بنایی شبیه پاسارگاد (ویدئو)

به گزارش تور ترکیه ارزان، آرامگاه فردوسی از برجسته ترین مقاصد گردشگری فرهنگی ایران است و از جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود.

بنایی شبیه پاسارگاد (ویدئو)

گردشگری فرهنگی یکی از انواع پرطرفدار گردشگری است. خانه و آرامگاه شاعران نامدار، بخشی از گردشگری فرهنگی به شمار می رود و آرامگاه فردوسی ، شاعر بلندآوازه پارسی زبان، یکی از بهترین جاها برای سفرهای فرهنگی است. آرامگاه فردوسی در دهکده توس در نزدیکی های مشهد واقع شده است و زائران حرم امام رضا (ع) همواره بخشی از سفرشان را به بازدید از توس اختصاص می دهند. با صفحه گردشگری مجله تور ترکیه ارزان همراه باشید تا با هم به توس سفر کنیم و آرامگاه باشکوه فردوسی بزرگ را که شباهت زیادی به بنای پاسارگاد دارد، از نزدیک ببینیم.

باغ توس کجااست؟

آرامگاه فردوسی از جاذبه های فرهنگی غرورآفرین ایران به شمار می رود که در مشهد و در باغ توس واقع شده است. باغ توس از دیدنی های اطراف مشهد به شمار می رود و فقط چند کیلومتر از مرکز شهر دورتر است. ابوالقاسم فردوسی توسی بزرگترین شاعر حماسه سرای ایرانی است . این شاعر شهرت دنیای نیز دارد. شاهکار ادبی فردوسی، شاهنامه است. شاهنامه طولانی ترین شعر حماسی دنیا به شمار می رود. فردوسی سی سال از عمر خود را صرف سرودن شاهنامه کرد و با این کار زبان فارسی را از نابودی نجات داد. از همین رو است که به وی لقب ناجی زبان فارسی داده اند. آرامگاه، داخل باغ بزرگی در شمال غربی توس و در انتهای بلوار شاهنامه واقع است.

بنایی شبیه پاسارگاد

بنای آرامگاه فردوسی از آرامگاه کوروش کبیر در پاسارگاد الهام گرفته شده است. شکلی مکعبی دارد که سطح آن با اشعاری از شاهنامه مزین شده. در کنار آرامگاه، حوض بزرگی واقع شده است. کنار حوض، مجسمه این شاعر حماسه سرا به بازدید نمایندگان خوش آمد می گوید.

بر مزار مهدی اخوان ثالث

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید مهدی اخوان ثالث نیز در باغ توس مدفون شده است. در شمال غربی مقبره فردوسی، مهدی اخوان ثالث در آرامگاه ابدی خویش خوابیده است. همچنین از دیدنی های دیگر باغ توس، موزه فردوسی است. در این موزه اشیاء تاریخی و فرهنگی مانند آثار سنگی دوران پیش از تاریخ، انواع شاهنامه و تابلوهای نقاشی با محتوای داستان های شاهنامه ای را می توانید ببینید.

داستان آرامگاه فردوسی

بنای آرامگاه فردوسی نخستین بار توسط یک معمار فرانسوی شبیه اهرام مصر ساخته شد. هنگامی که این بنا تا نیمه های ساخت پیش رفت، رئیس انجمن آثار ملی ایران از طرح خوشش نیامد. سپس این انجمن طی جلسه ای تصمیم گرفت تا یک معمار ایرانی طرح خود را برای بنای فردوسی ارائه دهد.

در نهایت حسین لرزاده از مشهورترین معماران ایرانی، مأمور طراحی آرامگاه شد. وی پیروز شد بنای پیشنهادی خود را در مدت زمان 18 ماه برای جشن هزاره فردوسی آماده کند.

این آرامگاه سه بخش دارد

ساختمان آرامگاه از سه بخش تشکیل شده است. سنگ قبری از جنس مرمر، تالاری مربع شکل و محوطه پلکانی که از سنگ های مرمر پوشیده و روی دیوارهایش نمونه ای از اشعار فردوسی حک شده است. باغ، یک موزه و کتابخانه تخصصی نیز دارد. ساختمان موزه در ابتدا قرار بود یک چایخانه سنتی باشد تا نقالان بتوانند نقالی شاهنامه را در آنجا اجرا نمایند. ولی سال ها بعد به منظور معرفی بیشتر آثار فرهنگی و تاریخی توس، به موزه تبدیل شد.

یک موزه و چند هدف

اشیاء به نمایش درآمده در موزه فردوسی سه هدف را دنبال می نمایند:

  • شناساندن شهر تاریخی، فرهنگی و تمدن ساز توس
  • معرفی شاهنامه فردوسی به عنوان برجسته ترین اثر حماسی دنیا و ارزشمندترین کتاب ملی ایران که هویت فرهنگی و تاریخی کشورمان را در بر دارد.
  • معرفی حکیم ابوالقاسم فردوسی به عنوان یکی از بزرگترین شاعران ایران و دنیا

نکات مهم در بازدید از باغ توس

در سفر به توس، بازدید از بنای هارونیه را نباید فراموش کنید. این بنا در راستا مشهد - باغ توس- واقع شده است. کلاه لبه دار، عینک دودی و کرم ضدآفتاب با خود همراه داشته باشید. آرامگاه فردوسی از جاهای دیدنی مشهد است که بعد از حرم امام رضا (ع) بیشترین بازدید را دارد. داخل باغ، رستوران سنتی قرار گرفته است. برای همین می توانید بدون نگرانی بابت غذا به بازدید بپردازید. بازدید از آرامگاه فردوسی برای افراد دارای معلولیت، بدون مشکل خاصی است. همچنین این باغ می تواند مورد بازدید خانواده های دارای فرزند اوتیسم نیز قرار بگیرد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 966

به "بنایی شبیه پاسارگاد (ویدئو)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنایی شبیه پاسارگاد (ویدئو)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید