نگرانی دیده بان تسلیحات شیمیایی درباره سوریه

به گزارش تور ترکیه ارزان، کشورهای عضو دیده بان تسلیحات شیمیایی ابراز نگرانی کردند که احتمالاً هنوز چنین تسلیحاتی در سوریه وجود داشته باشد.

نگرانی دیده بان تسلیحات شیمیایی درباره سوریه

به گزارش تور ترکیه ارزان، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیش از این بازرسان ردی از آنچه گمان می رفت محصول جانبی یک عامل اعصاب یا گاز سمی باشد در یک موسسه تحقیقاتی این کشور پیدا کردند.

دبیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی در گزارشی به شورای اجرایی این نهاد گفت، اواخر سال گذشته در مرکز مطالعات و تحقیقات علمی در منطقه برزه در شمال دمشق ردی پیدا شد.

سابین نولکه، نماینده کانادا در این سازمان در سخنانی گفت، با توجه به یافته ها و گزارش هایی درباره از میان بردن تجهیزات و مهمات برای اینکه تحقیقات و آنالیز در خصوص آنها انجام نگردد، این ایده شکل گرفته که اظهارات غلط در این زمینه مطرح شده و مدارک احتمالی نابود شده است و این احتمال هشداردهنده وجود دارد که کوشش برای دستیابی به مواد دسته یک شیمیایی ادامه یافته است.

دسته یک شیمیایی به موادی که ذاتاً سلاح شیمیایی است یا در ساخت چنین تسلیحاتی مورد استفاده قرار می گیرد، اطلاق می گردد و شامل سارین، وی ایکس و خردل گوگرد است.

ادعاها در این زمینه در شرایطی مطرح می گردد که دولت سوریه از انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود در عملیاتی بین المللی خبر داده است.

همچنین تیم مشترکی از سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی سال 2015 گروه افراطی داعش را به اجرای حمله ای با گاز خردل متهم کردند و دوباره این گروه در سپتامبر 2016 به استفاده از چنین تسلیحات مرگباری در حلب متهم شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 650

به "نگرانی دیده بان تسلیحات شیمیایی درباره سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی دیده بان تسلیحات شیمیایی درباره سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید