واکسن کرونا برای چه کسانی خطرناک است؟

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، گرچه دریافت واکسن کرونا راهی حیاتی برای حفظ سلامتی در برابر این ویروس است اما بعضی افراد مانند خانم های باردار، افرادی که آلرژی داشته یا آنهایی که به بیماری های مزمن دچارند در تزریق واکسن باید احتیاط کنند.

واکسن کرونا برای چه کسانی خطرناک است؟

به گزارش خبرنگاران، ، روزانه حدود 1.5 میلیون آمریکایی علیه کووید 19 واکسینه می شوند. هنوز هم بروز واکنش های آلرژیک در برخی افراد، این سوال را ایجاد می کند که آیا همه اقشار باید واکسن بزنند؟ داده های اندک در مورد جمعیت آسیب پذیر که از آزمایش های بالینی واکسن های تأیید شده کنونی جمع آوری حاکی از آن است که ما کاملاً نمی دانیم کسانی که شرایط ویژه دارند به واکسن واکنش نشان می دهند یا خیر.

کسانی که آلرژی یا بیماری هایی مانند HIV ، مالتیپل اسکلروزیس یا سرطان دارند باید به آنها واکسن تزریق کرد؟ زنان باردار و شیرده چطور؟ باربارا الکساندر، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه دوک در کارولینای شمالی و رئیس فعلی انجمن بیماریهای عفونی آمریکا قصد دارد بررسی کند که چه کسانی می توانند واکسن کرونا دریافت کنند و چه کسانی نباید.

عوارض جانبی واکسن کرونا

از آنجا که میلیون ها آمریکایی هر هفته واکسن COVID-19 دریافت می کنند ، گزارش هایی در مورد عوارض جانبی منتشر شده است.

طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) بیشتر عوارض جانبی ناشی از تزریق Pfizer-BioNtech یا Moderna نسبتاً جزئی بوده است.

شایع ترین عارضه جانبی درد و تورم در محل تزریق و بروز علائمی شبیه آنفولانزا از جمله تب و لرز، خستگی و سردرد است.

دکتر الکساندر خاطرنشان می کند که در حالی که بیشتر افراد پس از مرحله اول واکنش چندانی ندارند، دوز دوم ممکن است درد، خستگی، سردرد و یا دردهای عضلانی ایجاد کند که معمولاً ظرف دو تا سه روز برطرف می شود. وقتی بدن دوز دوم را دریافت می کند واقعاً آماده است که علیه آنتی ژنی که واکسن ارائه می دهد عمل کند. این یک پاسخ التهابی از بدن است.

با این حال، این واکنش یک نشانه طبیعی از شروع تلقیح است و سیستم ایمنی بدن را در برابر ویروس محافظت می کند. این در حالی است که بروز واکنش های شدید در اثر دریافت واکسن نیز ممکن است رخ دهد ، اما تعداد آن کم است.

CDC گزارش هایی را در مورد افرادی دریافت کرده که طی چهار ساعت پس از واکسیناسیون واکنش های حساسیتی غیرشدید مانند کهیر، تورم و خس خس سینه را تجربه کرده اند.

این نهاد بهداشتی همچنین از چند واکنش آلرژیک شدید معروف به آنافیلاکسی، پس از واکسن COVID-19 مطلع شده است.

پرواضح است که آنافیلاکسی مسئله ای نگران کننده محسوب می شود اما با استناد به ارقام می توان گفت که فراوانی آنافیلاکسی حدود پنج مورد در هر میلیون دوز واکسن Pfizer و حدود 2.8 مورد در هر دوز واکسن Moderna است بنابراین احتمال اینکه شما پس از دریافت واکسن، یک واکنش آنافیلاکتیک داشته باشید بسیار بسیار ناچیز است.

افرادی که آلرژی دارند معمولا واکنش شدیدی برای ایمن سازی بدن خویش ندارند. حساسیت های مختلفی در میان مردم وجود دارد از جمله حساسیت به مواد غذایی مختلف، حیوانات خانگی، زهر زنبور یا حتی لاتکس.

مقاله منتشر شده در دسامبر سال 2020 در نشریه Science نشان می دهد که واکسن Moderna حاوی ترکیب پلی اتیلن گلیکول (PEG) است.

این ماده در بسیاری از داروهایی که باعث آنافیلاکسی شده اند یافت می شود اما قبلاً هرگز در واکسن های پیشین، مورد استفاده قرار نگرفته است.

کسانی که نگران واکنش آلرژیک جدی در خود یا نزدیکانشان هستند باز هم می توانند واکسن کووید 19 بزنند اما ممکن است مجبور باشند این کار را در مرکزی انجام دهند که در صورت بروز آنافیلاکسی فوراً تحت درمان قرار بگیرند.

تعداد زیادی از افراد دارای نقص ایمنی هستند مانند افرادی که با عفونت HIV زندگی می کنند، بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی و دریافت کنندگان پیوند اعضا؛ این افراد ممکن است پاسخ ایمنی شدیدی به دریافت واکسن نداشته باشند. با این وجود، این افراد در معرض خطر عوارض شدید مرتبط با COVID-19 هستند بنابراین متخصصان بهداشت عمومی توصیه می کنند که واکسن بزنند.

جمعیت دیگری که نگران واکنش های ایمنی پس از دریافت واکسن هستند مادران باردار هستند. آنها سوال می کنند آیا واکسن های Pfizer و Moderna ممکن است بر آنها یا نوزادشان تأثیر بگذارد. برای پاسخ دهی به آنها عدم اطمینان ناشی از کمبود تحقیق در مورد این گروه از زنان وجود دارد. حتی قبل از آزمایشات واکسن کووید 19 زنان باردار از دیرباز از آزمایشات بالینی داروها و واکسن های جدید حذف شده اند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1850

به "واکسن کرونا برای چه کسانی خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا برای چه کسانی خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید