است و رنگ اصلی در این سبک، طیف سفید می باشد.

در سبک دکوراسیون اسکاندیناویایی استفاده از چوب، پلاستیک های روشن، آلومینیوم و آهن و کف پوش هایی با پنل های بزرگ مرسوم است و رنگ های مختلف در این سبک جایگاه ویژه ای دارد. با استفاده از نورپردازی گسترده، فضاهای باز و وسیع دکوراسیون یک خانه در شمال اروپا خیلی مجذوب کننده می شود.

سبک دکوراسیون مدیترانه ای

یکی دیگر از سبک هایی که این روزها در ایران بسیار باب شده است استفاده از دکوراسیون با سبک مدیترانه ای است. در این سبک با استفاده از قوس ها و طاق در طراحی و استفاده از ستون های متعدد نوع خاصی از کار بوجود می آید. دقت در جزییات و تزیینات مبلمان و بعلاوه استفاده از آجر و کاشی بسیار سطح دکوراسیون را بالا می برد.

سبک دکوراسیون سنتی

شاید شلوغ ترین سبکی که یک ایرانی برای خانه خود می تواند انتخاب کند سبک سنتی است. در سبک سنتی از مبلمان مجلل استفاده می شود و لوازم غیرضروری زیادی در خانه قرار می گیرد. در سبک سنتی بیشتر برای مبلمان از پارچه های مخملی، ابریشمی و گلدوزی شده استفاده می شود و جزئیات زیاد از تعیینه های شاخص سبک سنتی است.

سبک دکوراسیون کرافتس من

اگر خانه بزرگ با پذیرایی وسیع دارید پیشنهاد می شود به سراغ سبک دکوراسیون کرفتس من بروید. این سبک دکوراسیون به سطوح وسیع و گسترده احتیاج دارد. اصول طراحی این سبک آن است که از فضا بصورت گسترده استفاده کند تا به چشم بیاید. استفاده از لوازم چوبی مانند کابینت آشپزخانه، شومینه و قفسه کتاب، کمد و …همه و همه در این سبک دیده می شود. بعلاوه از صنایع دستی مانند طاق چوبی و مواد طبیعی و عادی مانند چوب، سنگ، آجر، شیشه و کاشی به همراه تعداد زیادی پنجره در این سبک استفاده می شود. رنگ هایی با تن زمین و اندازه زیادی چوب از تعیینه های این سبک است.

سبک دکوراسیون اکلکتیک

اگر مانند یک شاعر با تضاد و زیبایی آن در زندگی آشنا هستید پیشنهاد می شود به سراغ سبک دیگری از دکوراسیون بروید که هواداران کمی دارد و همین اندازه کنم باعث خاص بودن آن شده است . سبک دکوراسیون داخلی اکلکتیک با عناصر متضاد زیادی سر و کار دارد. رنگ های مختلف، تزیینات فراوان و مبلمان زیاد از جمله ویژگی های این سبک می باشد. اما یادتان باشد که اگر به درستی چیده نشوند و در طراحی به کار نفرایند، نمای خانه را زشت می کند. در این طراحی احتیاج به یک طراح خبره دارید تا بتواند متضاد هارا بصورت کاملا حرفه ای برای شما ایجاد کند.

نتیجه گیری

در دکوراسیون داخلی همواره یادتان باشد که فضا و امکاناتی که در اختیار دارید معین نماینده نوع سبک و سیاق شما در دکوراسیون است. بعضی دکوراسیون ها مناسب فضای کوچک نیستند و باید این نکات رعایت شود. انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منزل با توجه به نکاتی که گفته شد بسیار مهم است. سعی کنید نوعی انتخاب کنید که از زندگی در آن لذت ببرید و برای رسیدن به خانه لحظه شماری کنید. با توجه به هدایت هایی که در این مقاله خواندید با انتخاب سبک مناسب منزل تان حس و حال خوب زندگی را برای خود بسازید.

منبع: هومتیک
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2291

به "انواع سبک های دکوراسیون داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سبک های دکوراسیون داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید