روستاهای یزد قلب گردشگری روستایی

خبرنگاران/یزد یزد یکی از استان های تاریخی و دارای جاذبه های متعدد گردشگری است اما از خاص ترین ویژگی های این دیار کهن و کویری، سنت ها و مراسم های منحصر به فردش مانند آیین اسفندانه است که هر ساله در روستای چاهوک نیر شهرستان تفت برگزار می گردد.

روستاهای یزد قلب گردشگری روستایی

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا 99 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

امروزه پیشرفت تکنولوژی و توسعه شهرنشینی در کنار تمام مزایا و راحتی هایی که برای مردم و جوامع داشته، معایب فراوانی را هم به ویژه برای شهرنشین ها مانند آلودگی های شهری و محیط های پراسترس شهری را به همراه داشته است و همین باعث شده تا مردم شهرها به هر بهانه ای در روزهای تعطیل و غیرتعطیلی برای فرار از روزمرگی و اندک ساعاتی آرامش به دور از فضای شهر به روستاها و ییلاقات پناه ببرند به ویژه این که همین سفرهای کوتاه، کم خرج و به صرفه ای گاهاً با برگزاری آیین ها و سنت های زیبا و دیدنی روستاها همزمان می گردد.

این آیین ها و سنت ها که ریشه در فرهنگ و تاریخ و تمدن مردم محلی دارند در سال های اخیر بیشتر مورد توجه گردشگران داخلی و حتی خارجی قرار گرفته و آنها را به شدت متمایل به تماشا و دیدن آن ها نموده و ظرفیت های این بخش با اهتمام به گردشگری روستا به عنوان محور شعار جدید سازمان جهانی گردشگری بیش از پیش قوت گرفته است.

البته در همین سال های اخیر نیز به دنبال رشد استقبال مردم و گردشگران از روستاها و گردشگری این بخش، روستاها به جاذبه های پول سازی تبدیل شده اند و بعضاً در اقتصاد روستاها و حتی شهرهای خود تاثیرگذار بوده اند.

اسفندانه جشنی باستانی در روستای چاهوک

چاهوک یکی از روستاهای یزد در فاصله 90 کیلومتری جنوب مرکز استان و از توابع شهرستان ییلاقی تفت به شمار می رود که از قدیم الایام، مردمانش بر طبق تقویم جلالی که در آن پنج روز آخر اسفند را پنجه نوروز می گفتند، با لحاظ 30 روزه بودن ماه های ایرانیان باستان، روز 25 بهمن ماه هر سال را روز اسفند می نامند و آن روز را گرامی می دارند.

در این روز تمام مردم از کوچک و بزرگ، زن و مرد، خرد و کلان برای ادای احترام به اموات و گذشتگانشان به مزار روستا رفته و با خواندن فاتحه، اهدای خیرات و مبرات و روضه خوانی، برای اموات طلب آمرزش می کردند و این مراسم را در این روز گرامی می داشتند و حتی روز قبل از آن را صرف پخت آش گندم می کردند.

البته این مراسم ها در بعضی روستاهای دیگر نیز به سبک و سیاق دیگر اما با جاذبه خاصی برگزار می گردد ولی در رابطه با آیین سنتی اسفندانه که در روستاهای چاهوک و پندر برگزار می گردد، احمد فاضلی هامانه مسئول بخش مالی و توانمندسازی جوامع محلی کمیته گردشگری پایدار استان یزد، نقش مشارکت و تعاون اهالی روستاها را یادآور می گردد و می گوید: این مراسم که با همکاری مسئولان روستا و مشارکت مردم محلی برگزار می گردد، در سال گذشته توانست در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد.

وی با بیان این که ثبت ملی یک مراسم یا اثر از مهمترین الزامات ایجاد حق مالکیت به منظور حفظ و بر برجسته شدن آن در بعد ملی و بین المللی است، اظهار می نماید: امروزه جشنواره ها و رویدادهای خاص از رو به رشدترین بخش های صنعت گردشگری هستند و از منظر توسعه پایدار می توانند نقش برجسته ای در ترویج برنامه های فرهنگی و طبیعت گردی و همچنین در حفاظت از جنبه های فرهنگی و زیست محیطی مقاصد گردشگری نقش قابل توجهی داشته باشند.

مسئول بخش مالی و توانمندسازی جوامع محلی کمیته گردشگری پایدار استان یزد اضافه می نماید: تقویت اقتصاد محلی، اشتغال زایی، توسعه مقاصد گردشگری، ارتقای فرهنگ و تاریخ بومی و فراهم کردن فرصت های تفریحی، فرهنگی و آموزشی برای ساکنان از دیگر تاثیرات این رویدادهاست.

وی شعار سال آینده سازمان جهانی گردشگری را با موضوع گردشگری روستایی می خواند و می گوید: روستای چاهوک دارای پتانسیل مطلوبی در انواع گردشگری از قبیل طبیعت گردی، کوهنوردی، گردشگری کشاورزی، سوارکاری و اقامت در خانه های محلی، فراوری صنایع دستی و فراوری گیاهان دارویی و بسته بندی و عرضه آن، موقعیت بسیار خوبی جهت توسعه صنعت گردشگری است که می توان به پشتوانه این شعار جهانی از آن بهره برداری بیشتری داشت.

فاضلی مستندات و داستان روایی ها و توجه به داستان های تاریخی و افسانه ها را نیز از دیگر ظرفیت های غنی یزد به ویژه در روستاهایش برمی شمارد که علاوه بر معرفی روستا و جذب گردشگران می توانند اقتصاد روستا را تحت تاثیر قرار دهد.

مراسم چهارشنبه سوری و نورزو باستان

البته یزد یکی از استان های نمونه کشور در زمینه برگزاری رویدادهای متعدد گردشگری است که تا به امروز رویدادهای متعددی را با موضوع روستاها مانند جشنواره انار، زعفران و بز ندوشن برگزار نموده و از طرفی با توجه به فرهنگ و تاریخ غنی و همچنین زندگی مسالمت آمیز ادیان هرساله میزبان برگزاری جشن های ایران باستان مانند سده، چهارشنبه سوری و نوروز با فراگیری بین المللی است.

استان یزد با گذشت بهمن ماه و فرارسیدن اسفندماه با رویدادها و جشن های متعددی تا نوروز، میزبان مردم و گردشگران خواهد بود و همین جاذبه های ارزشمند در تقویت شادی و نشاط جامعه و توسعه گردشگری این خطه موثر خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 880

به "روستاهای یزد قلب گردشگری روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستاهای یزد قلب گردشگری روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید