شماره ششم مجله اندیشه نامه منتشر شد

به گزارش تور ترکیه ارزان، شماره ششم مجله علوم انسانی و مطالعات اجتماعی اندیشه نامه منتشر شد. سرمقاله این شماره به قلم سیدنظام موسوی با عنوان تکرار نشدنی و جعفر حسن خانی تحت عنوان انقلاب علیه تغلب است که به آنالیز تاریخ معاصر ایران و استفاده روشنفکران از راهبرد تغلب پرداخته است.

شماره ششم مجله اندیشه نامه منتشر شد

عکس جلد این مجله تلمیح گرفته شده از عکسی تاریخی در انقلاب اسلامی ایران است که مردم به صورت جمعی اقدام به پایین کشیدن مجسمه شاه کردند و با جابجایی نمادها و قرار دادن گاو وال استریت به خوبی نشان می دهد که انقلاب اسلامی ایران انقلابی علیه لیبرال سرمایه داری بوده و با عنوان قلب تاریخ بر روی این موضوع تاکید شده است.

در ابتدای مجله با گفتارهایی از کریم مجتهدی، عماد افروغ، عبدالحسین خسروپناه و محمدرضا مرندی تحت عنوان راه ماه به اهمیت مبحث علوم انسانی و فقر فراوری محتوا در ایران پرداخته شده است.

مجله با بخش نامه ها آغاز می گردد و سرفصل های پژوهشنامه با عنوان انقلاب بدون گیوتین به آنالیز مقایسه ای ترمیدوری در انقلاب اسلامی و انقلاب فرانسه، شریعت نامه به آنالیز دین در ظهور و تداوم انقلاب اسلامی و مردم نامه به آنالیز نقش و مطالبات مردم در طول انقلاب اسلامی پرداخته است.

این مجله علوم انسانی حاوی شش پرونده ویژه با موضوعات پهلویسم، نارسایی، خانه خوبان، بیم و امید و نقطه ثقل است.

پرونده پهلویسم به آنالیز حکومت 53 ساله پهلوی در ایران پرداخته و در همین زمینه با یعقوب توکلی، مظفر شاهدی، سیدمهدی طالقانی، محمدحسین دانایی و محمدرضا کائینی تبادل نظر و یادداشت هایی به قلم سیدمصطفی تقوی، امیرخوشصحبتان، مرضیه کمائی و مریم فرزام منتشر شده است.

در پرونده نارسایی به تبیین و آنالیز شش نظریه غربی اشخاصی چون نیکی کدی، میشل فوکو، یرواند آبراهامیان، جان فوروان، تدا اسکاچ پل و بابی سعید پیرامون انقلاب اسلامی پرداخته شده است.

در پرونده خانه خوبان به دستاوردهای تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی پرداخته شده و به همین دلیل با صالحی فراهانی، منوچهر آشتیانی، هرمیداس باوند، بذرافکن، عادل پیغامی و عبدالمجید بنافی و دو اندیشمند خارجی اریک والبرگ فیلسوف کانادایی و خوان آنتونیو آگیلار به تبادل نظر پرداخته شده است.

در بخش ترجمه یادداشت هایی از یوهان هری، اسلاوی ژیژک فیلسوف اسلوونیایی، آلفردو سعد فیلهو، جرج منبیوت نظریه پرداز بریتانیایی، مایکل پر، جانسن هیکل و مارتین کیک آورده شده است.

در قسمت گفتاورد در دفتر مجله اندیشه نامه میزگردی با علیرضا شجاعی زند و بیژن عبدالکریمی با موضوع انقلاب با کدام مسمی برگزار گردید.

در این شماره مصاحبه های تفضیلی از صالحی فراهانی، محمدحسین پناهی، مهدی طالقانی، محمدحسین دانایی، بایزید مردوخی، هرمیداس باوند، عادل پیغامی، محمدباقر خرمشاد، احمد رهدار و محمدمهدی سیار، زهیر توکلی، مهرداد صدقی، غلامرضا جمشیدیها، محمدرضا کائینی، احمدرضا انتظاری و احمد قانع منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 723

به "شماره ششم مجله اندیشه نامه منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شماره ششم مجله اندیشه نامه منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید