جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 21 فروردین 1400

به گزارش تور ترکیه ارزان، فرایند نزولی شاخص بورس خاتمه ندارد. امروز هم در ادامه این جهت، شاخص کل بورس کار خود را با ریزش پنج هزار واحدی شروع کرد. بعد گذشت 30 دقیقه از معاملات، شاخص کل در محدوده یک میلیون و 244 هزار واحد قرار گرفته و حدود 40 صدم درصد کاهش پیدا نموده است. شاخص هم وزن هم امروز هفت صدم درصد عقب نشینی نموده است. تا اینجای کار نماد های فولاد، شستا، فملی، تاپیکو، فخوز، وبملت و نوری بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص بورس امروز داشتند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 21 فروردین 1400

تنها 15 نماد از ریزش بازار در امان ماندند

به گزارش خبرنگاران در ساعات ابتدایی معاملات امروز شنبه 21 فروردین ماه، از بین 248 نماد بورسی معامله شده، تنها 15 نماد سبزرنگ هستند و 233 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند. بعلاوه در بازار فرابورس از بین 148 نماد شاهد کاهش قیمت سهام 125 نماد هستیم و 23 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند. موردی که نشان می دهد امروز بیش از 90 درصد نماد های بازار سرمایه قرمزپوش هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه 21 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

پالایش و دارا یکم وقتی به مدار نزولی بیافتند کسی جلودارشان نیست. امروز این دو نماد، قرمزترین نمادهای بازار سرمایه هستند و هر کدام حدود چهار درصد ارزش خود را از دست داده اند. دیگر نمادهای گروه صندوق های سرمایه گذاری ETF هم امروز در مدار نزولی حرکت می نمایند و کار را برای بازارگردان هایشان سخت نموده اند. تا جایی که در اغلب صندوق های ETF تنها شرکت های حقوقی دست به خرید واحدهای سرمایه گذاری می زنند. حقیقی ها عمدتا فروشنده هستند. در گروه محصولات شیمایی که بخش عظیم نمادهای شاخص ساز را در خود جای داده، رنگ قرمز پادشاهی می نماید. امروز نوری، آریا، تاپیکو، پارس، شفن، زاگرس، شیراز، پترول، شکف و شرنگ همگی صف فروش دارند. در گروه فلزات اساسی هم صف طولانی برای فروش سهام فولاد و فملی تشکیل شده و هیچ نماد سبزرنگی در این گروه به چشم نمی خورد. بانک ها و موسسات اعتباری هم شرایط مشابهی دارند. در بین گروه های مختلف بورسی، تنها محصولات غذایی، نیروگاه ها و منسوجات چند نماد سبزرنگ را در خود جای داده و دیگران سراسر قرمزرنگ هستند.

صف فروش در 85 درصد از نماد ها

امروز نه تن ها بیش از 90 درصد بازار فرایند نزولی به خود گرفته، بلکه از همین تعداد حدود 85 درصد با صف فروش دست و پنجه نرم می نمایند. صف فروش حدود 520 نماد تا ساعات سرانجامی معاملات پابرجا مانده و ارزش مجموع آن ها به رقمی حدود پنج هزار و 870 میلیارد تومان رسیده است. در آن سو 15 نماد در کل بازار سرمایه صف خرید دارد و ارزش آن ها حدود 150 میلیارد تومان است که به هیچ شکل قابل مقایسه با صف های فروش نیست.

شپنا؛ سنگین ترین صف فروش بازار

شرکت پالایش نفت اصفهان برای چندمین روز متوالی شاهد تشکیل طولانی ترین صف فروش در بازار سرمایه است. ارزش صف فروش شپنا در ساعات سرانجامی معاملات امروز به حدود 145 میلیارد تومان رسیده است. خساپا با صف فروش 126 میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار گرفته و برکت با صف فروش 79 میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. خودرو، فولاد، سنیر، وتجارت، سمگا، شتران، غصینو، وبصادر، کاذر، فملی و کزغال دیگر نماد هایی هستند که بیش از 50 میلیارد تومان صف فروش دارند.

صف خرید در سلطه نماد های عرضه اولیه

غگیلا، شصدف، بپیوند و دامین امروز تنها نماد هایی هستند که صف خرید بالاتر از یک میلیارد تومان دارند. از این چهار نماد، سه مورد به تازگی در بورس عرضه اولیه شده و سنگین ترین صف با ارزش 64 میلیارد تومانی در اختیار غگیلا است.

ادامه فرایند نزولی بورس با ریزش 9 هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز شنبه 21 فروردین 1400 با کاهش 9 هزار و 151 واحدی به رقم یک میلیون و 240 هزار و 758 واحد رسید. در این روز شاخص کل 73 صدم درصد و شاخص هم وزن 22 صدم درصد کاهش داشتند که نشان می دهد شرکت های کوچک حتی حجم مبنا را پر نکردند و قیمت سرانجامی آن ها تغییر نکرد. امروز فولاد، فملی، شستا، فارس، کچاد، شپنا و کگل بیشترین اثر را در ریزش شاخص کل داشتند.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز شنبه 21 فروردین ماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

بازارگردان های صندوق های سرمایه گذاری امروز کم آوردند. اتفاقی که باعث شد صندوق های سهامی با مدیریت فعال هم مثل صندوق های دولتی پالایش و دارا یکم، چهار درصد ارزش خود را از دست بدهند و به قرمزترین نمادهای بازار سرمایه تبدیل شوند.محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، بانک ها، سرمایه گذاری ها، هولدینگ ها، بیمه ها، استخراج کانه های فلزی، خودرو و ساخت قطعات، فرآورده های نفتی، منسوجات، سیمان، دارویی ها و حمل و نقل در کنار دیگر گروه ها همگی غرق در صف فروش بودند. از معدود نمادهای سبزرنگ بازار امروز می توان به معیار، امین، غپاک، بپیوند، آبادا، بگیلان، ساراب و بمیلا اشاره نمود.

این گزارش به روزرسانی می گردد...

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1946

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 21 فروردین 1400" امتیاز دهید

1 کاربر به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 21 فروردین 1400" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه 21 فروردین 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید