وقت آن است که گوگل 2 سال آپدیت را برای تمام گوشی های اندرویدی اجباری کند

به گزارش تور ترکیه ارزان، همان طور که احتمالا می دانید، وان پلاس به تازگی اعلام نموده که گوشی های نورد N10 و N100 فقط اندروید 11 را دریافت می نمایند و این خبر با واکنش های منفی زیادی روبه رو شده است. بخش زیادی از اعتراض ها به این موضوع برمی شود که وان پلاس برای گوشی های رده بالای خود به مدت 2 سال یا حتی بیشتر آپدیت اندروید منتشر می نماید. به نظر می رسد کیفیت پشتیبانی ارتباط مستقیمی با قیمت گوشی دارد.

وقت آن است که گوگل 2 سال آپدیت را برای تمام گوشی های اندرویدی اجباری کند

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

چنین رویکردی نباید قابل قبول باشد. به زبان ساده، زمان آن فرا رسیده که گوگل تمام گوشی های اندرویدی را به حداقل آپدیت دو ساله اندروید وادار کند نه فقط گوشی هایی که عضو پروژه اندروید وان هستند. اگرچه چنین قانونی مطمئنا چالش های زیادی ایجاد می نماید، اما می تواند امنیت و تجربه کاربری را تا حد زیادی بهبود ببخشد که این موضوع به خصوص برای کاربرانی که نمی توانند مرتبا گوشی خود را تغییر دهند، بیشتر محسوس خواهد بود.

سیاست های دوگانه در قبال آپدیت اندروید

این رویکرد دوگانه موضوع جدیدی نیست و وان پلاس هم بدترین متهم این حوزه محسوب نمی گردد. به عنوان مثال، بسیاری از شرکت ها برای گوشی های ارزان قیمت فقط یک نسخه جدید اندروید را منتشر می نمایند و گاهی اوقات حتی اگر گوشی با اندروید قدیمی عرضه شده باشد، دیگر نسخه جدیدی برای آن عرضه نمی نمایند. در این زمینه بعضی برندها اصلا سابقه خوبی ندارند.

در هر صورت نمی توان این اقدامات شرکت ها را توجیه کرد و حداقل آسیب چنین رویکردی این است که میلیون ها گوشی در معرض خطرات امنیتی قرار می گیرند و لازم به ذکر است آپدیت های کوچک نمی توانند این حفره ها را به طور کامل رفع نمایند.

همچنین سیاست های ناهماهنگ در قبال انتشار نسخه های جدید اندروید باعث می گردد که دسترسی کاربران به بعضی ویژگی های جدید محدود گردد. اگرچه سرویس های گوگل پلی تا حدی احتیاج به بهره گیری از نسخه های جدید اندروید را کاهش می دهند اما کاربران بدون دریافت نسخه جدید اندروید بعضی از ویژگی ها را از دست می دهند. به عنوان مثال می توانیم به قابلیت های جدید اندروید 11 در زمینه حریم خصوصی اشاره کنیم.

اگرچه دسترسی نداشتن به این قابلیت ها یک فاجعه محسوب نمی گردد، اما این موضوع باعث می گردد گوگل و توسعه دهندگان برای پیشبرد بعضی ایده ها با موانعی روبه رو شوند. ضمناً باید صادقانه بگوییم که چنین رویکردی به نوعی تبعیض طبقاتی به حساب می آید.

اگرچه به احتمال زیاد این رویکرد شرکت ها از روی سوء نیت نیست، اما با این کار عملا به مشتریان گوشی های ارزان قیمت می گویند که سزاوار دریافت نسخه های جدید نیستند و برای بهره گیری از این قابلیت باید گوشی های گران تری خریداری نمایند. بسیاری از کاربران، به خصوص در کشورهای در حال توسعه، توان خرید بالایی ندارند و به خاطر شرایطی که اغلب کنترل بر آن ندارند، مجازات می شوند.

یک قانون مؤثر و اخلاقی

حالا بعد از مطرح کردن این انتقادها، باید این سؤال را بپرسیم که چنین الزامی چگونه به اکوسیستم اندروید یاری می نماید؟ از لحاظ امنیت، مزایای این رویکرد کاملا روشن است. این یعنی فارغ از قیمت گوشی، کاربران برای تقریبا تمام عمر مفید آن از جدیدترین امکانات مربوط به امنیت بهره می برند. هکرها هم دیگر سخت تر از گذشته می توانند به این گوشی ها نفوذ نمایند.

همچنین می توانیم به بهبود تجربه کلی استفاده از اندروید اشاره کنیم. زمانی که بخش زیادی از کاربران به نسخه های جدید اندروید دسترسی داشته باشند، گوگل و توسعه دهندگان می توانند ویژگی های جدید را خیلی زودتر منتشر نمایند. همچنین آن ها می توانند تکنولوژی های قدیمی تر را زودتر رها نمایند. فارغ از نظری که درباره اپل دارید، نمی توان از سیاست این شرکت برای پشتیبانی طولانی مدت از آیفون ها تمجید نکرد؛ تقریبا تمام آیفون ها حداقل 4 سال نسخه جدید iOS را دریافت می نمایند و این موضوع به توسعه دهندگان یاری نموده که در زمینه نرم افزار آیفون رویکرد جسورانه تری داشته باشند.

باید اضافه کنیم که چنین اقدامی از سوی گوگل یک اقدام اخلاقی هم محسوب می گردد. اگر گوگل تمام گوشی های اندرویدی دارای سرویس های این شرکت را وادار کند که به مدت حداقل 2 سال آپدیت اندروید را دریافت نمایند، این پیغام به کاربران مخابره می گردد که صرف نظر از توان اقتصادی یا محل زندگی، آن ها برای گوگل و شرکت های سازنده ارزشمند هستند. این یعنی گوشی پایین رده شما در این زمینه اهمیت تقریبا یکسانی با گوشی پرچم دار خواهد داشت.

چنین کاری سخت است اما غیرممکن نیست

به خوبی می دانیم که چنین اقدامی اصلا کار ساده ای محسوب نمی گردد. مهم ترین نقطه قوت اندروید، تنوع سخت افزاری و نرم افزاری، مهم ترین چالش برای انتشار مداوم آپدیت های اندروید است. این یعنی گوگل باید اطمینان حاصل کند که نسخه های جدید اندروید بتوانند حتی در ضعیف ترین گوشی های اندرویدی هم اجرا شوند. همان طور که گفتیم چنین کاری ساده نخواهد بود و شاید گوگل باید چند سال برای این پروژه وقت صرف کند.

ضمناً این رویکرد مطمئنا با استقبال تمام شرکت ها همراه نمی گردد. زیرا تمام شرکت ها از منابع کافی برای پشتیبانی بلندمدت از تمام گوشی ها بهره نمی برند و این موضوع می تواند منجر به استفاده از قطعات گران تری در گوشی ها گردد. اما آیا شرکت هایی که به عرضه گوشی های ارزان قیمت شهرت دارند، آیا می توانند به مدت حداقل دو سال برای تمام آن ها آپدیت اندروید منتشر نمایند؟ این یعنی گوگل باید در مرز باریکی بین اجباری کردن این قانون و احترام گذاشتن به مدل های تجاری شرکت ها حرکت کند.

از طرف دیگر، شاید گوگل برای عملی کردن این ایده باید در زمینه های مختلف با سازندگان گوشی های اندرویدی کنار بیاید. به عنوان مثال برای شرکت هایی که به جای استفاده از رابط کاربری اختصاصی از اندروید وان یا اندروید گو استفاده می نمایند، می تواند مشوق هایی را ارائه دهد.

در همین زمینه می توانیم به سامسونگ اشاره کنیم که به تازگی اعلام نموده برای بخش زیادی از گوشی ها و تبلت ها به مدت سه سال نسخه های جدید اندروید را ارائه می نماید. همچنین موتورولا در ابتدا خاطرنشان کرد که گوشی اج پلاس فقط یک نسخه جدید اندروید را دریافت می نماید که بعد از اعتراض های زیاد خاطرنشان کرد که دو نسخه جدید اندروید برای آن عرضه می گردد. ضمناً به یاد داشته باشید که تعداد زیادی گوشی ارزان قیمت عضو پروژه اندروید وان هستند.

مسأله این نیست که آیا گوگل می تواند این کار را انجام دهد یا نه، بلکه این است که آیا این غول تکنولوژی تمایل دارد به تمام گوشی های اندرویدی به یک میزان توجه کند؟

  • 3 ساله شدن آپدیت اندروید گوشی های سامسونگ انتظارها را بالا می برد

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1496

به "وقت آن است که گوگل 2 سال آپدیت را برای تمام گوشی های اندرویدی اجباری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقت آن است که گوگل 2 سال آپدیت را برای تمام گوشی های اندرویدی اجباری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید