آنکارا به خرید گاز از ایران ادامه خواهد داد

به گزارش تور ترکیه ارزان به نقل از رویترز، فتیح دونمز وزیر انرژی ترکیه گفت: ترکیه به خرید گاز طبیعی از ایران با وجود تحریم های آمریکا ادامه خواهد داد. این اظهار نظر وزیر ترکیه به دنبال اظهارات دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مبنی بر تهدید سایرین به انجام تجارت با ایران و محروم شدن آنها برای داشتن تجارت با آمریکا مطرح می گردد.

آنکارا به خرید گاز از ایران ادامه خواهد داد

دونمز گفت: آنکارا به خرید گاز ایران بر اساس یک قرارداد بلندمدتی که با تهران دارد، ادامه می دهد؛ ضمن اینکه یک هیات ترکیه ای در حال حاضر به منظور کوشش برای حل این مسئله در حال رایزنی با مقامات آمریکایی در واشنگتن است.

وزیر انرژی ترکیه گفت: هیات اعزامی ما در حال حاضر در ایالات متحده است و مذاکرات در مورد یکسری از مسائل از جمله موضوع تحریم در حال اجرا دریافت است. فکر می کنم که خروجی خوبی از این گفتگوها بیرون آید.

بر همین اساس، ایران تامین کننده کلیدی گاز طبیعی و نفت برای ترکیه است و تقریبا ترکیه 100 درصد وابسته به واردات سوخت است. این در حالی است که پالایشگاه تورپاس ترکیه پیش از این واردات نفت از ایران را کاهش داده و توقف کامل واردات از ایران خیلی دشوار به نظر می رسد.

دونمز گفت: تقریبا 40 درصد از فراوری برق ترکیه با گاز طبیعی است که ترکیه این تجارت را ادامه می دهد و نمی توانیم شهروندان خود را در تاریکی رها کنیم. وی تحریم های ایالات متحده را یک طرفه توصیف کرد.

وزیر انرژی ترکیه به این نکته اشاره نمود که حتی اتحادیه اروپا هم به شدت از این رویه آمریکا اذیت گردیده و ما در حال اجرا تجارت مشروع اینجا هستیم. اولین موج تحریم های ایالات متحده علیه تهران در روز سه شنبه صادرات ایران، نظام مالی و توانمندی این کشور را در دسترسی به نظام مالی جهانی هدف قرار می دهد.

تحریم های آمریکا در حوزه انرژی ایران در روز چهارم نوامبر اجرا خواهد شد. البته مقامات اروپایی روز دوشنبه تحریم های جدید آمریکا علیه ایران را محکوم کردند و متعهد به حفاظت از شرکت های اروپایی در برابر تجارت آنها با ایران هستند.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 14 شهریور 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 110

به "آنکارا به خرید گاز از ایران ادامه خواهد داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنکارا به خرید گاز از ایران ادامه خواهد داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید