حل معمای آب وهوای فضا به کمک یک ابررایانه

به گزارش تور ترکیه ارزان، مدت هاست این پرسش ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده که چرا انفجار گاز های داغ خورشیدی به همان سرعتی که انتظار می رود سرد نمی شود؟ اکنون آن ها از یک ابر رایانه برای یافتن پاسخ این سوال استفاده کرده اند.

حل معمای آب وهوای فضا به کمک یک ابررایانه

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان انگلیسی شبیه سازی های رایانه ای را با داده های واقعی به دست آمده از مدارگرد خورشیدی مقایسه می کنند با این امید که پیش بینی هایشان اثبات شود و بتوانند پاسخی قاطعانه ارائه دهند.

باد خورشیدی جریانی از ذرات باردار است که به طور مداوم از خورشید به سمت منظومه شمسی می آیند. این باد ها بر روی شرایط منظومه شمسی تاثیر زیادی می گذارند و دائما به زمین برخورد می کنند.

تاثیرات باد خورشیدی بر زمین

اگر باد های خورشیدی شدید باشند می توانند برای ماهواره ها، فضانوردان حاضر در فضا، تلفن های همراه، سیستم حمل و نقل و شبکه های برق ایجاد مشکل کنند.

گروهی از دانشمندان برای پیش بینی و جلوگیری از این رویداد های فضایی در تلاشند تا اسرار تغییرات آب و هوایی فضا را کشف کنند که شامل نحوه گرم شدن و سرعت دریافت باد های خورشیدی است.

این گروه با استفاده از بودجه شورای تسهیلات علوم و فناوری (STFC) انگلیس و تحت نظارت کالج دانشگاهی لندن (UCL) شبیه سازی هایی از باد های خورشیدی بر روی یک ابررایانه ایجاد و بررسی کردند.

زمانی که باد های خورشیدی به زمین می خورند، 10 برابر از آن چه انتظار می رود داغ تر هستند و دمایی حدود 100 تا 200 هزار درجه سانتی گراد دارند. اتمسفر خارجی خورشید که این باد ها از آن ناشی می شود معمولا یک میلیون درجه سانتی گراد دما دارد.

شبیه سازی باد های خورشیدی

با استفاده از این شبیه سازی ها محققان نتیجه دریافتد علت داغ ماندن طولانی مدت این باد ها اتصال مجدد مغناطیسی در مقیاس کوچک است که در آشفتگی های باد های خورشیدی ایجاد می شود.

این پدیده زمانی رخ می دهد که دو میدان مغناطیسی مخالف گسسته و به یکدیگر متصل می شوند و انرژی بسیار زیادی آزاد می کنند. این فرایند موجب خروج شراره های خورشیدی از سطح خورشید می شود.

جفرسون آگودلو (Jeffersson Agudelo) نویسنده اصلی مقاله از کالج دانشگاهی لندن می گوید: اتصال مجدد مغناطیسی تقریبا همیشه به طور خود به خود در آشفتگی های باد های خورشیدی رخ می دهد. ما با استفاده از ابررایانه ها توانستیم این مشکل را بهتر از همیشه بررسی کنیم. پدیده اتصال مجدد معناطیسی که ما در شبیه سازی مشاهده کردیم بسیار پیچیده و نامتقارن بود و ما در حال بررسی این وقایع هستیم.

استفاده از داده های مدارگرد خورشیدی

محققان برای تایید پیش بینی هایشان داده های به دست آمده را با داده های مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا مقایسه می کنند. این مدارگرد برای کشف منشا و علت باد های خورشیدی و مطالعه نحوه عملکرد خورشید طراحی شده است.

آگودلو می گوید: مقایسه یافته های ما با داده های جدید مدارگرد خورشیدی ما را یک قدم بزرگ پیش خواهد برد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1843

به "حل معمای آب وهوای فضا به کمک یک ابررایانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل معمای آب وهوای فضا به کمک یک ابررایانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید