پیام کتبی روحانی به اردوغان

به گزارش تور ترکیه ارزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، واعظی که امروز برای ابلاغ پیام روحانی به رئیس جمهوری ترکیه به آنکارا سفر کرده است، در بدو ورود گفت: هم تحریم آمریکا علیه ایران و هم تحریم آنها علیه دو وزیر ترکیه، در منطقه و جهان مورد استقبال قرار نگرفته است.

پیام کتبی روحانی به اردوغان

وی نوع نگاه دولت جدید آمریکا نسبت به مسائل جهانی در بین افکار عمومی جهان را غیر قابل پذیرش خواند و اظهار داشت: دولت آمریکا فکر می کند که هر آنچه می گوید باید توسط سایر کشورها عملی شود که این روش از دیدگاه ملت ها و دولت ها قابل قبول نیست.

محمود واعظی ادامه داد: امروزه استقلال مهمترین سرمایه کشورهاست و دولت ها باید بتوانند با همکاری مردم خود تصمیم بگیرند ولی آمریکا می خواهد بر این اراده استقلال خدشه وارد کند که قابل قبول نیست.

وی با اشاره به این که رفتار آمریکا درباره تحریم و فشار اقتصادی فقط مختص به ترکیه و ایران نیست، افزود: شاهدیم که آمریکا جنگ تجاری با کشورهای اروپایی، چین و برخی کشورهای آسیایی را نیز آغاز کرده اند.

رئیس نهاد ریاست جمهوری گفت: دو کشور ایران و ترکیه بدون توجه به عامل سوم و دخالت قدرت های بزرگ، روابط مستحکمی دارند و برخی ها از این امر خشنود نیستند.

وی توسعه روابط ایران و ترکیه را به عنوان دو کشور بزرگ و قدرتمند منطقه ای را در ارتباط با مسائل مهم منطقه تاثیرگذار دانست و گفت: دشمنان هر دو کشور همواره تلاش می کنند که خدشه ای به این روابط وارد کنند اما هوشمندی رهبران و مردم دو کشور به طور قطع این گونه تخریب ها را خنثی خواهد کرد.

واعظی در ادامه هدف از سفر خود به ترکیه را اعلام پیام تبریک رئیس جمهور ایران به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پس از برگزیده شدن در انتخابات اخیر و نیز اقدام به تغییر نظام سیاسی و رایزنی در خصوص روابط دو کشور عنوان کرد.

وی افزود: با توجه به روابط بسیار خوب سال های اخیر میان دولت روحانی و دولت اردوغان، همواره مناسبات دو کشور هم در موضوعات دوجانبه سیاسی و اقتصادی و نیز در مسائل منطقه ای، به طور مرتب مورد رایزنی قرار می گیرد و در این سفر نیز در خصوص روابط فی مابین مذاکره خواهد شد.

رئیس نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: با توجه به حجم روابط و نوع همکاری و زمینه های مختلفی که در روابط بین ایران و ترکیه وجود دارد، روحانی با یک پیام کتبی مرا مامور کرد که در دیدار با اردوغان موضوعات و مشکلات دو جانبه مورد بحث قرار گیرد و یک بازنگری در برنامه هایی قابل پیگیری با دولت جدید ترکیه انجام دهیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در ملاقات با اردوغان و نیز با مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، برنامه منسجمی برای تقویت بیشتر روابط دوجانبه تدوین شود.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 23 مرداد 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 85

به "پیام کتبی روحانی به اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام کتبی روحانی به اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید