شناسایی یک ژن که باعث می گردد به آنفولانزا مبتلا نشوید

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، مطالعات اخیر جهت های مبارزه با آنفولانزا و ژن های ضروری برای آنفولانزا و دفاع ایمنی را شناسایی می نماید.

شناسایی یک ژن که باعث می گردد به آنفولانزا مبتلا نشوید

محققان ژن TDRD7 را به عنوان یک تنظیم کننده کلیدی در برابر ویروس آنفولانزای A یا (IAV) شناسایی نموده اند که باعث عفونت مجاری تنفسی در 5 تا 20 درصد از جمعیت انسان می گردد.

این یافته ها می تواند توسعه مداخلات درمانی نو علیه عفونت ویروس آنفلوانزا را تسهیل کند.

IAVمسئول 250000 تا 500000 مرگ در سال در سراسر دنیا است.

هنگامی که IAV میزبان خود را آلوده می نماید، یک پاسخ ایمنی متشکل از یک سری فرآیند های مولکولی آغاز می گردد. IAV می تواند چندین گونه مختلف را آلوده کند، و تفاوت های فیزیولوژیکی و ژنتیکی بین این گونه ها می تواند به پاسخ های میزبان مختلف یاری کند، اگرچه بعضی از پاسخ ها مشترک هستند.

دکتر بن ژانگ، مدیر مرکز مدل سازی بیماری های دگرگون کننده، ویلارد تی سی، گفت: شناسایی فرآیند های دفاعی کلیدی و تنظیم کننده های کلیدی در گونه های مختلف می تواند توسعه درمان های IAV را در انسان تسهیل کند.

پروفسور جانسون پژوهشی نوروژنتیک و پروفسور ژنتیک و علوم ژنومی این مطالعه را رهبری کردند.

این مطالعه از توالی یابی RNA برای تجزیه و تحلیل بیان ژن در طول زمان در سلول ها و بافت های جمع آوری شده از انسان ها، موش ها و موش های آلوده به IAV استفاده کرد و چندین فرآیند دفاعی کلیدی خاص بافت ها و گونه ها را شناسایی کرد.

یکی از ژن هایی که نقش کلیدی در مکانیسم های دفاعی ایمنی در برابر IAV در تمام گونه ها بازی می نماید، TDRD7 بود که پروتئین حاوی دامنه تودور را کد می نماید، نوعی پروتئین که در تنظیم اپی ژنتیکی نقش دارد.

در راستا این کشف، محققان آزمایش های بعدی را برای مهار عملکرد TDRD7 انجام دادند که منجر به افزایش تکثیر ویروس در مدل های آلوده به IAV شد.

دکتر کریستین فورست، استادیار دانشگاه کریستین فورست، گفت: شناسایی پاسخ های معمول و گونه های خاص به آنفولانزا در توسعه درمان های مؤثر برای آنفولانزا لازم است و می تواند به تحقیقات آینده در خصوص سایر عفونت های تنفسی، مانند COVID-19 یاری کند.

این مطالعه به وسیله دانشکده پزشکی Icahn و با همکاری سایر موسسات انجام شد، در Science Advances منتشر شده است.

منبع: سایت مدیکال اکسپرس

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 مهر 1401 بروزرسانی: 16 مهر 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2331

به "شناسایی یک ژن که باعث می گردد به آنفولانزا مبتلا نشوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی یک ژن که باعث می گردد به آنفولانزا مبتلا نشوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید