یادداشت اختصاصی، سردرگمی عربستان پس از شکست نظامی در جبهه های شمالی یمن

به گزارش تور ترکیه ارزان، حمید رزق، تحلیلگر مسائل سیاسی یمن و از چهره های نزدیک به انصار الله در یادداشتی اختصاصی برای خبرنگاران به چرایی روی آوردن عربستان به توافق ریاض و سروسامان دادن به اوضاع به هم ریخته مزدوران خود در جنوب پرداخته است.

یادداشت اختصاصی، سردرگمی عربستان پس از شکست نظامی در جبهه های شمالی یمن

حمید رزق مدیر برنامه های سیاسی شبکه المسیره و تحلیلگر مسائل سیاسی یمن در یادداشت اختصاصی برای خبرنگاران به بیان دیدگاههای خود درباره آخرین تحولات سیاسی، نظامی و میدانی یمن پرداخت که متن کامل این یادداشت در زیر می آید:

عربستان در یمن سردرگم مانده و دیدگاه روشنی در قبال آن ندارد واین سردرگمی به اندازه ای است که نمی تواند ابزارها و جیره خواران خود در جنگ یمن را وادار کند با سروسامان دادن خود و یکپارچه کردن جبهه های جنگ ماموریت نبرد در داخل یمن به نیابت از عربستان را ادامه دهند.

در این شرایط کوشش عربستان برای اعمال فشار بر دولت به اصطلاح مشروع منصور هادی و شورای انتقالی جنوب به منظور اجرای توافق ریاض، اهداف و ابعاد متعددی دارد.

به عبارت بهتر هدف نخست عربستان از این فشارها کوشش برای بستن صفحه درگیری و جنگ بین جیره خوارانی است که اکنون بر توان عربستان در کنترل اوضاع مناطق اشغالی تاثیر منفی داشته اند و در نهایت به نوعی ناکامی و شکست در یمن را رقم زده اند که عربستان مسئول آن است.

ادامه جنگ و نبود توافق بین نیروهای انتقالی و طرف موسوم به مشروعیت هادی و نیروهای جریان الاصلاح (اخوانی ها) موجب وخیم تر شدن شرایط انسانی و معیشتی وحتی امنیتی در استان های اشغالی شده است به گونه ای که نارضایتی و خشم یمنی ها نسبت به عربستان و کشورهای ائتلاف جنگ علیه یمن را افزایش داده است، ائتلافی که تصمیم جنگ علیه یمن و اشغال بعضی استان های آن را تحت عنوان عملیات بازگشت امید و یاری به ملت یمن به اجرا در آورد اما این تصمیم نتیجه فاجعه باری داشت و گرسنگی و هرج و مرجی را رقم زد که ریاض مسئول شماره یک آن است.

کوشش برای متحد کردن جیره خواران و مزدوران و یا شورای انتقالی و طرف موسوم به مشروعیت هادی (دولت وابسته به منصور هادی) در حالی است که جبهه های نظامی جیره خواران در استان های مأرب و جوف با فروپاشی بزرگی روبه رو است. در این میان عربستان در کوشش برای متحد کردن آنان است تا از شکست های بیشتر به ویژه در مأرب جلوگیری کند به این معنی که عربستان سخت نگران سقوط این استان به دست ارتش و کمیته های مردمی است و کوشش دارد نیروها و طرف های جنوبی را متقاعد کند که از نظر میدانی و نظامی در کنار جریان اصلاح و ارتش هادی و علی محسن که در رویارویی با نیروهای صنعا شرایط سختی پیدا نموده اند، متقاعد سازد.

اجرای توافق ریاض نیز در چارچوب تفاهم امارات و عربستان برای تقسیم استان های جنوبی و ترسیم نقشه نفوذ خود جا دارد تا جایی که طرف موسوم به انتقالی در مناطق تحت نفوذ و اشغال امارات حضور داشته باشد و الاصلاح نیز در مناطق وابسته به عربستان یعنی استان های شبوه و المهره و حضرموت مستقر باشند حال آنکه امارات استان های عدن و ابین و لحج و سقطری و نیز جزایر مشرف به باب المندب را از آن خود می داند.

عربستان با سوق یافتن به سمت توافق ریاض در کوشش برای ایجاد جبهه سیاسی واحد است که در آن نیروهای جیره خوار جمع شوند تا زمینه هرگونه گفت وگوهای آینده با انصار الله و شورای عالی سیاسی یمن فراهم گردد بر این اساس عربستان می کوشد با یک گروه از این جیره خواران وارد مصاحبه گردد تا حداقل انسجام لازم برای رویارویی با تیم گفت وگو در صنعاء را بدست آورد.

به طور خلاصه می توان گفت که توافق ریاض عبارت از یک توافق ظاهری است که به معنی ادغام مجدد گروههای درگیر تحت لوای یک طرح و یا موجودیت واحد نیست زیرا همچنان شورای انتقالی خود را طرف مستقل و قدرت موازی می داند که در کوشش برای جدایی جنوب یمن کوشش می نماید و همچنان طرف موسوم به مشروعیت هادی و الاصلاح ، شورای انتقالی را یک طرح خطرناک و کودتا می داند که وجود قدرت الاصلاح و هادی در مناطق جنوبی را تهدید می نماید.

آنچه جریان دارد گذراندن وقت و رسیدن به مرحله مشخصی است که توافق ریاض در آن دوامی نخواهد داشت و به مرحله اجرای عملی و جدی نخواهد رسید و اندکی بعد رویارویی بار دیگر در عدن و ابین و لحج و سایر مناطق شعله ور می گردد.

شکست نظامی عربستان در جبهه های شمالی موجب سردرگمی آن در جنوب شده و آن را به فشار بر امارات و ابزار آن واداشت تا اعلام جدایی را به تاخیر بیندازند تا مشروعیت دخالت در یمن از بین نرود و اگر فرض کنیم که عربستان در شمال شکست نمی خورد بی شک برای جدایی (جنوب یمن) چراغ سبز می داد و اهمیتی برای توافق ریاض قائل نمی شد و در صدد موفقیت آن برنمی آمد زیرا تقسیم یمن یکی از اهداف عربستان است و چیزی که این هدف را به تاخیر انداخت شکست در مأرب و جوف و سایر جبهه های شمالی بود تا جایی که ائتلاف جنگ علیه یمن به بقای جیره خواران به عنوان یک تن واحد برای رویارویی با انصار الله و نیروهای ملی در صنعاء نیازمند است.

از انگیزه های مهم دیگر کوشش عربستان برای اجرای توافق ریاض پیشی دریافت بر روی کارآمدن بایدن و کوشش برای سروسامان دادن به معادله یمن است تا امکان مانور را برای رئیس جمهور جدید آمریکا به ویژه در مورد توقف جنگ و یا هرگونه تعامل بین المللی با انصار الله و شرکای آن به عنوان قدرت مطرح در یمن کاهش دهد، قدرتی که می تواند اوضاع را کنترل کند و تغییرات نظامی و سیاسی خود را به کرسی بنشاند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1587

به "یادداشت اختصاصی، سردرگمی عربستان پس از شکست نظامی در جبهه های شمالی یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت اختصاصی، سردرگمی عربستان پس از شکست نظامی در جبهه های شمالی یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید