بهبود عملکرد تجهیزات نفتی با ماده ای سبک تر از هوا

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، به گزارش خبرنگاران، استاد دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص این ماده گفت: از صفحات گرافن برای فراوری یک ساختار سه بعدی بسیار سبک استفاده شده است، ماده ای که 99 درصد آن را هوا تشکیل می دهد. آن یک درصد به جای مانده نیز از جنس کربن بوده که از اجزاء تشکیل دهنده هوا، یعنی اکسیژن و نیتروژن، سبک تر است. بنابراین این ماده از هوا سبک تر بوده و متخلخل است. همین ویژگی ها موجب کاربردهای متنوع آن در صنعت شده است. ما از سال 2017 روی ساخت این ماده کار نموده ایم و از سال 2019 فراوری آن در آزمایشگاه ما به تکرارپذیری رسیده است. با یاری آئروژل گرافنی ما توانسته ایم انواع مختلف کامپوزیت ها برای مصارف صنعتی فراوری کنیم.

بهبود عملکرد تجهیزات نفتی با ماده ای سبک تر از هوا

وی در خصوص کاربردهای این ماده در صنعت گفت: از این ماده می توان در صنایع مختلف استفاده کرد، ما در بخش های متعددی در صنعت آن را آزمایش نموده ایم. در بخش معدن، این ماده به عنوان جایگزین کربن سیاه برای استخراج طلا استفاده شده و در یکی از معادن کشور با موفقیت آزمایش های صنعتی را پشت سر گذاشته است. در سبک سازی بعضی از هواپیماها و بعلاوه جذب آلاینده ها در بخش نفتی نیز این ماده مورد آزمایش صنعتی قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است.

نادری در ادامه اضافه نمود: قراردادی برای استفاده از این ماده در صنعت نفت داریم که براساس این قرارداد، آئروژل گرافنی روی میکروحباب ها قرار داده می گردد تا آن ها را پایدار کند. در ادامه این میکروحباب ها که به واسط آئروژل، هم پایدارتر شده اند و هم راهنمایی گرمایی آن ها بهبود یافته است، در تجهیزات خنک کننده نفتی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این میکروحباب های اصلاح شده با آئروژل نقش روان ساز و خنک کننده را در تجهیزات استخراج نفتی خواهند داشت.

به گفته نادری این فناوری به صورت پتنتی در USPTO به ثبت رسیده است. ایشان به محققان و پژوهشگرانی که علاقه مند به موضوعات صنعتی و کاربردی در بخش فناوری نانو هستند توصیه کرد توجه زیادی به این دسته از ترکیبات داشته باشند، ترکیباتی نظیر آئروژل گرافنی، مواد ویژه ای بوده که در زمینه های مختلف صنعتی کاربرد دارند.

گفتنی است که آئروژل های گرافنی به علت تخلخل و فضاهای خالی که دارند می توانند به عنوان جاذب در صنعت نفت نیز استفاده شوند به طوری که این هر گرم از این مواد می تواند ده ها برابر وزن خود مایع را جذب کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2432

به "بهبود عملکرد تجهیزات نفتی با ماده ای سبک تر از هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود عملکرد تجهیزات نفتی با ماده ای سبک تر از هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید