فشار اردوغان به بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره

به گزارش تور ترکیه ارزان، رئیس جمهور ترکیه بار دیگر خواستار کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی شد.

فشار اردوغان به بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان - رئیس جمهور ترکیه - در یک سخنرانی گفت: برای سال 2020، دستیابی به نرخ رشد مالی پنج درصدی را هدف گذاری نموده ایم. قطعا طوری برنامه ریزی می کنیم که رشدمان پنج درصد باشد.

او همچنین بدون اشاره به رشد مالی منفی 1.5 درصدی ترکیه در سه ماهه دوم سال جاری گفت که سال جاری رشد مالی ترکیه 2.3 درصد و سال آینده پنج درصد خواهد بود.

اظهارات اردوغان در شرایطی بیان می گردد که ترکیه از سال 2018 و به دنبال بحران ارزی که به از دست رفتن حدود یک سوم ارزش لیر منجر شد، وارد رشد منفی شد و بسیاری از اقتصاددانان معتقدند رشد مالی ترکیه در بهترین حالت صفر درصد خواهد بود.

رئیس جمهور ترکیه که همانند همتای آمریکایی اش به اتخاذ رویکر انتقادی از نرخ بهره بالا مشهور است بار دیگر از بانک مرکزی خواست تا نرخ بهره را کاهش دهد و گفت: من نسبت به نرخ بهره آلرژی دارم. من کاملا مخالف نرخ بهره بالا هستم. اردوغان پیش تر نیز نرخ بهره بالا را مادر شیاطین خوانده بود.

اردوغان در سخنانی عجیب اضافه کرد: با ریزش نرخ بهره شاهد سقوط تورم خواهید بود. مدیریت (جدید) بانک مرکزی نشان داده است که فهم خوبی از اهمیت این موضوع دارد.

به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، بانک مرکزی در ماه ژوئیه نرخ بهره را به 19.75 درصد کاهش داد و انتظار می رود که این روند کماکان ادامه داشته باشد.

در ماه اوت نرخ تورم ترکیه به 15.01 درصد کاهش پیدا کرد که این نرخ تورم کمترین نرخ تورم ثبت شده در ترکیه طی 15 ماه اخیر نیز محسوب می گردد. متوسط نرخ تورم ترکیه در بازه زمانی 1965 تا 2019 معادل 34.81 درصد بوده است. نشست بعدی بانک مرکزی ترکیه هفته اینده برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 578

به "فشار اردوغان به بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار اردوغان به بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید