دانستنی های شگفت انگیز درباره مغز

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، شما هر روز و هر شب از مغز خود استفاده می کنید، اما تا چه اندازه در مورد سیستم مغز و نحوه عملکرد آن آگاهی دارید؟ در این مقاله با عجایب شگفت انگیز مغز آشنا خواهید شد.

دانستنی های شگفت انگیز درباره مغز
شما هر روز و هر شب از مغز خود استفاده می کنید، اما تا چه مقدار در مورد سیستم مغز و نحوه عملکرد آن آگاهی دارید؟ قرن هاست که دانشمندان بدنبال بررسی و انجام آزمایشات گوناگون روی مغز انسان هستند تا بتوانند راز هایی زیادی در مورد آن را کشف کنند. تا به امروز نیز مسایل مجذوب کننده و شگفتی های زیادی در مورد یکی از اصلی ترین اعضای بدن انسان را کشف کرده اند.

1- مغز انسان تا قبل از سن 25 سالگی به بلوغ و تکامل کامل نمی رسدبه همین علت است که در دهه 20 زندگی نمی توان بسیاری از کار ها را انجام داد. به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، مغز انسان نمی تواند تا قبل از سن 25 سالگی به بلوغ کامل برسد. تحقیقات اخیر ثابت کرده اند که افراد در دهه 20 زندگی خود فقط از بخش از مغز خود موسوم به آمیگدال استفاده می کنند. بخشی که مدیریت احساسات انسان را به عهده دارد.

در مقابل، پس از سن 25 سالگی ما از قشر پیش پیشانی استفاده می کنیم که مسئولیت تصمیمات عقلانی و قضاوت ها را به عهده دارد. دانشمندان معتقد هستند که مهم ترین ارتباطات بین این دو بخش مغز تا نیمه دهه 20 زندگی انسان به تکامل نمی رسد.

2- حجم مغز انسان در طول زمان کم می شوددانشمندان مطمئن نیستند که به چه علت مغز انسان با گذر زمان کوچک می شود. جان هاکز، مردم شناس دانشگاه ویسکانسین در مصاحبه با مجله دیسکاور می گوید مغز انسان در طول 20 هزار سال گذشته به مقدار 150 سانتی متر مکعب کاهش مقدار داشته که معادل یک توپ تنیس است.

دانشمندان هنوز نمی توانند در مورد علت دقیق و چرایی این مساله اظهار نظر کنند. اما برخی محققان معتقدند که بدن انسان و سیستم عصبی او دایم در حال کوچک شدن است و مغز نیز برای ایجاد تناسب با بقیه بدن از حجم خود می کاهد. برخی دیگر نیز بر این باور هستند که عادات و سبک زندگی انسان ها در این امر دخیل است.

3- بیشتر حجم مغز انسان را آب تشکیل داده و کمبود آب در عملکرد آن اختلال ایجاد می کندکمبود آب در مغز انسان در عملکرد قوه تمرکز انسان اختلال ایجاد می کند. از دیگر دلایل قانع کننده برای نوشیدن آب زیاد در طول روز، عملکرد ضعیف مغز در نتیجه کم آبی است. در واقع باید بدانید که 75 درصد از حجم مغز انسان را آب تشکیل داده است که این مقدار معادل 2 درصد آب کل بدن است. مغز حدود یک کیلو و 400 گرم وزن دارد. اگر مغز فقط 2 درصد از آب خود را از دست بدهد عملکرد شناختی، حافظه و قدرت تمرکز انسان دستخوش تغییرات منفی خواهد شد.

4- مغز نمی تواند درد را احساس کندجالب است بدانید برای عمل مغز لازم نیست آن را بیهوش کنند، زیرا اصلا درد را متوجه نمی شود. گیرنده های عصبی درد در مغز انسان وجود ندارد. یعنی مغز هیچ وقت درد نمی کشد و اصلا درد را نمی فهمد. این در حالیست که دیگر اعضای بدن به واسطه مغز می توانند متوجه درد بشوند.

به گزارش دانشمندان دانشگاه استنفورد، جراحان مغز و اعصاب برای انجام عمل های خود هیچ گونه ماده بیهوشی برای مغز استفاده نمی کنند و بیمار می تواند در تمام مدت جراحی هوشیار باشد. البته گفتنی است که در جمجمه، همانند دیگر اعضای بدن انسان گیرنده درد وجود دارد. لایه دربرگیرنده مغز هم درد را می فهمد به همین علت است که که وقتی ضربه ای به سر می خورد، انسان درد را احساس می کند.

5- رژیم غذایی سخت سبب می شود تا مغز خودش را بخوردگرسنگی شدید ناشی از رژیم غذایی نادرست شرایطی موسوم به خودخواری ایجاد می کند. دانشمندان کشف کرده اند افرادی که به مقدار کافی غذا نمی خورند و گرسنگی شدید می کشند ممکن است به نوعی بیماری موسوم به خودخواری یا اتوفاژی ناشی از گرسنگی در مغز مبتلا شوند. به این صورت که سلول های مغز وقتی انرژی کافی از غذا دریافت نمی کنند برای تامین اسید های چرب مورجهانز، خود را می خورند. وقتی این اتفاق روی می دهد، مغز شروع به لرزیدن کرده و سیگنال های افزایش اشتها و تمایل شدید برای صرف غذا را مخابره می کند.

البته باید بدانید که مقدار اندکی از خودخواری یا اتوفاژی برای بهبود عملکرد مغز بسیار مهم و حتی ضروری است. اما ادامه این فرایند برای مدت طولانی عواقب ناخوشایندی برای مغز بدنبال خواهد داشت.

6- بخشی از مغز که مسئول حافظه است در راننده های تاکسی بزرگ تر از بقیه افراد استراننده تاکسی ها سیستم مغزی متفاوت از بقیه انسان ها دارند. محققان دانشگاه کالج لندن در جدیدترین بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که حافظه و دانش راننده های تاکسی را با هیچ اپلیکیشنی نمی توان جایگزین کرد. آن ها با اسکن کردن مغز افراد معمولی و مقایسه آن با اسکن مغز راننده های تاکسی در شهر لندن به این نتیجه دست یافتند که این راننده ها هیپوکمپ بزرگ تری دارند. هیپوکمپوس مرکز یادگیری و حافظه در مغز است. علتش هم این است که آن ها دایم در حال یادگیری جهت های مختلف در خیابان ها و کوچه های پیچ درپیچ هستند و این امر در رشد این بخش از مغزشان اثر می گذارد.

7- بخشی از مغز که امکان دیدن را برای انسان فراهم می کند اصلا به چشم ها نزدیک نیستجالب است بدانید که لوب پس سری مرکز پردازش اطلاعات دیداری در مغز انسان و دیگر پستانداران است. این لوب عقب ترین بخش نیم کره مغز است. یعنی بخشی که مسئول دیدن است در دورترین بخش مغز نسبت به چشم واقع شده است. به همین علت است که در صورت وارد شدن ضربه محکم به پس سر انسان می توان در بینایی او اختلال ایجاد کند.

8- برخلاف باور عموم انسان قادر است از بیشتر بخش های مغز خود استفاده کنداز همه بخش مغز خود استفاده کنید، زیرا این توانایی را دارید. یک باور غلط در میان مردم عمومیت یافته که می گوید انسان فقط از 10 درصد مغز خود می تواند استفاده کند. اما به گزارش دانشمندان اصلا این طور نیست. بر اساس نتیجه تحقیقاتی که در نشریه اختصاصی عصب شناسی منتشر شده، این باور عمومی به طور کامل تکذیب و بیان شده که انسان قادر است از همه توان مغز خود استفاده کند. حتی وقتی فرد خوابیده نیز مغز او در حال کار و فعالیت است.

9- وقتی نوازنده های موسیقی به طور همزمان ساز می نوازند امواج مغزشان همگام با هم حرکت می کندهنگام نواختن ساز به صورت گروهی مغز نوازنده ها با هم هماهنگ کار می کند. نواختن گروهی ساز در مغز انسان تاثیر مقدار ای دارد. دانشمندان برلین بدنبال تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که امواج مغزی نوازنده های گروه های موسیقی در زمان نواختن ساز با هم هماهنگ می شوند. حتی وقتی نوازنده ها بخش های مختلفی از آهنگ را می نوازند نیز این هماهنگی ادامه دارد. این نشان می دهد که مغز انسان در درک و پیش بینی محیط اطراف بسیار بهتر از آنچه تصور می کنیم توانایی دارد.

10- برخی از افراد نابینا می توانند از طریق گوش هایشان ببینندجالب است بدانید که انسان می تواند با گوش هایش ببیند. بر اساس مطالعات اجرا شده در دانشگاه مونترال کانادا، مغز انسان می تواند به روش های بسیار جالبی تغییر کاربری دهد. یعنی چه؟ هنگامی که دانشمندان مشغول تحقیق در مورد عملکرد مغز افرادی بودند که به صورت مادرزادی نابینا بجهان آمده بودند، متوجه شدند آن بخش از مغز که مسئول بینایی است، می تواند تغییر کاربری داده و به پردازش اطلاعات شنیداری بپردازد. به این معنی که افراد نابینا می توانند صدا ها را در بخشی از مغز که افراد اطلاعات بصری را دریافت می کنند، مشاهده کنند.

11- فعالیت مغز هر فردی همانند اثر انگشت او منحصر به فرد استمغز هر انسان متفاوت از بقیه است و نمونه آن را در جهان نمی توان یافت. با استفاده از اسکنی موسوم به fMRI، دانشمندان می توانند با نگاه کردن به مغزشان افراد مختلف را از هم تشخیص دهند. با آزمایش فعالیت مغز بیش از یکصد نفر، محققان کشف کردند که فعالیت مغز هر فرد همانند اثر انگشت او منحصر به فرد است. در آینده، از این اطلاعات می توان برای درمان عصب شناسی مخصوص هر فرد بهره گرفت.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2036

به "دانستنی های شگفت انگیز درباره مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های شگفت انگیز درباره مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید