نگاهی به 6 فناوری آینده ساز در حوزه انرژی های نو

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، ادغام و همگرایی فناوری ها به ظهور نوآوری های نو در حوزه انرژی منجر شده است و منابع انرژی نو با یاری شرکت های دانش بنیان توسعه می یابند.

نگاهی به 6 فناوری آینده ساز در حوزه انرژی های نو

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انرژی های نو و تجدیدپذیر مانند بادهای دریایی و فناوری های ذخیره سازی باتری های یون لیتیوم روز به روز پیشرفت می نمایند.توسعه فناوری استحصال و ذخیره این فناوری ها به بلوغ و توسعه فناوری سوخت های کم کربن یاری می نماید. روندی که به مرور می تواند حذف سوخت های فسیلی را محقق کند. در ادامه، 6 حوزه ای که در توسعه فناوری انرژی های نو و تجدیدپذیر تحول آفرینی می نماید معرفی شده است:

1. ذخیره سازهای انرژی

یاری به توسعه فناوری های باتری، تکمیل زنجیره تامین تجهیزات ذخیره ساز انرژی که به طور دائمی با اختلالات ناشی از محدودیت عرضه مواد معدنی دست و پنجه نرم می نماید، یکی از چالش هایی است که شرکت های دانش بنیان و خلاق می توانند به حل آن یاری نمایند. توسعه زنجیره تامین و فراوری باتری برای برآوردن تقاضای انفجاری بازار می تواند حجم گسترده ای از ساختمان ها، صنایع و زیرساخت ها را تحول ببخشند.

البته برای حل چالش های طولانی مدت مانند تغییر زیرساخت ها، تفاوت های اقلیمی و تامین گسترده کمبود انرژی های تجدیدپذیر به پیشرفت های اساسی تری احتیاج باشد.

2. استفاده از دریا برای استحصال انرژی های نو

با توجه به ظرفیت منحصر به فرد دریا در تامین انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی های بادی و خورشیدی خورشیدی با استفاده از شناورهای دریایی می تواند تحولی در صنعت انرژی های نو ایجاد کند؛ چالش هایی در این زمینه وجود دارد که شرکت های دانش بنیان و پژوهشگران برای توسعه بازار این محصولات بر روی آن ها تمرکز نموده اند.

3. جبران نماینده های ایستا

اگرچه ممکن است تا به امروز توجه چندانی به این فناوری صورت نگرفته باشد، اما جبران نماینده های ایستا یک فناوری کارآمد است که می تواند به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در شبکه های توزیع انرژی و جبران کمبودها یاری کند.

وظیفه جبران نماینده ها این است که با استفاده از فرآیندی چرخشی که قبلاً به وسیله توربین های حرارتی تأمین می شد به حفظ فرکانس ثابت در سراسر شبکه برق یاری نمایند.

4. استحصال انرژی از سواحل

توسعه فناوری استحصال انرژی از سواحل، فناوری نوپایی است که بعضی از شرکت های دانش بنیان در حال توسعه آن هستند و می تواند به اسم یکی از ظرفیت های تحول آفرین در بازارهای آینده شناخته گردد.

توسعه فناوری کابل های فشار قوی پویا که بتواند این انرژی را نمنتقل کند یکی از چالش های دیگر در توسعه فناوری در این حوزه به تعداد می رود و برای انتقال ولتاژ 275 کیلوولت به بالا، شرکت هایی اکنون برای حل این مشکل کوشش می نمایند.

5. راکتورهای نمک مذاب

فراتر از بحث در خصوص مقدار واجد شرایط بودن هسته ای به اسم منبع انرژی پاک، توسعه دهندگان و حامیان این فناوری معتقدند راکتور نمک مذاب ، می تواند الکتریسیته بدون کربن را با خطرات تابشی کمتری نسبت به راکتورهای هسته ای سنتی تأمین کند. گام های زیادی تا توسعه و تجاری سازی این فناوری وجود دارد و این شرکت های دانش بنیان و هسته های نوآور هستند که می توانند از این حوزه توسعه فناوری را محقق نمایند.

6. هیدروژن سبز

هیدروژن به اسم یک منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر به سرعت از رده در یک فناوری حال ظهور به تثبیت شده در حال حرکت است. کشورهای مختلفی در سراسر دنیا در حال توسعه و تثبیت صندلی خود به اسم توسعه دهنده این فناوری هستند و این حوزه را عظیم ترین گام در زمینه انرژی می دانند.

ظرفیت هیدروژن سبز به قدری است که می تواند به مقیاس صنایع نفت و گاز برسد، اما با انتشار بسیار کم و ارزش قابل توجه به اسم منبع انرژی، پتانسیل کافی برای یاری به کربن زدایی فرآیندهای صنعتی، گرمایش گاز و حمل و نقل سنگین را دارد.

توسعه فناوری انرژی های نو

در حال حاضر شرکت های دانش بنیان و خلاق فعال در حوزه انرژی های نو، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه را برای توسعه این فناوری در کشور هموار می نمایند. بومی سازی تجهیزات و استفاده از ان در زیرساخت های کشور از مهم ترین اهدافی است که در این حوزه دنبال می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1976

به "نگاهی به 6 فناوری آینده ساز در حوزه انرژی های نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به 6 فناوری آینده ساز در حوزه انرژی های نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید