امارات در آستانه شکاف و تجزیه، مخالفت شیوخ با ماجراجویی ابوظبی

به گزارش تور ترکیه ارزان، تسنیم نوشت: منابع خبری از بروز اختلاف و دو دستگی شدید در نظام حاکم امارات و مخالفت شماری از شیوخ این کشور با ماجراجویی ها و دخالت ابوظبی در بحران های خارجی خبر دادند.

امارات در آستانه شکاف و تجزیه، مخالفت شیوخ با ماجراجویی ابوظبی

سایت روسی نیوز ری در گزارشی نوشت: امارات در آستانه شکاف داخلی است و شماری از شیوخ امارات به دخالت های ابوظبی در مناطق بحران به دیده رضایت نمی نگرند. این سایت به افزایش تنش بین دو امارت ابوظبی و دوبی درپی بحران اقتصادی اخیر ناشی از شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر ثبات اوضاع امارات و کل منطقه اشاره نمود. سایت نیوز ری نوشت: دوبی نگران قبول کردن یاری های اقتصادی ابوظبی برای گذر از بحران اقتصادی کنونی است زیرا این امر باعث خواهد شد که دوبی بیش از گذشته دنباله روی ابوظبی گردد و مجبور گردد که نظیر بحران سال 2009 میلادی امتیازهای سیاسی به ابوظبی بدهد.

این سایت به اطلاعات خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع مبنی برمذاکره امارت های دوبی و ابوظبی با یکدیگر برای حمایت اقتصادی از دوبی به منظور گذر از بحران اقتصادی کنونی ناشی از کرونا اشاره نمود که خطرناکترین رکود را در تاریخ معاصر امارت دوبی بعد از بحران بدهی های این امارات در سال 2009 میلادی رقم زده است. درحالی که امارت دوبی این گزارش ها را رد نموده است، ناظران معتقدند که درز کردن این مطالب در واقع کار امارت ابوظبی برای تست کردن امارت دوبی و مطلع شدن از موضع آن در قبال اعطای یک بسته یاری اقتصادی جدید است. سایت ری نیوز توضیح داد: دوبی تمایل دارد که این یاری و حمایت اقتصادی را نپذیرد زیرا به طور مستقیم روی گرایش های سیاسی این امارات تاثیر منفی خواهد گذاشت. این امر دقیقا در سال 2009 میلادی روی داد و وقتی امارت دوبی یاری های اقتصادی ابوظبی را در آن سال قبول کرد، مجبور شد تا در مقابل، امتیازات سختی بدهد.

این سایت اضافه کرد: سالهای گذشته شاهد تضاد شدیدی در روینمودها و گرایش های سیاسی بین ابوظبی و دوبی بوده است که این امر بویژه خود را در قبال پرونده ایران نشان می دهد. دیوید هرست سردبیر روزنامه میدل ایست آی گفت که تحریم های آمریکا علیه ایران در سال 2018 میلای باعث شد که شرکت های ایرانی از دوبی روی گردانده و به سمت قطر و ترکیه گرایش پیدا نمایند که این امر ضربه بزرگی به اقتصاد امارت دوبی زد که در طول سالها مبادلات تجاری گسترده با ایران را حفظ نموده بود. سایت ری نیوز نوشت: دوبی نگران است که هرگونه رویارویی بین آمریکا و ایران ، این امارات را در معرض خطر بزرگی قرار دهد و این امارت در طول دوره گذشته نیز از موضع ابوظبی در قبال درگیری یمن و قطع روابط با قطر راضی نبوده است. ناظران معتقدند که نارضایتی از سیاست های ابوظبی به امارت دوبی محدود نمی گردد بلکه امارت های دیگر نیز ناراضی هستند.

سایت ری نیوز اضافه کرد: تعدادی از شیوخ امارات با دیده رضایت به حمایت محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش لیبی و شماری از فرماندهان ارتش سودان نگاه نمی نمایند و معتقدند که منافع امارات ممکن است به خاطر دخالت ابوظبی در مناطق بحران ضرر ببیند. این سایت اضافه کرد: توزیع ناعادلانه ثروت و اختلافات قدیمی بین امارتهای ثروتمند مثل ابوظبی و دوبی با سایر امارت ها همه و همه مشکلاتی است که ممکن است وحدت کشور امارات را تهدید کند. براساس بعضی مطالب درز نموده، امارت های شاقتصادی نظیر عجمان و شارجه و فجیره و راس الخیمه که کمتر ثروتمند هستند، با بحران اقتصادی شدیدی به خاطر شیوع ویروس کرونا روبرو هستند. سایت ری نیوز در سرانجام نوشت: امارات که برای مدتها ثبات خود را به وسیله توزیع ثروت های نفتی برای تضمین وفاداری به قدرت مرکزی حفظ نموده است، ممکن است با بحران بی سابقه ای به علت بحران اقتصادی کنونی و تضادهای روشن بین ابوظبی و دوبی روبرو گردد که این امر به نوبه خود بر کل منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1191

به "امارات در آستانه شکاف و تجزیه، مخالفت شیوخ با ماجراجویی ابوظبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات در آستانه شکاف و تجزیه، مخالفت شیوخ با ماجراجویی ابوظبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید