مشکل ایرلاین های ایرانی در ترکیه با مذاکرات حقوقی حل می گردد

به گزارش تور ترکیه ارزان، نماینده سابق ایران در ایکائو معتقد است که ایران می تواند براساس راه چاره هایی که در توافقنامه پروازهای مشترک با ترکیه در نظر گرفته گردیده، نسبت به موضوع تحریم سوخت رسانی به ایرلاین های ایرانی اقدام و مقدمات رفع شدن مشکلات موجود را فراهم کند.

مشکل ایرلاین های ایرانی در ترکیه با مذاکرات حقوقی حل می گردد

علیرضا منظری در گفت وگو با تور ترکیه ارزان، اظهار کرد: در موافقتنامه دوجانبه خدمات هوایی میان دو دولت ایران و ترکیه شرایطی برای برقراری پرواز میان دو کشور به تصویب رسیده و در آن، کشورها متعهد گردیده اند تا زمینه لازم برای انجام و پذیرش پروازهای بین المللی را فراهم آورند.

وی با اشاره کاهش نقش اجرایی دولت در صنعت هوایی، افزود: تا زمانی که عموما شرکت های ارائه نماینده خدمات از جمله سوخت رسان ها، دولتی بودند فراهم کردن این زمینه ساده تر بود و از زمانی که شرکت های ارائه نماینده سوخت خصوصی شدند، بدیهی است ضوابط جدیدی بر آنها حاکم باشد.

معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری، درباره شرایط حاکم بر فرودگاه استانبول نیز شرح داد: در فرودگاه استانبول دو شرکت سوخت رسان فعالیت دارند و از این رو مشتریان می توانند با انتخاب یکی از این گزینه ها از آنها سوخت تهیه نمایند و اگر یکی از آنها امتناع کرد باید از دیگری تهیه گردد و چون انحصار وجود ندارد در این حوزه، گزینه های شرکت های ایرانی می تواند متنوع گردد.

منظری ادامه داد: در هر حال اگر امتناع از دادن سوخت به شرکت هواپیمایی به روایتی مرتبط با بدهی شرکت باشد، مسئولیت متوجه خود شرکت هواپیمایی خواهد بود، اما اگر توقف ارائه سوخت به دلیل اعمال مقررات تحریم باشد دولت ایران می تواند به موجب موافقتنامه، با مذاکره با طرف مقابل کوشش برای ایجاد زمینه انجام پرواز را در دستور کار خود داشته باشد و در صورت عدم حل مشکل از طریق مفاد مقررات حل اختلاف در موافقتنامه اقدام کند. البته با توجه به اعلام قبلی شرکت سوخت رسان ترک، شرکت های هواپیمایی تا قبل از برطرف مانع نمی توانند برنامه ریزی پرواز به فرودگاهی انجام دهند که تسهیلات فرودگاهی لازم را ندارد و باید منتظر بمانند تا مشکل فعلی حل گردد.

وی با بیان این که در شرایط فعلی به وجود آمده پس از اعمال تحریم های جدید، باید در راستای حفظ همکاری های دوجانبه حرکت کرد، گفت: در هر حال از یک سو شرکت های ارائه نماینده خدمات به دلیل اجبار فشار تحریم از طرف دولتها امکان توجیه اقدامات خود را دارند که البته دو طرف باید استدلال ها را در هیات حل اختلاف طرح نمایند تا باتوجه به مبانی حقوقی موجود، مورد آنالیز قرار گیرد. به ویژه امروزه که برخی شرکت ها به صورت فراملیتی فعالیت می نمایند و تعریف آنها همچون گذشته ممکن نیست، باعث گردیده آنالیز های دقیق حقوقی و رسیدن به یک راهکار قطعی اهمیت بسیار بالایی داشته باشد.

به گزارش تور ترکیه ارزان، با اعلام تبعیت شرکت سوخت رسان ترک از تحریم های جدید آمریکا، از روزهای پایانی هفته گذشته ایرلاین های ایرانی برای سوخت گیری در فرودگاه های ترکیه با مشکلاتی روبرو گردیده اند و این مساله برای مسافران برخی از پروازها نیز دردسر ساز گردیده است.

با وجود آن که هنوز ترکیه به طور رسمی درباره چرایی این اتفاق شرحی ارائه ننموده، اما سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نموده که در کوشش است در کوتاه ترین زمان ممکن سوخت گیری ایرلاین های ایرانی در ترکیه از سر گرفته گردد.

با برقراری 200 پرواز برنامه ای هفتگی میان دو کشور، ترکیه یکی از اصلی ترین گزینه های سفرهای شهروندان ایرانی در میان کشورهای منطقه به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 159

به "مشکل ایرلاین های ایرانی در ترکیه با مذاکرات حقوقی حل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل ایرلاین های ایرانی در ترکیه با مذاکرات حقوقی حل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید