گزارش وزیر اقتصاد به هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش تور ترکیه ارزان، هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز (چهارشنبه) تشکیل جلسه داد.

گزارش وزیر اقتصاد به هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش تور ترکیه ارزان، در ادامه بررسی عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تحقق اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی، وزیر امور اقتصادی و دارایی گزارشی از سیاست گذاری ها و اقدامات انجام شده در حوزه بازار سرمایه ارائه کرد.

فرهاد دژپسند با اشاره به بند 9 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از فعال شدن بازار سرمایه به عنوان یکی از مولفه های تحقق این سیاست ها نام برد و گفت: تعداد کدهای سهامداری در بازار سرمایه تا پایان خرداد ماه 15 میلیون و 251هزار کد و با احتساب سهام عدالت به 48 میلیون و 500 هزار کد رسیده است.

وی ارزش معاملات بورس در 4 ماهه اول سال را نسبت به سال 98، معادل 145 درصد و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته معادل 625 درصد اعلام نمود.

دژپسند عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس و فرابورس در 4 ماه اول سال را معادل 137 میلیارد ریال و نزدیک به دو و نیم برابر کل سال 98 اعلام نمود و افزود: از ابتدای سال تا به امروز ورودی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل 70 هزار میلیارد تومان بوده است که در تلاش هستیم این سرمایه ورودی را حفظ و به بازار اولیه و نهایتاً به حوزه تولید و توسعه سرمایه گذاری سوق دهیم.

وی همچنین از راه اندازی بورس املاک و مستغلات و امتیازات با سرمایه اولیه 5 هزار میلیارد تومان خبر داد.

بر اساس این گزارش در ادامه این نشست اعضای هیأت عالی نظارت، ضمن ابراز نگرانی از افزایش بی رویه نقدینگی خواستار اتخاذ سیاست ها و تصمیمات لازم برای کنترل رشد نقدینگی، جلوگیری از فرارهای اقتصادیاتی و تسهیل شرایط تأمین سرمایه از طریق بازار بورس شدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ضمن تشکر از گزارش و تلاش های وی، افزایش پایه پولی درسال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی و تأثیر قیمت های نسبی در امسال را عامل اصلی افزایش همزمان قیمت ها و تورم افسارگسیخته دانست و تأکید کرد، تصمیمات و سیاست های اقتصادی باید در یک منظومه جامع با در نظر دریافت همه عوامل و تبعات و پیامدهای آن اتخاذ شود. متأسفانه هزینه تورم و فشارهای اقتصادی و تصمیمات بخشی و ناهماهنگ قوای سه گانه را اقشار آسیب پذیر و دهک های پایین جامعه می پردازند.

ادامه بررسی عملکرد وزارت اقتصاد در خصوص اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به جلسه آینده هیأت عالی نظارت موکول شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1321

به "گزارش وزیر اقتصاد به هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش وزیر اقتصاد به هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید