سوال چند ماهه دانشجویان از مسوولان وزارت علوم و دانشگاه ها، چرا شهریه دانشجویان به خاطر کرونا کاهش نمی یابد؟

به گزارش تور ترکیه ارزان، چند ماهی است که شهریه در ترم کرونایی درخواست مشترک همه دانشجویان است؛ مسوولان تا به امروز وعده هایی از احتمال ارائه تخفیف در شهریه ترم جاری را مطرح نموده اند و دانشجویان مکرر سوال می نمایند چرا شهریه دانشجویان به خاطر کرونا کاهش نمی یابد؟

سوال چند ماهه دانشجویان از مسوولان وزارت علوم و دانشگاه ها، چرا شهریه دانشجویان به خاطر کرونا کاهش نمی یابد؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی تور ترکیه ارزان، بعضی کاربران فارس من پرسیده اند که چرا شهریه دانشجویان به خاطر کرونا کاهش نمی یابد؟

خبرنگار تا به امروز در چندین نوبت، شرایط شهریه دانشجویان در ترم کرونایی را پیگیری نموده است.

در آخرین پیگیری در این باره، محمد رضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در گفت وگویی، گفت: شهریه را هیأت امنای دانشگاه ها تصویب می نمایند؛ جلسات متعددی در مراکز هیأت امنا در این باره برگزار شده و در جلسات اخیر نتیجه بر این شد که دانشگاه ها حداکثر مدارا را با دانشجو در این زمینه داشته باشند و حتما در این باره تصمیماتی اتخاذ خواهد شد. این احتمال هست که مرکز هیأت امنا به منظور یکپارچگی کل دانشگاه ها میانگینی را برای تخفیف شهریه در نظر بگیرد.

کاهش شهریه برای دانشجویان شبانه و پردیس ها

آهنچیان ادامه داد: اما اینکه وزارت علوم راسا ورود و تعیین کند که چقدر تخفیف داده گردد، مبنا قرار نگرفت. ضمن آنکه بعضی دانشگاه ها هم درآمدشان کاسته شده است و آموزش های مجازی آموزش های رایگانی نیستند. پهنای باند، فراوری محتوا و … ارزان نیست.

در این باره از دانشگاه ها خبر می رسد که پیشنهاداتی برای شهریه این ترم در نظر دارند؛ همچنان که عبداللهی معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی از پیشنهاد کاهش شهریه دانشجویان نوبت دوم و پردیس ها اطلاع داد و گفت: امکان کاهش شهریه دانشجویان نوبت دوم و پردیس ها را به هیات امنا دانشگاه پیشنهاد داده ایم و در صورت موافقت اجرایی خواهد شد.

دانشگاه های دیگر مانند دانشگاه علم و صنعت تا به امروز تخفیفاتی را در باره شهریه اعمال نموده اند یا مانند دانشگاه شریف منتظر تصمیم نهایی بالادستی در این باره هستند.

تا اول تیرماه، هنوز هیات امنای دانشگاه ها تصمیمی برای شهریه نگرفته اند

همچنین دانشجویان دانشگاه تهران هم با ثبت سوژه در سامانه فارس من به طور تعیین پرسیده اند که چرا شهریه پردیس دانشگاه تهران کاهش نیافت؟.

در آخرین پیگیری خبرنگار در این باره، سید حسین حسینی معاون آموزشی وزارت علوم در این باره تاکید نمود که: باید هیات امنای دانشگاه ها در این باره تصمیم بگیرند و تا به امروز خبری اعلام نشده است.

به این ترتیب پاسخ سوال چند ماهه دانشجویان درباره شهریه هنوز منتظر تصمیم هیات امنای دانشگاه هاست. اگرچه این سوال چند ماهی است فکر دانشجویان را درگیر نموده اما گویا هنوز زمان تصمیم گیری برای آن نرسیده است.

لزوم وحدت رویه در تصمیمات جمعی

در حالی که موضوع شهریه خواسته مشترک همه دانشجویان است، سید حسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران در این باره بر نکته صحیحی تاکید دارد و به لزوم وحدت رویه در تصمیمات جمعی اشاره نمود.

وی گفت: اگر در زمانی که روال های معمول آموزش در دانشگاه ها دست خوش تغییراتی شده و دانشگاه ها و دانشجویان شرایط جدیدی را متاثر از شیوع ویروس کرونا در کشور تجربه می نمایند، وحدت رویه درباره موضوعات کلی و اساسی دانشگاه ها نباشد، تفاوت رویه ها در امور اختلال ایجاد می نماید.

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: در موضوعاتی مانند تخفیف شهریه و حذف ترم باید رویه کلی مشترک باشد زیرا هم برای دانشجویان توقع ایجاد می گردد و هم در روال ترم های بعدی تأثیر می گذارد.

شهریه یکی از چالش های دانشگاه ها در کرونا

محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران هم در این باره معتقد است که موضوع شهریه یکی از چالش های دانشگاه در نیم امسال و ترم آینده در حوزه آموزش الکترونیکی خواهد بود.

وی گفت: هزینه های دانشگاه در ترم کرونایی تغییری نداشته است و بر همین اساس هم شهریه های دانشجویان این دانشگاه به طور کامل دریافت می گردد. البته شهریه دروس یا ترم حذف شده به حساب دانشجو برای ترم بعد بستانکار می گردد.

نیلی احمد آبادی می گوید: علاوه بر چالش شهریه، یکی از چالش های دانشگاه ها در کرونا، دسترسی دانشجویان به اینترنت، هزینه سخت افزارهای دانشجویان است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1254

به "سوال چند ماهه دانشجویان از مسوولان وزارت علوم و دانشگاه ها، چرا شهریه دانشجویان به خاطر کرونا کاهش نمی یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوال چند ماهه دانشجویان از مسوولان وزارت علوم و دانشگاه ها، چرا شهریه دانشجویان به خاطر کرونا کاهش نمی یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید