تأثیر اضطراب بر عملکرد حافظه

به گزارش تور ترکیه ارزان، خبرنگاران: یکی از رایج ترین اختلالاتی که هر فردی می تواند دچار آن شود اختلالات اضطرابی است. این اختلال چیزی فراتر از استرس ها و اضطراب های روزمره ای است که ممکن است در زندگی هر فردی رخ دهد، تا جایی که تمام زندگی او را تحت تاثیر قرار داده و از او فردی بی قرار و نگران می سازد که در بسیاری از مواقع شکننده نیز می شود.

تأثیر اضطراب بر عملکرد حافظه

اگر شما هم اختلال عمومی اضطراب و یا همان GAD را تجربه می کنید احتمالاً دچار اضطراب مزمن و مداوم نیز خواهید بود. در نتیجه به احتمال زیاد بسکمک از نزدیکانتان نیز شما را به عنوان فردی عصبی و یا نگران می شناسند و همین موضوع نیز شما را تا حدودی کلافه کرده یا اعتماد به نفستان را کاهش داده است.

اگر چنین ویژگی هایی داشته باشید غالباً در رابطه با زندگی روزمره خود استرس دارید و نگرانی هایتان باعث می گردد که از رفتار های متناسب و منطقی خارج شوید. این نوع از اختلال اضطراب علاوه بر آنکه می تواند فعالیت ها و تصمیم گیری های روزمره شما را تحت تأثیر خود قرار دهد می تواند بر روی حافظه شما نیز تأثیرات خود را داشته باشد. در نتیجه دامنه تاثیرات منفی آن نیز خیلی بیشتر از چیزی خواهد بود که تصورش را دارید.

حافظه افراد می تواند تحت تأثیر شرایط استرسی آن ها قرار گرفته و نوعی اختلال خلقی برایشان به وجود آورد. وجود اختلالات استرسی می تواند در زندگی روزمره افراد تأثیر گذاشته و باعث گردد که عملکرد حافظه آن ها کاهش پیدا کند. در ادامه در این رابطه بیشتر برایتان خواهیم گفت.

تأثیر اضطراب بر عملکرد حافظه

به طور کلی می توان گفت که چندین سیستم حافظه در مغز ما وجود دارد که هرکدام ظرفیت های مختلفی برای عملکرد خود دارند. برای مثال سیستم حافظه بلندمدت ما به ما کمک می کند تا اطلاعات و وقایع مربوط به گذشته های دور را به خاطر بسپاریم، این در حالی است که سیستم حافظه دیگری به نام حافظه کار به ما کمک می کند که در کار های روزمره و فعال خود بتوانیم از ذهنمان کمک بگیریم.

حافظه کار اهمیت بسکمک در زندگی هر فردی دارد و می تواند مسائل بسکمک را به طور مؤثر حل کرده و بخش هایی از اطلاعات را نیز تحت مدیریت خود قرار دهد. زمانی که این سیستم نتواند به شکل مستحکمی فعالیت کند، منجر به خطا شده و مسائل بسکمک را در انجام وظایف به صورت مطلوب ایجاد می کند. علاوه بر این ها ایجاد مسائلی در فرایند تمرکز و حافظه نیز می تواند اختلال بسکمک را در زندگی ایجاد کند که همگی این ها به نوعی تحت تأثیر نگرانی و اضطراب خواهند بود. به همین دلیل هم هست که یکی از تاثیرات استرس دائمی در افراد آن است که احساس می کنند که تمرکز و حافظه شان کمی ضعیف تر از گذشته عمل می کند.

این موضوع می تواند باعث بروز مسائلی جدی و اساسی در زندگی روزمره و شخصی افراد گردد. در اثر اختلال اضطراب حافظه کاری افراد به مراتب تضعیف شده و باعث می گردد که مسائل ساده و یا مهم روزمره شان را از یاد ببرند. در نتیجه مسائل کوچک و بزرگ بسکمک در زندگی آن ها رخ خواهد داد.

فراموشی و یا عدم تمرکز در این افراد حتی در ساده ترین و پیش پا افتاده ترین مسائل نیز نمود پیدا می کند. برخی از نمونه های مسائل حافظه ناشی از اختلال اضطراب را می توانیم اینگونه مثال بزنیم:

  • به خاطر نمی آورید که اتومبیل خود را در کدام خیابان و یا پارکینگ پارک کرده اید.
  • اغلب اوقات وسایلی مثل کلید و یا تلفن همراه خود را گم می کنید.
  • موارد بسکمک را در مکالمات خود تکرار می کنید، چراکه به خاطر نمی آورید که پیش از این نیز در رابطه با آن ها صحبت کرده اید.
  • مشکل در فراخوانی جهت ها و یا اطلاعاتی که شخصی به شما می دهد خواهید داشت.
  • لیست و وسایلی را که تصمیم به خرید آن ها از فروشگاه دارید به یاد نمی آورید.

مسائل حافظه با اختلال GAD

تحقیقات بسکمک اجرا شده که نشان می دهد ارتباط مستقیمی میان حافظه کاری و اضطراب وجود دارد. این مطالعات بیان می کنند که وقتی افراد اضطراب و استرس را آن هم در سطح بالا و پیشرفته ای تجربه می کنند، در معرض شکل گیری و ایجاد محدودیت هایی در ظرفیت حافظه کاری شان قرار خواهند گرفت.

این موضوع به آن معناست که افرادی که دچار استرس و نگرانی های زیاد، دائمی و مزمن هستند توانایی استفاده از راه های حل مسئله و مهارت تصمیم گیری در رابطه با مسائل پیچیده را ندارند و یا در آن ها ضعیف عمل خواهند کرد.

روش های درمان تأثیرات اختلال اضطراب بر حافظه

اگر شما هم دچار اختلالات اضطرابی یا همان GAD هستید احتمالاً تا به حال مسائل حافظه و تمرکز خود را نیز احساس کرده اید. در نتیجه باید به دنبال راه های معالجه و درمان ریشه این مسئله و استرس باشید تا کمتر در زندگی روزمره تان دچار مشکل شوید. به طور کلی عوامل بسکمک می توانند در این رابطه مؤثر باشند. بهتر است که شما به دنبال راهکار هایی درمانی باشید که به شکل تخصصی بر بهبود اختلالات اضطرابی تمرکز دارند.

مراجعه به روانشناس و روان پزشک در این زمینه می تواند کمک شایانی به شمار آید. معمولاً مشاوران و متخصصین می توانند با ارائه مهارت هایی جهت مقابله با مسائل و کاهش استرس های ناشی از قرارگیری در موقعیت های مختلف بسیار کارآمد و مفید باشند. علاوه بر این شما می توانید با مراجعه به متخصصین با دریافت و آموزش ترفند هایی برای افزایش و تقویت حافظه خود به منظور یادآوری جزئیات، درمانی اساسی تر نیز داشته باشید تا بتوانید به راحتی به زندگی روزمره تان بازگردید.

منبع: verywellmind

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1253

به "تأثیر اضطراب بر عملکرد حافظه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر اضطراب بر عملکرد حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید