وقتی نفس می کشی، دهانـت را ببند!

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، تنفس دهانی، صورت را کشیده و دراز می کند. در دنیای ماشینی امروز که آلودگی هوا بیداد می کند و حساسیت های تنفسی فراوان است، این مشکل زیاد دیده می شود. خیلی ها به دلیل حساسیت های تنفسی مجبورند از راه دهان نفس بکشند و دلیلش هم این است که مخاط بینی شان در این حساسیت ها متورم و جهت تنفسی بینی شان

وقتی نفس می کشی، دهانـت را ببند!

وقتی نفس می کشی، دهانـت را ببند!

ترجمه: عباس منتظری

عوارض تنفس دهانی بر صورت و فک

تنفس دهانی، صورت را کشیده و دراز می کند. در دنیای ماشینی امروز که آلودگی هوا بیداد می کند و حساسیت های تنفسی فراوان است، این مشکل زیاد دیده می شود. خیلی ها به علت حساسیت های تنفسی مجبورند از راه دهان نفس بکشند و علتش هم این است که مخاط بینی شان در این حساسیت ها متورم و راستا تنفسی بینی شان مسدود شده است. اما تنفس از راه دهان، مسائلی را برای فک، دهان و صورت افراد ایجاد می کند که این مطلب به طور گذرا به آنها اشاره می کند.

عوارض تنفس دهانی را بیش از همه دندان پزشکان احساس می کنند و ممکن است تشخیص اولیه آن را دندان پزشکتان به شما بگوید. خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان ها، خشکی لب ها، التهاب و بیماری های لثه به علت تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک ها و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است، بازماندن مداوم دهان، فشار جانبی روی فک بالا را هم افزایش می دهد.

همچنین اگر تنفس شدید دهانی در طول سال های رشد -از کودکی تا زمان بلوغ- ادامه داشته باشد، فک بالا می تواند دچار تنگی یا کاهش عرض شده و سقف دهان عمیق و کام گنبدی شکل شود که می تواند روی تیغه بینی فشار بیاورد و انحراف بینی ایجاد کند. همه این عوارض مجددا تنفس دهانی را تشدید می کنند. نکته دیگر اینکه باز ماندن مداوم دهان، موقعیت زبان و شکل فک پایین را هم می تواند تغییر دهد و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می کند. از سوی دیگر، فردی که دچار تنفس دهانی است، برای آنکه راحت تر نفس بکشد سر خود را به عقب خم می کند و این مساله روی اندام او اثر منفی می گذارد.

لوزه سوم و تنفس دهانی

وجود لوزه سوم یا لوزه های بزرگ در سنین 7، 8 سالگی باعث تنفس دهانی در کودک می شود و همین امر در صورت تداوم با فشار منفی ای که در سقف دهان ایجاد می کند به مرور باعث کشیده تر شدن صورت و در نتیجه بسته تر شدن قوس فک بالا می شود که در موارد شدیدتر واقعا به زیبایی لطمه می زند. با تشخیص به موقع و درمان تنفس دهانی به خوبی می شود از ایجاد این مشکل در کودک جلوگیری کرد. برای درمان باید از یک متخصص ارتودنسی و یک جراح گوش و حلق و بینی کمک بگیرید.

تنفس دهانی و اختلال تکلم

افرادی که دچار تنفس دهانی ناشی از گرفتگی بینی هستند از لحاظ تکلم مشکل دارند و معمولا تودماغی صحبت می کنند که این مساله در شکل گیری شخصیت بچه ها اهمیت خاصی دارد. افرادی که در اثر تنفس دهانی دارای فک بالای جلوآمده هستند، معمولا در ادای برخی کلمات و تلفظ شان دچار مشکل می شوند.

راه حل

شما ممکن است از راه دهان نفس بکشید ولی ندانید که چگونه با این مشکل کنار بیایید. ابتدا باید تشخیص صحیح داده شود و با ارزیابی و معاینه دقیق بالینی و با کمک رادیوگرافی علت تنفس دهانی مشخص شود. اگر مشکل انسدادی به علت آناتومیک و بیماری هایی مانند پولیپ یا التهاب لوزه ها و... باشد درمان از طریق متخصص گوش و حلق و بینی و با روش های دارویی یا جراحی انجام می گیرد.

جالب است بدانید که علت اصلی بسکمک از جراحی های بینی همین تنفس دهانی به علت اختلال های ساختاری است. اما اگر تنفس دهانی، صرفا از روی عادت باشد، برای درمان از یک روش تمرینی استفاده کنید؛ یک تکه کاغذ را بین لب ها نگه دارید و از بینی تنفس کنید. به محض باز کردن دهان کاغذ می افتد و شما نسبت به تنفس دهانی خود آگاه می شوید. این تمرین به تدریج تنفس دهانی عادتی را رفع می کند.

نظر متخصص/ دکتر الهیار گرامی*

اختلال در رشد سینوس های فک با تنفس دهانی

تنفس از راه بینی به فرایند رشدی فک و صورت کمک می کند. رشد طبیعی فک و صورت می تواند در سلامت کودک بسیار مهم باشد. چون در فرآیند تنفس و تغذیه فرد در زندگی آینده بسیار موثر است. اگر کودک به صورت طبیعی از راه بینی نفس بکشد، سینوس های فکی هم به صورت طبیعی رشد می کنند و این رشد طبیعی به صورت غیرمستقیم در رشد فک و صورت کودک و شکل گرفتن حالات صورت بیمار موثر است.

اگر کودک به جای تنفس با بینی از راه دهان تنفس کند، مسائلی برای دهان و لثه او ایجاد خواهد شد. خشکی مداوم دهان و لثه ها، مسائل لثه و تنگی فک بالا از عوارض مهم تنفس از راه دهان است که می تواند مقدمه ای برای بروز ناهنجاری های فکی دندانی برای کودک و نیاز به انجام ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها در آینده باشد.

پی نوشت ها :

* متخصص ارتودنسی

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1990

به "وقتی نفس می کشی، دهانـت را ببند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی نفس می کشی، دهانـت را ببند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید