تاثیر مثبت سلول بنیادی مزانشیمی مغز استخوان بر بهبود ضایعات قلبی

به گزارش تور ترکیه ارزان، استفاده از مواد زیستی در کنار سلول بنیادی برای درمان جدید ضایعات قلبی مطرح شده است. محققان رویان و دانشگاه تهران در پژوهشی اثبات کردند سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان اثر مثبتی بر بهبود ضایعات قلبی دارند.

تاثیر مثبت سلول بنیادی مزانشیمی مغز استخوان بر بهبود ضایعات قلبی

به گزارش گروه اجتماعی تور ترکیه ارزان، استفاده از مواد زیستی (Biomaterials) در کنار سلول های بنیادی در سال های اخیر توجه پژوهشگران را به خود جلب نموده و به عنوان یک روش درمانی جدید برای درمان ضایعات قلبی مطرح شده است. این رویکرد مشکل به مقصد رسیدن سلول های بنیادی پیوند شده را برطرف می نماید. هیدروژل های متشکل از پروتئین های خود مونتاژ شونده (Self-assembling peptide) نمونه ای از مواد زیستی سازگار با قلب هستند و خصوصیاتی مانند ژل شدن ملایم، قابلیت تزریق و پتانسیل تغییر ساختار دارند. به منظور فراوری هیدروژلی متشکل از پروتئین های خود مونتاژ شونده برای استفاده در سلول درمانی ضایعات قلبی، حسین بهاروند، سامان فیروزی، پهلوان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن هیدروژل یادشده از طریق پروتئینی که خاصیت رگ زایی، ضد التهابی و ضد فیبروزی دارد (SDKP)، اصلاح می گردد. سپس این ژل به تن هایی یا محتوی سلول های بنیادی مزانشیمی به محل ضایعه در قلب حیوان مدل آزمایشگاهی انتقال یافت.

* تاثیر سلول بنیادی در بهبود ضایعه قلبی

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Biomolecules به چاپ رسیده است، نشان داد، ضایعات موجود در بطن چپ پس از تزریق ژل، چه به تنهایی و چه محتوی سلول، به شکل قابل توجهی بهبود یافتند. این بهبود ضایعه با کاهش بافت فیبروزی، افزایش ریزمویرگ ها و کاهش التهاب همراه بود. همچنین، نشان داده شد که سلول های بنیادی مزانشیمی برداشت شده از مغز استخوان اثر مثبتی در بهبود ضایعات قلبی دارند.

روی هم رفته نتایج این پژوهش نشان داد، هیدروژل حاوی پروتئین خود مونتاژ شونده که به یاری SDKP اصلاح شده است، به تنهایی و بدون سلول برای بهبود ضایعات قلبی مناسب است و موجب کاهش التهاب، کاهش بافت فیبروزی و افزایش ساخت مویرگ در محل ضایعه می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1171

به "تاثیر مثبت سلول بنیادی مزانشیمی مغز استخوان بر بهبود ضایعات قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مثبت سلول بنیادی مزانشیمی مغز استخوان بر بهبود ضایعات قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید