شکنجه فعال حقوق بشری با شوک الکتریکی در زندان های عربستان

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، یک سازمان حقوق بشری از شکنجه وحشیانه یک فعال سعودی در زندان خبر داد و در ادامه از مقامات سعودی خواستار آزادی فوری کلیه زندانیان آزادی بیان و فعالان حقوق بشری شد.

شکنجه فعال حقوق بشری با شوک الکتریکی در زندان های عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از سعودی لیکس، سازمان حقوق بشری القسط خاطرنشان کرد که محمد الربیعه که قرار است روز یکشنبه طی جلسه دادگاهی محاکمه شود، هنگام بازداشت در زندان های سعودی مورد شکنجه وحشیانه قرار گرفته است.

سازمان حقوق بشری مذکور در یک بیانیه مطبوعاتی تاکید کرد که مقامات سعودی محمد الربیعه را با شوک الکترونیکی، وارونه حلق آویز کردن و ضرب و شتم به صورت وحشیانه شکنجه کرده اند.

سازمان حقوق بشری القسط در ادامه گفت: محمد الربیعه در حال حاضر در دادگاه تخصصی کیفری سعودی بعد از شکنجه طولانی در زندان محاکمه می شود که دادستان عمومی عربستان به دلیل اتهامات مربوط به فعالیت های مسالمت آمیز وی، 25 سال زندان برای وی خواستار شده است.

برخی منابع موثق نیز گزارش دادند که محمد الربیعه در 15 مه 2018 درحالی که در بازداشت به سر می برد برای مدت چندین ماه تحت شکنجه وحشیانه قرار گرفته است.

محمد الربیعه درحالی که از دیسک کمر رنج می برد مورد ضرب و شتم شدید و همچنین شلاق و شوک الکترونیکی قرار گرفته است.

این فعال سعودی همچنین چند روز در کمد لباس کوچکی نگه داشته شد که قادر به نشستن و خوابیدن نبود و به صورت وارونه آویزان بود که وی را با مشت و لگد می زدند تا بیهوش شود.

مقامات سعودی وی را مدام با سینی های خالی غذا شکنجه می دادند و به مدت یکسال به او گرسنگی دادند و تنها غذایش را اجازه داشت در اتاق ملاقات در حالی که با خانواده اش قرار ملاقات داشت، بخورد.

پرونده وی در 21 مارس 2021 به دادگاه تخصصی کیفری عربستان ارجاع داده شد و این درحالی است که وی با خطر مجازات طولانی حبس روبه رو است.

دادستانی عمومی سعودی خواستار مجازات محمد الربیعه با مجازات تعزیری ، حبس 25 ساله و ممنوعیت السفر شده است و این امر بر اساس مواد مختلف حقوقی از جمله ماده 6 قانون مبارزه با جرایم اطلاعاتی و مواد 55 و 53 قانون مبارزه با جرایم تروریستی است.

اتهامات علیه محمد الربیعه مربوط به فعالیت های مسالمت آمیز وی و دفاع از حقوق بشر است و این درحالی است که دادستان عمومی سعودی خاطرنشان کرد که محمد الربیعه به تلاش برای بی ثبات کردن ساختار اجتماعی و تضعیف انسجام ملی و انسجام جامعه متهم است مقامات سعودی همچنین وی را به مشارکت با برنامه های خارجی برای برهم زدن امنیت جامعه سعودی متهم کردند.

محمد الربیعه در جریان کمپین دستگیری زنان مدافع حقوق بشر و چندین مردی که از حقوق زنان دفاع کرده بودند دستگیر شد. بازداشت های دیگر بین ماه مه و ژوئیه 2018 انجام شد که الربیعه قبلاً به دلیل حمایت از حق رانندگی زنان توسط مقامات سعودی مورد هدف قرار گرفته بود.

سازمان حقوق بشری القسط در ماه های بعد از دستگیری خاطرنشان کرد که چندین زنان مدافع حقوق بشری در زندان های سعودی در حین بازپرسی مورد آزار و اذیت جنسی و شکنجه و سایر بدرفتاری قرار گرفته اند.

آلاء الصدیق مدیر اجرایی سازمان القسط خاطرنشان کرد که شکنجه محمد الربیعه نشان دهنده میزان وحشی گری و ظلم مقامات سعودی است و با وجود وعده اصلاحات عربستان چنین مواردی نشان دهنده وعده های ظاهری مقامات سعودی است و اگر آنان ادعا می کنند که به دنبال اصلاحات کشورشان هستند باید هرچه سریعتر فعالان حقوق بشری از جمله محمدالربیعه را آزاد کنند.

سازمان حقوق بشری القسط از مقامات سعودی خواست تا همه اتهامات علیه محمد الربیعه را لغو و کلیه زندانیان آزادی بیان و مدافعان حقوق بشر را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1799

به "شکنجه فعال حقوق بشری با شوک الکتریکی در زندان های عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکنجه فعال حقوق بشری با شوک الکتریکی در زندان های عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید