درخواست همکاری نظامی عراق از ایران،روسیه و چین

به گزارش تور ترکیه ارزان، خبرنگاران: رییس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، دل بستن به وعده های آمریکا مبنی بر تحویل جنگنده های اف-16 را سراب و توهم توصیف و بر همکاری نظامی با کشورهای ایران، روسیه و چین تاکید نمود.

درخواست همکاری نظامی عراق از ایران،روسیه و چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه رسانه های تور ترکیه ارزان، حاکم الزاملی در گفت وگو با خبرگزاری المعلومه، دلیل تعویق های متوالی اجرای قرارداد تسلیحاتی میان عراق و آمریکا از جمله خرید جنگنده های اف-16 را کوشش کاخ سفید برای طولانی تر کردن جنگ با تروریست ها بیان نمود و گفت: در نهایت آمریکا این هواپیماها را تحویل نخواهد داد.

وی با بیان اینکه بهای کامل 36 فروند جنگنده اف-16 براساس قرارداد تسلیحاتی میان دو کشور در سال 2012 پرداخت شده است، اضافه کرد: براساس این قرارداد، جنگنده ها باید در سال 2013 تحویل بغداد می شد اما ابتدا تحویل آن به سال 2014 تعویق افتاد و سپس به سال 2015 و اکنون نیز به نظر می رسد به سال آینده موکول نمایند.

الزاملی، توضیح داد که آمریکا نمی خواهد عراق صاحب ارتشی قدرتمند باشد و دنبال طولانی کردن جنگ با تروریست هاست، بنابراین این هواپیماها را تحویل نخواهد داد.

رییس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، دل بستن به وعده های آمریکا در این خصوص را توهم و سراب قلمداد کرد و گفت:عراق باید در زمینه همکاری های نظامی به سمت کشورهایی مانند ایران، روسیه و چین برود.

در همین حال خالد العبیدی وزیر دفاع عراق روز پنجشنبه گذشته گفته بود که هواپیماهای اف-16 تابستان جاری به بغداد رسیده و در پایگاه بلد در جنوب سامرا عملیاتی خواهد شد.

بعضی منابع گفته اند، دولت عراق در زمان نوری المالکی مبلغ 900 میلیون دلار بابت این جنگنده ها پرداخت نموده است.

تعویق تحویل تسلیحات خریداری شده از سوی آمریکا به عراق از جمله جنگنده های اف-16 درحالی است که واشنگتن اصرار دارد، نمودها و سنی ها را به صورت مستقل و خارج از دایره دولت مرکزی تسلیح کند.

کنگره آمریکا در همین چارچوب طرح یاری های تسلیحاتی به نمودها و سنی ها به عنوان دو کشور را در ماه گذشته میلادی به رای گذاشت که با واکنش تند بغداد روبه رو شد و خاتمه ظاهرا از این طرح عقب نشینی کرد؛ اما منابع عراقی می گویند، باوجود عقب نشینی واشنگتن، اما همچنان تحرکات خارج از حیطه دولت مرکزی عراق از سوی آمریکایی ها ادامه دارد.

از جمله این تحرکات مربوط به تشکیل و تجهیز یک نیروی شبه نظامی جدید موسوم به الحشد الوطنی در شمال عراق با هدف آزادی موصل است که گفته می گردد توسط نظامیان و دستگاه اطلاعاتی ترکیه و زیر نظر آمریکایی ها سازماندهی شده است.

منبع: ایرنا

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 789

به "درخواست همکاری نظامی عراق از ایران،روسیه و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست همکاری نظامی عراق از ایران،روسیه و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید