آشنایی با مردم و فرهنگ کشور اسکاتلند

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، کشور اسکاتلند میراث فرهنگی غنی ای دارد که در نوع خود بی همتاست. برای آشنایی بیشتر با مردم این سرزمین و فرهنگ و غذاهای دلچسب آن با خبرنگاران همراه شوید.

آشنایی با مردم و فرهنگ کشور اسکاتلند

یک درخت سرخ دار پیچ خورده در اسکاتلند قدیمی ترین درخت پابرجا در این کشور است که عمر آن به 3000 سال می رسد.

اسکاتلند در قسمت شمال جزیره بریتانیا واقع شده است. این کشور از طریق بسیاری از جزایر دیگر احاطه شده و قلمرو سرزمینی آن، در بخشی از جزیره بریتانیای کبیر قرار گرفته است. نخستین ساکنان جزیره اسکاتلند پیکت ها بوده اند که شاخه ای از قوم سلت به شمار می رفتند.

کشور اسکاتلند بیش از 300 قلعه تاریخی را در خود جای داده است. اگر به هر نقطه و مکانی از این سرزمین چشم بدوزیم می بینیم که در ورای خود تاریخچه ای نهفته دارد و به خاطر زیبایی بی همتایش شهرت یافته است. تعداد زیادی از منظره های تاریخی جالب و مهیج مثل حفره های خاک سپاری در عهد باستان، تخت سنگ های ایستاده، مجسمه ها و قلعه های پرشماری که از عصر حجر، عصر برنز و عصر آهن باقی مانده اند به عنوان آثار باستانی ارزشمند در این کشور جلب توجه می کنند. برای مثال، قلعه های زیبایی که در روستای Bothwell در توابع شهر Glasgow بناشده اند، یا روستای نام آشنای Crathes در منطقه Aberdeenshire و قصر سلطنتی Holyroodhouse در شهر ادینبورگ (اقامتگاه رسمی پادشاه بریتانیا در اسکاتلند) بعضی از نمونه های میراث غنی سرزمین اسکاتلند به شمار می فرایند.

اسکاتلند دارای چندین دریاچه آب شیرین به وسعت حدود 965 کیلومترمربع است. دریاچه Loch Ness بزرگ ترین دریاچه آب شیرین این کشور (به لحاظ حجم آب) و پر بازدیدترین مکان گردشگری در این دیار قلمداد می گردد. گردشگرانی که برای سیاحت به کنار این دریاچه می آیند بسیار مشتاق اند که زیبایی های طبیعی این منطقه و حیات وحش جذاب آن را کشف کنند و جالب تر از همه این که، به امید دیدن Nessie هیولای پر شهرت دریاچه Loch Ness چشم به گستره دریاچه بدوزند. اقلیم این کشور به ندرت پیش می آید که گرم و سوزان باشد و در فصول مختلف معمولا آب وهوای این کشور بارانی یا سرد است.

اسکاتلند حاکمیت حدود 790 جزیره دور از ساحل سرزمینی اش را در اختیار دارد و چندین رشته جزایر گروهی مانند Orkney ،Shetland و Hebrides هم در قلمرو آن گنجانده شده اند. Glasgow دومین شهر بزرگ کشور و یکی از بزرگ ترین شهرهای صنعتی جهان محسوب می گردد. اقتصاد این کشور هم غالبا تحت تاثیر صنایع سنگین همچون فولادسازی، کشتی سازی و استخراج معدن زغال سنگ قرار گرفته است.

اما زمانی که از مردم اسکاتلند سخن به میان می آید نمی توانیم این مردم را جدا از فرهنگشان بشناسیم؛ فرهنگی که به خوبی از گذر صنایع دستی، پوشاک، موسیقی و ورزش های متنوع رایج در این دیار به نمایش درمی آید. با نگاهی به گذشته و فرهنگ منحصربه فرد مردمان این سرزمین به راحتی می توان پی برد که این میراث غنی حتی در عصر حاضر هم در سبک زندگی شان محسوس و قابل لمس است.

مردم اسکاتلند و نوع پوشاک آن ها

اسکاتلندی ها از اقوام بومی ساکن سرزمین اسکاتلند هستند. لازم به ذکر است که مردم پرطراوت و چالاک این دیار حتی در عصر حاضر هم باافتخار بر سنت های محکم و استوار خود پایبند هستند. کشاورزان و خرده مالک های اسکاتلندی در تپه زارها و جزایر این کشور که عمدتا در نواحی پرفرازونشیب شمال غرب اسکاتلند واقع شده است زندگی می کنند. اهالی این سرزمین بسیار خونگرم هستند و به داشتن حس شوخ طبعی زیاد مشهورند.

پوشاک مردم اسکاتلند اساسا از دو پارچه تارتان (پارچه پیچازی اسکاتلندی) و کیلت تهیه می گردد. دامن کیلت نوعی لباس سنتی است که از الگو پارچه تارتان بافته و تهیه می گردد. این دامن نوعی لباس رسمی است که هم زنان و هم مردان اسکاتلندی در موقعیت های خاصی مثل بازی های کوهستانی و مراسم های دیگر به تن می کنند.

از نگاه تاریخی، مردم اسکاتلند با زبان های بسیار گوناگونی ازجمله زبان پیکت، اسکاندیناوی کهن، نورمانی-فرانسوی و زبان برایتونیک (شاخه جنوبی زبان سلتی) پیوند دارند؛ البته هیچ یک از این زبان ها در حال حاضر در بین مردم این کشور تکلم نمی گردد. امروزه اهالی اسکاتلند عموما به لهجه انگلیسی اسکاتلندی که گویشی از زبان انگلیسی است صحبت می کنند.

در دوره قرون وسطا دین یهود مذهب اکثریت جمعیت این کشور بود. در دوران حاضر بیشتر اسکاتلندی ها پیرو آیین مسیح هستند؛ اما چندی است که بعضی از مذاهب دیگر هم مانند اسلام، بوداییسم، آیین سیک و آیین هندو در این کشور تااندازه ای رواج یافته که عمدتا پیدایش آنان برآمده از مهاجرت است.

غذاهای اسکاتلندی

جو، جوی دوسر و فرآورده های لبنی ارکان اصلی رژیم غذایی روستانشینان و شهرنشینان اسکاتلندی را تشکیل می دهد. مردم این کشور به غذاهای لذیذ علاقه مندند. بیشتر اسکاتلندی ها معمولا در مزارع یا باغچه های خود سبزی کاری می کنند و سوپ و خوراک های متنوعی هم طبخ می کنند. حلیم خوراک اصلی وعده صبحانه این مردم است. اسکاتلندی ها به نوشیدن چای علاقه بسیار زیادی دارند و زنان این سرزمین به سبب مهارت های آشپزی و پخت وپزشان نام آور هستند.

چند نمونه از غذاهای سنتی اسکاتلندی عبارت اند از: کماج Black Bun (کیک سنتی اسکاتلندی که در سال نو طبخ می گردد)، پای اسکاتلندی (کلوچه حاوی گوشت همراه با نان اضافه)، کلوچه ترد Oatcakes و ماهی دودی از نوع سالمون. خوراک Haggis نیز (خوراکی شبیه چغور بغور) که از دل و جگر گوسفند تهیه می گردد یکی دیگر از غذاهای سنتی خوشمزه اسکاتلندی است.

لازم به ذکر است کشور اسکاتلند در چهارگوشه جهان برای پنیر معروفی که دارد، به انضمام سخت پوستان خوراکی (خرچنگ دریایی و صدف)، فرآورده های لبنی، آبردین آنگوس که گونه ای گاو بی شاخ و پرواری است و گوشت لذیذی دارد شناخته شده است.

هنر و صنایع دستی

این کشور ازنظر هنر سلتی اش که در قالب ساخت جواهرات بی مانند، آثار هنری و نقره جات ظهور یافته اند آوازه دارد. در اوایل قرن بیستم میلادی که عصر طلایی هنر سلتی در اسکاتلند نامیده می گردد صلیب ها و بناهای سنگی و حکاکی بی نظیری در جزیره یونا (ساحل غربی اسکاتلند) به دست اسکاتلندی ها آفریده شد.

موزه ملی اسکاتلند در شهر ادینبورگ که به لحاظ بهره مندی از کلکسیون های هنری شگفت آور بر سر زبان هاست آثار بی نظیری را در خود جای داده است. ازجمله می توان به آثاری همچون گوی های سنگی حکاکی شده با قدمت چهارهزارساله، آثار حکاکی، ابزارهای ابتدایی ساخت بشر، وسایل آرایشی ساخته شده از طلا، آثار حکاکی مذهبی و نسخه های خطی تذهیبی متعلق به قرون وسطا اشاره نمود.

اما از آثار هنری مربوط به گذشته های دور که بگذریم، کشور اسکاتلند به لحاظ آثار هنری معاصر و صنایع دستی و مجسمه سازی، نقاشی و مناظر دلنوازش در عصر حاضر نیز شهرت دارد. نمایشگاه ملی هنر مدرن در ادینبورگ کلکسیونی فوق العاده زیبا از نقاشی ها، مجسمه ها، آثار چاپی و جدیدترین آثار هنرمندان کشور را در معرض نمایش گذارده است. به علاوه نمایشگاه هنری Red Rag هم که از مراکز پیشتاز هنری در کل جزیره بریتانیا برشمرده می گردد، همیشه از برترین کلکسیون های هنرمندان اسکاتلندی رونمایی نموده و از آن ها حمایت می نماید.

موسیقی

ازجمله تفریح های مسرت بخش در گردهمایی های مردم اسکاتلند گوش فرادادن به نوای نی انبان و تماشای پایکوبی های محلی ساکنان این دیار است.

پایکوبی های خاص مناطق کوهستانی معمولا سخت ترند و هنرمندانی که به اجرای آن می پردازند بایستی بنیه جسمانی قوی و مهارت بیشتری داشته باشند. بیشتر پایکوبی های سنتی ریشه در آداب ورسوم قومی و باستانی مردم مناطق مختلف اسکاتلند دارد و در شروع فقط مردها بوده اند که به اجرای این گونه پایکوبی ها می پرداختند؛ البته در دوران حاضر زنان هم در اجرای آن شرکت می کنند. و به عنوان دو نمونه از قدیمی ترین پایکوبی های نواحی کوهستانی در اسکاتلند شناخته شده اند. در دوره های گذشته، جنگجویانی که پیروز از میدان نبرد به دیارشان بازمی گشتند در جشن پیروزی خود این پایکوبی ها را اجرا می کردند. هم اکنون همین پایکوبی ها در رویدادهای ملی و مسابقات هنری به اجرا درمی آیند. چنانچه خوانندگان خبرنگاران مایل اند شناخت بیشتری نسبت به فرهنگ و مراسم های سنتی مردم اسکاتلند کسب کنند می توانند جشنواره ملی Scottish Highland Games را که همه ساله در اسکاتلند برگزار می گردد رصد کنند.

کشور اسکاتلند همچنین ازنظر موسیقی محلی و سنتی در جهان سرشناس است و نوای این سرزمین بر موسیقی دیگر نقاط جهان هم تاثیر گذاشته است. موسیقی این کشور از آوای خوش نی انبان تا موسیقی محلی معاصر به حقیقت شگفت انگیز بوده و به رغم سنتی بودن همچنان برای مردم سرگرم کننده است. اسکاتلند سهم بسزایی در سیر تکاملی موسیقی جهان دارد. MacUmba که یک گروه موسیقی برخاسته از اسکاتلند است آوای سنتی نی انبان معروف را با ریتم موسیقی کشور برزیل تلفیق نموده است. این گروه در جشنواره ها و رویدادهای گوناگون در اقصی نقاط جهان به نواختن موسیقی می پردازند و موجبات شادی و تفریح را برای مخاطبان فرامرزی فراهم می سازند. بعضی از گروه های نوازندگان راک اسکاتلندی مانند Runrig و Wolfstone به سبب درهم آمیختن آوای محلی سلتی با ریتم آهنگ راک در بین گروه های موسیقی پرشمار در سراسر جهان اسم ورسمی کسب نموده اند.

اسکاتلند همه ساله میزبان جشنواره بین المللی نمایشنامه و موسیقی در شهر ادینبورگ است. این جشنواره از زمان شروع اولین دوره اش در سال 1947تاکنون شاهد رویدادهای هنری متعددی بوده و رفته رفته محبوبیت زیادی کسب نموده است؛ به طوری که امروزه یکی از بزرگ ترین رویدادهای فرهنگی در جهان محسوب می گردد. اسکاتلندی ها همچنین در روز بیست و پنجم ژانویه هرسال جشنواره ای به نام را برای گرامیداشت سالروز تولد Sir Robert Burns شاعر ملی اسکاتلند برگزار می کنند.

در هنگام برگزاری این جشنواره غذاهای بسیار عالی سرو می گردد و رویدادهای فرهنگی و هنری و ادبی متنوعی مثل مسابقه شعر، نواختن موسیقی سنتی و اجرای پایکوبی های محلی در آن جریان دارد. اپرا و پایکوبی باله اسکاتلندی دو هنری هستند که رسوم فرهنگی این کشور را هم در داخل مرزهای آن و هم در دیگر نقاط جهان به خوبی به نمایش درمی آورند.

ورزش های پرطرفدار اسکاتلند

اسکاتلندی ها به ورزش علاقه وافری دارند و یکی از مهم ترین ارکان فرهنگ آن ها محسوب می گردد.

اهالی این دیار به ورزش های گوناگونی گرایش دارند و ازاین رو، تسهیلات ورزشی فراوانی در سراسر کشور فراهم آمده است. اگرچه اسکاتلند به عنوان مهد ورزش گلف در جهان شناخته می گردد اما مردم آن به فوتبال هم به شدت علاقه مندند و انگلستان رقیب فوتبالی دلخواهشان است. اسکاتلندی ها همچنین به ورزش های محلی مانند پرتاب چکش، پرتاب نیزه، ورزش های پهلوانی سبک و سنگین و کشتی اسکاتلندی که در گردهمایی های قومی برگزار می گردد علاقه دارند.

چندی پیش اندی موری تنیسور معروف اسکاتلندی با ایستادن در صندلی اول تنیس قهرمانی جهان موجبات سرافرازی هم وطنانش را فراهم آورد.

پرسش نظرسنجی: به نظرشما کدام یک از جشن ها و رویدادهای فرهنگی اسکاتلند بیش از همه جالب توجه است؟ نظرات خود را در خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: Buzzle

منبع: کجارو
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 977

به "آشنایی با مردم و فرهنگ کشور اسکاتلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مردم و فرهنگ کشور اسکاتلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید