جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 13 تیر 1400

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، شاخص بورس امروز در ادامه فرایند ریزشی روز گذشته حرکت می کند و در اولین گام های خود حدود هشت هزار و 400 واحد سقوط کرد. البته بعد از گذشت نیم ساعت از آغاز معاملات شرایط کمی بهتر شده و جمع آوری صف های فروش فرآورده های نفتی و بازگشت خریداران، شاهد کاهش تعداد نماد های قرمزرنگ و تغییر فرایند شاخص کل بعد از گذشت 30 دقیقه هستیم. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا این بازگشت موفقیت آمیز خواهد بود یا نه؟ تا اینجای کار شاخص کل هفت هزار و 800 واحد معادل 63 صدم درصد نسبت به روز گذشته کاهش پیدا کرده و شاخص هم وزن 42 صدم درصد عقب نشینی کرده است. این یعنی شرایط برای شرکت های کوچک هم چندان مساعد نیست. هرچند، شستا، شپنا، شتران، اخابر، وبملت و خودرو مقصران اصلی ریزش شاخص کا در ابتدای معاملات امروز هستند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 13 تیر 1400

اکثریت بازار در اختیار نمادهای قرمزرنگ

به گزارش خبرنگاران، در ساعات اولیه معاملات امروز یکشنبه 13 تیرماه 1400 از بین 282 نماد معامله شده در بازار بورس تهران 236 نماد ارزش سهام خود را از دست داده و تنها 46 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند. همچنین از بین 176 نماد معامله شده فرابورسی، 128 نماد در راستا نزولی حرکت می کند و قیمت سهام 48 نماد در ساعات اولیه بازار افزایش پیدا کرده است. موردی که نشان می دهد امروز اکثریت قاطع به دست نماد های قرمزرنگ افتاده است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه 13 تیرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای ابتدایی نقشه بازار امروز به کلی رنگ قرمز داشت، اما بعد گذشت 30 دقیقه شرایط کمی بهتر شده است. مثلا کاهش قیمت واحد های سرمایه گذاری دارا یکم و پالایش به یک درصد محدود شده و چند نماد در گروه محصولات شیمیایی به رنگ سبز درآمده اند. به جز قرن که صف خرید دارد، شپترو، آریا، شگویا، پترول و شصدف از نماد های نسبتا سبزرنگ گروه محصولات شیمیایی هستند. در بین فلزات اساسی فگستر، فسرب و فرزین صف خرید دارند و فولاد یک درصد افزایش قیمت پیدا کرده است. لیدر های خودرویی یعنی خودرو و خساپا با فرایند نزولی کار خود را آغاز کرده اند، ولی قیمت سهام خگستر، خاور و خپارس افزایش پیدا کرده است. فرآورده ها نقتی مقصران اصلی ریزش بازار در ابتدای معاملات امروز بودند که کار خود را با صف فروش آغاز کردند، اما در ادامه شرایط بهتری برای آن ها رقم خورد. طوری که بعد گذشت 30 دقیقه کاهش قیمت شپنا به دو درصد و شتران به سه درصد محدود شده است. برکت بعد از صف فروش سنگین دیروز، امروز حدود یک درصد رشد کرده، ولی این موضوع تاثیری در صف فروش دیگر نماد های دارایی نگذاشته است. اغلب نماد های سرمایه گذاری امروز قرمزپوش هستند و بانکی ها هم شرایط مشباهی دارند. وتجارت، وبملت و وبصادر هر کدام حدود یکی دو درصد ارزش خود را از دست داده اند. شستا هم کاهش قیمت 1.5 درصدی را تجربه می کند. سیمانی، زراعت، لیزینگ، قند و شکر و محصولات کاغذی از معدود گروه هایی هستند که بینشان نماد سبزرنگ پیدا می شود.

تعداد صف های فروش دو برابر تعداد صف های خرید

در ساعات پایانی معاملات امروز حدود 130 نماد که 21 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند، صف فروش دارند. تقریبا نصف این تعداد یعنی 61 نماد با وجود کاهش شاخص کل شاهد تشکیل صف خرید هستند. سهم صف های خرید از بازار حدود 10 درصد است. ارزش کل صف های خرید نهایتا به 500 میلیارد تومان می رسد درحالی که صف های فروش حدود هزار و 500 میلیارد تومان ارزش دارد

قرن؛ سنگین ترین صف خرید بازار

بعد از صف خرید 166 میلیاردی برای عرضه اولیه لطیف، قرن سنگین ترین صف خرید بازار را به ارزش 18 میلیارد تومان تجربه می کند و پتایر با اختلاف ناچیزی در رتبه بعدی واقع شده است. بورس، وتوصا، فگستر، ولکار، دلقما، کرمان و شبریز از دیگر نماد های دارای صف خرید با ارزش بیش از 10 میلیارد تومان در بازار امروز هستند.

خزر؛ سنگین ترین صف فروش بازار

ارزش صف فروش سهام شرکت فنرسازی زر امروز به 67 میلیارد تومان رسیده و نماد خزر را به صدرنشین فهرست سنگین ترین صف های فروش تبدیل کرده است. سنیر با صف 58 میلیاردی و ثنوسا با صف 56 میلیاردی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. از جمله دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین به ارزش بیش از 30 میلیارد تومان می توان به غدام، سدبیر، کمرجان، کترام، بکاب، حآسا و کساوه اشاره کرد.

کاهش شاخص بورس به دو هزار واحد محدود شد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 13 تیرماه 1400 با کاهش دو هزار و 319 واحدی به رقم یک میلیون و 243 هزار و 792 واحد رسید. در ابتدای معاملات امروز شاهد ریزش هشت هزار واحدی شاخص کل بودیم که در ادامه فرایند بازار کمی تغییر کرد و کاهش شاخص کل به دو هزار واحد محدود شد. امروز شستا، شپنا، شتران، اخابر و وبملت به ترتیب بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل داشتند و تلاش های پارسان و شبریز برای صعودی کردن شاخص بی نتیجه ماند. در بازار امروز شرکت های کوچک و بزرگ عینا مثل هم رفتار کردند. چراکه شاخص کل و شاخص هم وزن هر دو دقیقا 19 صدم درصد کاهش داشتند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز یکشنبه 13 تیرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در پایان معاملات تعادل بیشتری را بین نماد های سبز و قرمز شاهد است. در گروه صندوق های ETF که بیشترین آمار معاملات را به خود اختصاص دادند، قیمت واحد های دارا یکم و پالایش حدود یک و نیم درصد کاهش داشت و دیگر صندوق های ETF سهامی هم عموما با فرایند نزولی همراه بودند. محصولات شیمیایی ترکیبی از نماد های سبز و قرمز بود. شگویا و قرن صف خرید داشتند، پترول، شپترو، شجم و فارس کمی افزایش قیمت پیدا کردند و نوری، تاپیکو، شیراز و بوعلی در راستا کاهش قیمت حرکت کردند. لیدر های فلزی همچنان در جا می زنند. امروز فولاد و فملی نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود پایان دادند و این درحالی بود که فتوسا، فگستر، فسرب، فسپا و چند نماد فلزی دیگر صف خرید داشتند. در گروه خودرویی ها هم خودرو و خساپا یک و نیم درصد ارزش خود را از دست دادند و در طرف مقابل خگستر، خپارس، خاور و خریخت در راستا صعودی خرکت کردند. دارویی ها به جز برکت، دیران و چند نماد دیگر عمدتا صف فروش داشتند. فرآورده های نفتی هم فرایند دوگانه ای در پیش گرفتند. طوری که شپنا و شتران کاهش قیمت قابل توجهی را تجربه کردند و شبریز با صف خرید به کار خود پایان داد. بانک ها، بیمه ها، کانی غیرفلزی، مخابرات، نیروگاه ها و ماشین آلات ار جمله گروه های قرمزرنگ و نهاد های مالی، غذایی، قند و شکر، لاستیک و پلاستیک و استخراج کانه های فلزی از گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند.

این گزارش به روزرسانی می شود...

منبع: فرارو
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1911

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 13 تیر 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 13 تیر 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید