آسیب کرونا بر سرمایه گذاری

به گزارش تور ترکیه ارزان، آنکتاد از آسیب سرمایه گذاری در جهان به واسطه شیوع ویروس کرونا خبر داد. ارزیابی های این نهاد بین المللی نشان می دهد جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش 5 تا 15درصدی روبرو شود. این امر باعث خواهد شد تنها رشدی ناچیز در جریان سرمایه گذاری سال های 2020 و 2021 حاصل شود. به نظر می رسد اثرات منفی کروناویروس حتی در آینده وخیم تر نیز خواهد شد. تا به امروز صنایع خودرویی با ضرر 44درصدی، هواپیمایی با کاهش 42درصدی و انرژی و مواد خام با ضرر 13درصدی بیشترین آسیب را از کروناویروس دیده اند.

آسیب کرونا بر سرمایه گذاری

شیوع ویروس کرونا جدید باعث خواهد شد جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی دنیا نسبت به پیش بینی قبل با کاهش 5 تا 15 درصدی روبرو شود. این امر باعث خواهد شد تنها رشدی ناچیز در جریان سرمایه گذاری سال های 2020 و 2021 حاصل شود. براساس آماری که روز یکشنبه دپارتمان متولی بخش سرمایه گذاری سازمان ملل منتشر کرد، این امر عمدتا به خاطر آسیب دیدن فعالیت های مالی در بخش های خودرویی، هواپیمایی و صنایع انرژی به دنبال شیوع ویروس کرونا است. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه دنیای اقتصاد، ارزیابی کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) حاکی از این است که اثرات منفی ویروس کرونا حتی در آینده وخیم تر نیز خواهد شد. از میان 100 شرکت بین المللی که در شاخص مالی دنیای آنکتاد مورد ارزیابی قرار گرفته اند، بسیاری اعلام کرده اند مخارج سرمایه گذاری آنها در مناطق آلوده فرایندی رو به کاهش دارد. در این رابطه 41 مورد از این شرکت ها درخصوص شرایط سوددهی خود شرایط هشدار صادر کرده اند. این شرایط سود برای سرمایه گذاری مجدد آنها را که یکی از مشتقات اصلی سرمایه گذاری مستقیم خارجی محسوب می شود، به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.براساس ارزیابی ها بسیاری از هشدارها پیرامون شرایط سوددهی شرکت هایی است که به طور مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند. در واقع این فرایند کاهشی سوددهی به خاطر تضعیف تقاضای این شرکت ها بوده است. به عقیده کارشناسان انتظار می رود کاهش تقاضا اثرات مستقیم شدیدتری بر سود نسبت به تولید و اخلال زنجیره عرضه داشته باشد.بررسی های جامع تر از 500 شرکت برتر نیز نشان می دهد پیش بینی سوددهی این شرکت ها برای سال مالی 2020 طی یک ماه گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور میانگین 9 درصد کاهش یافته است، ویروسی که تا به امروز بیش از 100 هزار نفر را مبتلا کرده و چند هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. به گفته آنکتاد صنایع خودرویی با ضرر 44 درصدی، هواپیمایی با کاهش 42 درصدی و انرژی و مواد خام با ضرر 13 درصدی بیشترین آسیب را از ویروس کرونا دیده اند.

در این رابطه آنکتاد در ماه فوریه برآورد کرده بود جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2019 روی سطح 39/ 1 هزار میلیارد دلار ایستاد. براساس آن برآورد پیش بینی شد سرمایه گذاری مستقیم خارجی دنیا در سال جاری افزایش 5 درصدی را تجربه کند. با این حال ارزیابی های جدید این سازمان نشان می دهد در صورت شیوع گسترده ویروس کرونا و ادامه یافتن آن در ادامه سال، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی با شدیدترین آسیب از زمان بحران مالی 2008 روبرو خواهد شد. جیمز ژان، رئیس بخش سرمایه گذاری و کسب وکار این سازمان در این رابطه می گوید شرق آسیا بیشترین آسیب را از این شرایط می بیند. او می گوید: چین دومین کشور بزرگ پذیرنده جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی دنیا است، بنابراین از این کاهش بیشترین آسیب را متحمل خواهد شد.

در عین حال، با شیوع کرونا سازمان های بین المللی اقداماتی را برای محافظت از کارکنان خود در دستور کار قرار داده اند که در این زمینه می توان به تجربه فائو اشاره کرد.سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) طی 5 هفته گذشته برای حفاظت از کارکنان خود و خانواده های آنها در برابر ویروس جدید کرونا موسوم به کووید-19 مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار قرار داده است. براساس خبری که در وبگاه این سازمان منتشر شده، این اقدامات در هماهنگی با دستورالعمل ها و پروتکل های تنظیم شده توسط سازمان بهداشت دنیای و همچنین دولت ایتالیا بوده است. آخرین اقدام که توسط کیو دونگیو، رئیس این سازمان اجرا شد، دورکاری از خانه و ارتباط اینترنتی با سازمان بوده است. این اقدام به دنبال اعلامیه واتیکان درخصوص مثبت شدن تست کرونای یکی از کارکنان در کنفرانس آکادمی زندگی اسقف اعظم که در تاریخ 26 تا 28 فوریه در رم برگزار می شد، اجرا شده است. براساس دستورالعمل های سازمان بهداشت دنیای دبیرکل فائو به همراه هفت تن از کارکنان او که در این کنفرانس حضور داشتند برای مدت 14 روز در خانه قرنطینه خواهند بود و کارهای خود را به صورت غیرحضوری انجام خواهند داد. در این رابطه دمای بدن و شرایط سلامت آنها توسط تیم پزشکی فائو به طور روزانه رصد می شود.

در هفته های اخیر فائو به صورت فعال تحولات ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا را زیر نظر داشته است. بر این اساس از آغاز ماه فوریه، دستورالعملی به اجرا گذاشته شده که طبق آن برای کارکنانی که از نواحی در معرض خطر ویروس کرونا بازمی گردند دوره دورکاری 14 روزه و قرنطینه در خانه در نظر گرفته می شود. از دو هفته گذشته که شیوع این ویروس در ایتالیا آغاز شد، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد که مقر آن در رم ایتالیا است، با جلسات منظم با مراجع ایتالیایی، شرایط را به صورت روزانه رصد کرده است. برای مثال از هفته آخر ماه فوریه این سازمان از مشارکت کنندگان در کنفرانس بین المللی متخصصان تنوع زیستی بیش از هزار تست تشخیصی کرونا گرفت. با حمایت های صلیب سرخ ایتالیا، این ارزیابی ها برای تمام کارکنان و بازدیدکنندگان مان انجام شد. به ادعای سازمان، تا این لحظه هیچ جای نگرانی درخصوص ابتلای کارکنان این سازمان به ویروس کرونا وجود ندارد.

همزمان برنامه های نشست، گردهمایی، کارگاه ها، بازدیدهای گروهی و نمایش فیلم این سازمان که برای اواخر فوریه و ماه مارس برنامه ریزی شده بود لغو شده یا به تعویق افتاده است. برنامه ای که قرار بود روز جمعه به مناسبت روز دنیای زن برگزار شود نیز به صورت مجازی برگزار شد. فائو همچنین به کارکنان خود پیشنهاد کرده است فاصله اجتماعی خود را در فضاهای این سازمان حفظ کنند. از آن زمان حضور در کافه تریاها به طور قابل توجهی کاهش یافته است. فروشندگان و تامین کنندگان خدمات نیز اقدامات احتیاطی لازم را در این شرایط به کار می گیرند. به علاوه دستورالعمل هایی به ادارات این سازمان در نقاط مختلف دنیا ابلاغ شده است تا سفرهای برنامه ریزی خود را مورد بررسی قرار دهند و محدودیت های ضروری را برای حفظ سلامت افراد اجرایی کنند.این سازمان همچنین تداوم توافقات مالی خود را مورد ارزیابی قرار می دهد. با توجه به برنامه پیروز به اجرا گذشته در هفته گذشته مبنی بر دورکاری با ارتباط اینترنتی، این امکان فراهم شده است تا روزانه حدود نیمی از کارکنان این سازمان بتوانند دورکاری کنند، شرایطی که البته در آن ارائه خدمات و عملکرد مطلوب سازمان تضمین شده است. به علاوه با توجه به تعطیلی مدارس در هفته گذشته، کارکنانی که والدین دانش آموزان هستند، علاوه بر ماندن در خانه و دورکاری، زمان کافی را برای مراقبت های فرزندان خود به دست آورده اند. با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در ایتالیا و سایر نقاط دنیا، فائو شرایط را به دقت زیر نظر دارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1021

به "آسیب کرونا بر سرمایه گذاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب کرونا بر سرمایه گذاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید