این 14 غذا و میوه را هرگز نباید با ماست بخورید

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، ماست را با چه غذاهایی نباید بخوریم؟ خوردن بعضی غذاها همراه با هم نه تنها جذب مواد مغذی را کاهش می دهد، بلکه می تواند خطراتی جدی برای سلامت ایجاد کند. اما شما چقدر با غذاهایی که نباید با ماست خورد آشنا هستید? آیا چیزی در خصوص عوارض و خواص خوردن ماست با گوشت و مرغ می دانید؟ در این مقاله از سرویس به این سوال پاسخ می دهیم که ماست را با چه غذاهایی بخوریم و با چه غذاهایی نخوریم. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص غذاهایی که نباید با ماست خورد پاسخ خواهیم داد. با همراه باشید.

این 14 غذا و میوه را هرگز نباید با ماست بخورید

چرا نباید ماست را با غذا خورد؟

خوردن غذا زمانی ارزشمند است که مواد مغذی و ویتامین های آن به درستی جذب بدن شوند. مصرف ماست همراه با غذا یکی از عادت های نادرست ما ایرانی ها است که موجب کاهش جذب مواد مغذی می گردد. ماست به تنهایی فواید زیادی برای بدن دارد، اما خوردن ماست همراه با غذا جذب آهن و کلسیم را کاهش می دهد.

معمولاً متخصصین توصیه می نمایند تا ماست را حداقل یک ساعت بعد از غذا مصرف کنید یا غذایتان را به طور کامل میل کنید و بعد به سراغ ماست بروید. این کار موجب می گردد تا جذب مواد غذایی بهتر انجام گردد.

ماست را با چه غذاهایی نباید بخوریم؟

ماست یکی از مفیدترین انواع لبنیات است که به خاطر طعم خوشمزه و فواید زیادی که دارد، جایگاه ویژه ای در یک رژیم غذایی سالم دارد. اما بسیاری از متخصصین تغذیه و سلامت تأکید می نمایند که برای حفظ ، آن را همراه با بعضی غذاها نخورید. در ادامه می توانید با فهرست غذاهایی که نباید با ماست خورد، آشنا شوید.

1- ماست و پیاز

یکی از عادت های غذایی اشتباه که خیلی از ما آن را رعایت نمی کنیم، خوردن ماست با پیاز است. ماست طبع سردی دارد و پیاز موجب گرم شدن بدن می گردد. از مهم ترین عوارض خوردن ماست با پیاز می توان به بروز حساسیت های پوستی مثل اگزما، پسوریازیس و … اشاره نمود.

2- ماست و انبه

مصرف ماست با انواع میوه خرد شده یکی از لذیذترین روش های خوردن ماست است. اما باید بدانید که همه میوه ها برای خرد کردن داخل ماست و درست کردن ماست میوه ای مناسب نیستند. درست مثل ماست و پیاز، ترکیب انبه و پیاز نیز به هیچ عنوان مناسب نیست. ماست طبع سردی دارد و انبه یک میوه گرم است و از همین رو این موضوع موجب بروز مسائل پوستی و ایجاد ترکیبات مضر و سم در بدن می گردد.

3- ماست و ماهی

یکی دیگر از غذاهایی که نباید با ماست خورد ماهی است. ماهی و ماست هر دو سرشار از پروتئین هستند و مصرف دو منبع غنی از پروتئین به صورت هم زمان به هیچ عنوان مناسب نیست. مصرف ماست و ماهی در کنار هم موجب سوءهاضمه و مسائل گوارشی می گردد.

4- ماست و دال عدس

ماست را با چه غذاهایی نباید بخوریم؟ شاید نمی دانستید اما دال عدس نیز در فهرست غذاهایی که نباید با ماست خورد، قرار گرفته است. مصرف این دو ماده غذایی با هم موجب بروز مشکل در هضم غذا و بعلاوه ایجاد و می گردد.

5- ماست و شیر

شیر و ماست هر دو منبع پروتئین حیوانی هستند و به هیچ عنوان نباید با هم مصرف شوند. خوردن هم زمان ماست و شیر می تواند موجب ایجاد اسهال، اسیدی شده معده و نفخ گردد.

6- ماست و غذاهای چرب

در فهرست غذاهایی که هرگز نباید با ماست خورده گردد، غذاهای روغنی و سرخ شده نیز قرار دارند. شاید ترکیب غذاهای سرخ شده با ماست بسیار مجذوب کننده به نظر برسد، اما این کار موجب سستی و بی حالی بدن می گردد. مصرف غذاهای سرخ شده با ماست موجب ایجاد خواب آلودگی شدید در فرد می گردد.

7- ماست و فراورده های گوشتی

شاید برای تان جالب باشد کمی در خصوص عوارض و خواص خوردن ماست با گوشت آشنا بدانید. بسیاری از رستوران ها و شرکت های مواد غذایی برای طعم بخشیدن به گوشت و فراورده های آن از ماست استفاده می نمایند. این کار طعم بی نظیری به گوشت می دهد و موجب افزایش اشتها می گردد. اما باید بدانید که مصرف گوشت مزه دار شده با ماست موجب ایجاد یک ماده سرطان زا و مضر در بدن می گردد.

در واقع مصرف طولانی مدت این مواد غذایی می تواند شانس ابتلا به سرطان را افزایش دهید. توجه داشته باشید که خوردن ماست همراه با یک فرآورده گوشتی نیز می تواند همین عوارض را در پی داشته باشد، بنابراین سعی کنید ماست را حداقل یک ساعت بعد از مواد غذایی تولید شده و حاوی نیترات مصرف کنید.

مصرف ماست همراه با غذاهای گوشتی می تواند زمینه ابتلا به بیماری هایی مثل برص و پیسی را در افراد افزایش دهد و موجب بروز اختلال در عملکرد کبد گردد از همین رو بهتر است ماست را با این خوراکی ها نخورید.

8- ماست و موز

خیلی از افراد برای درست کردن ماست میوه ای کمی موز خرد شده به آن اضافه می نمایند. مصرف ماست همراه با موز می تواند احتمال ابتلا به سرطان را در بلند مدت افزایش دهد. از طرف دیگر مصرف هم زمان موز و ماست موجب دل درد و اسهال می گردد.

9- ماست و سویا

سویا حاوی میزان زیادی پروتئین و فیبر است. سویا به تنهایی فواید زیادی برای بدن دارد؛ اما نباید همراه با ماست خورده گردد. ماست سرشار از کلسیم است و مصرف هم زمان ماست و می تواند جذب کلسیم را تحت تأثیر قرار دهد و در جذب این ماده معدنی حیاتی برای بدن اختلال ایجاد کند. مصرف طولانی مدت ماست و سویا موجب کمبود کلسیم در بدن می گردد.

10- ماست و میوه

شاید برایتان جالب باشد، اما ترکیب ماست و میوه برخلاف طعم بی نظیری که دارد، به هیچ عنوان مناسب نیست. ماست حاوی باکتری های زیادی است که می تواند روی قند میوه اثر بگذارد و سبب بروز علائمی شبیه به سرماخوردگی و آلرژی در فرد گردد. بهتر است به جای مخلوط کردن ماست با انواع میوه آن را با کشمش، عسل یا دارچین ترکیب کنید.

11- ماست و برنج

ماست و برنج هر دو طبع سرد و تری دارند و این موضوع موجب ایجاد بلغم و بعلاوه سستی بدن می گردد. مصرف غذاهای سرد همراه با هم می تواند زمینه ایجاد فراموشی، تنبلی مغز و سردی و بلغم را در بدن افراد ایجاد کند.

12- ماست و سرکه یا آبلیمو

شاید خیلی از ما برای خوش طعم شدن کمی ماست، آبلیمو یا سرکه به آن اضافه می کنیم. اما باید بدانید که مصرف طولانی مدت ماست همراه با سرکه و آبلیمو موجب ایجاد لکه های پوستی می گردد. از همین رو بهتر است ماست را همراه با ترشی و مواد غذایی حاوی سرکه و آبلیمو استفاده نکنید.

13- ماست و مرغ

خوردن مرغ با ماست می تواند موجب سستی بدن گردد. ماست و مرغ هر دو طبع سردی دارند و مصرف هم زمان آن ها می تواند موجب سردی بدن و سستی گردد. از طرف دیگر هم ماست و هم مرغ سرشار از پروتئین هستند و این موضوع می تواند موجب بروز مسائل گوارشی شوند.

14- ماست و تخم مرغ

عوارض خوردن ماست با تخم مرغ نیز درست مثل سایر مواد پروتئینی همراه با هم سبب بروز مسائل گوارشی می گردد. در طب سنتی تخم مرغ نیز در فهرست غذاهایی که نباید با ماست خورد قرار گرفته است و موجب نفخ، دل درد و مسائل گوارشی می گردد.

ماست را چه زمانی بخوریم؟

آیا می دانید برترین زمان خوردن ماست چه موقعی است؟ همان طور که گفته شد خوردن ماست با بعضی غذاها غذا می تواند برای بدن مضر باشد، از همین رو بهتر است ماست را نیم ساعت قبل از غذا یا 1 ساعت بعد از غذا میل کنید. این کار به جذب کلسیم و مواد غذایی موجود در غذا یاری زیادی می نماید. خوردن ماست به عنوان یک میان وعده نیز ایده فوق العاده ای برای بهره مند شدن از خواص این ماده غذایی مفید و سالم است.

سوالات متداول

از مهم ترین مضرات خوردن غذا با ماست چیست؟

مصرف ماست همراه با غذا موجب کاهش جذب مواد مغذی می گردد و می تواند برای سلامت مضر باشد.

عوارض خوردن ماست با پیاز چیست؟

ماست و پیاز در فهرست غذاهایی که نباید با هم خورد قرار دارند. مصرف هم زمان این دو ماده غذایی موجب مسائل پوستی مثل اگزما و پسوریازیس می گردد.

منابع: newsbust، ballyabio، stylecraze

منبع: افق کوروش
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2253

به "این 14 غذا و میوه را هرگز نباید با ماست بخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 14 غذا و میوه را هرگز نباید با ماست بخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید