روند استقلال عمل عمان از شورای همکاری

به گزارش تور ترکیه ارزان، عمان در سال های اخیر کوشش نموده است با دور شدن از شورای همکاری خلیج فارس، هویت مستقل و ویژه ای از خود ارائه دهد که مشخصۀ شاخص آن میانه روی و بی طرفی است.

روند استقلال عمل عمان از شورای همکاری

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور ترکیه ارزان، نشریه رأی الیوم امروز در مطلبی نوشت: عمان از آرام ترین کشورهای حوزه خلیج فارس است که از ورود به جنگ های یمن و سوریه دوری نموده و با حفظ روابط قوی خود با ایران، میزبانی مذاکرات هسته ای را به عهده گرفت و در حصول یک توافقنامۀ تاریخی سهیم بود.

این کشور به تدریج از شورای همکاری خلیج فارس دور شده و فعالیت خود را در آن کاهش داده است، و مانند بسیاری دیگر از کشورهای عربی کوشش می نماید تا خود را به عنوان کشوری مستقل معرفی کند که در منازعات نقش میانجی را ایفا می نماید، از این رو در ائتلاف عربی به رهبری عربستان برای حمله به یمن شرکت نکرد و از مجموعۀ (موسوم به) دوستان سوریه و ائتلاف آمریکا برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه نیز استعفا داد.

یک سیاستمدار عمانی که نخواست نامش فاش گردد در گفت وگو با رأی الیوم گفت: شکل گیری این هویت مستقل از زمانی با قدرت شروع شد که سه سال پیش بن علوی: وزیر خارجه عمان پیشنهاد عربستان را برای تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به اتحادیه ای مانند اتحادیه اروپا رد کرد.

العالم نیز گزارش داد عمان پیش از این نیز در مساله اختلاف میان کشورهای عربستان، امارات و بحرین با قطر بر سر قضیه اخوان المسلمین بی طرف ماند. در این پی این اختلاف نظر، سه کشور مذکور سفرای خود را از قطر فراخواندند.

اکثر ملت عمان موافق این هویت مستقل هستند. مخصوصا بعد از آن که رسانه ها، شبکه های مجازی و سازمان هایی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، این کشور را به دلیل میزبانی از مذاکرات هسته ای ایران و عدم مشارکت در ائتلاف حمله به یمن، مورد هجمه قرار دادند.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 630

به "روند استقلال عمل عمان از شورای همکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روند استقلال عمل عمان از شورای همکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید