راهنمای خرید برای شب یلدا

به گزارش تور ترکیه ارزان، چیزی تا شب یلدا نمانده. یکی از معدود آداب و رسوم قدیمی ایرانی که در کنار نوروز همچنان حواس مان به آن است و گرامی اش می داریم. طولانی ترین شب سال که قرار است روشنایی و گرما به خانه ها بیاورد تا آماده سه ماه سرد زمستان بشویم. انداختن سفره شب یلدا هم مثل سفره نوروز ملزوماتی دارد که بیشتر مردم کم و بیش رعایتش می نمایند. با توجه به بودجه ای که برای خرید شب یلدا کنار گذاشته اید می توانید همه یا برخی از این اقلام را سر سفره تان داشته باشید. مهم ترین هایش البته خوراکی ها هستند.

راهنمای خرید برای شب یلدا

میوه

ظرف میوه که در همه خانه ها وجود دارد اما یک سری میوه ها هستند که اصلا نشانه شب یلدا به شمار می آیند. اینکه چرا این میوه های خاص باید سر سفره باشد هر کدام فلسفه خودش را دارد. مثلا انار بین ایرانیان از قدیم به عنوان میوه بهشتی مطرح بوده است. گذاشتن اش سر سفره به معنای برکت و نشانی از ایمان و حمایت آسمانی است. انار نمادی از شادی و زایش است. از آن طرف هندوانه میوه تابستانی است. در گرمای تابستان از قدیم با خنکی هندوانه حال شان خوش می شد. گذاشتن هندوانه سر سفره شب یلدا به معنای امید به رسیدن تابستان و رد کردن سرمای زمستان است.

یک کیلوگرم انار دست چین به سفره یلدای تان زیبایی می بخشد. جدای از آن خواص انار هم بسیار زیاد است. هندوانه های شیرین میناب به سفره تان شیرینی می بخشد. هندوانه های میناب را می توانید در یک بسته بین 4 تا 6 کیلوگرمی خریداری کنید.

تنقلات

نصف شادی شب یلدا به خوراکی های خوشمزه سفره یلداست. بچه ها ذوق زده شیرینی و آجیل شب یلدا هستند و بزرگترها هم. آجیل شب یلدا کمی متفاوت با آجیل های معمولی است اما اصل نیت است و اگر باسلق و بقیه دانه های آجیل را پیدا نکردید با همان پسته و بادام هم می گردد سنت ها را پاس داشت. اگر در خانه تان بچه های کوچک دارید خرید مغز آجیل را پیشنهاد می کنیم. می توانید بسته های جدای پسته شور و بادام شور بخرید اما یک پیشنهاد به صرفه دیگر خرید یک بسته آجیل مخلوط است. آجیل های مخلوط در دو نوع شیرین و شور عرضه می شوند.

شیرینی هم که سر سفره کام تان را شیرین می نماید. به جای شیرینی می توانید البته از کوکی ها و بیسکوییت های شیرین بهره ببرید که فردایش بچه ها به عنوان تغذیه زنگ تفریح هم بتوانند به مدرسه ببرند و خراب هم نمی گردد و ماندگاری خوبی دارد.

دیوان حافظ

سفره شب یلدا یک اتفاق فرهنگی است. شب یلدا اگر هیچ کاری نکنید و هیچ تدارکی هم نبینید با دریافت یک فال حافظ می توانید آن را ماندگار کنید. انواع و اقسام دیوان های حافظ موجود است و نکته مهم در خرید دیوان حافظ این است که نسخه تصحیح گردیده آن کار چه کسی است. هم کتاب فالنامه حافظ موجود است که برخی از آنها توضیح هم دارد و هم دیوان حافظ که می توانید خودتان تفسیرش کنید. شاعر بزرگ ایران زمین را هر کسی به قدر خودش درک می نماید و از او بهره می برد. درضمن اگر شب یلدا مهمان خانه کسی هستید بهترین هدیه ای که می توانید برایش ببرید دیوان حافظ است.

فالنامه حافظ چرمی یک هدیه شیک است که هم می توانید به دیگران کادو بدهید و هم در سفره شب یلدای خودتان از آن بهره ببرید. می توانید به دیوان حافظ هم تفال بزنید. دیوان های حافظ تذهیب گردیده زیبا با نقاشی ها و نگارگری های مینیاتوری ایران کنار شعر حافظ زیبایی شان چند برابر می گردد. به خصوص آن دیوان های حافظی که نقاشی هایش کار استاد محمود فرشچیان است.

موسیقی

شب یلدایتان را با موسیقی زیباتر کنید. کنار خانواده و سفره شب یلدا نوای خوش موسیقی می تواند همه چیز را خاطره انگیزتر کند. موسیقی خوب گوش بدهید. خوشبختانه انتخاب های زیادی برای موسیقی دارید. از موسیقی بی کلام گرفته تا آوازها و تصنیف های ایرانی. ترجیح خودم برای یلدا همیشه موسیقی سنتی یا بی کلام است. زیر صدای خواندن فال حافظ نوای تار و سنتور دلنشین است با مثلا آواز خوش خسرو آواز محمدرضا شجریان یا صدای ملایم پیانو و ویولن موسیقی کلاسیک.

برای همراه کردن موسیقی با شب یلدایتان سراغ آلبوم طریق عشق بروید. از آخرین همکاری های شجریان و مشکاتیان با یکدیگر است. شجریان اشعاری از حافظ و مولانا در این آلبوم خوانده است. صدای استاد و نوای سنتور مشکاتیان هم که نیازی به توصیف و توصیه ندارد.

شاید موسیقی کلاسیک به مذاق همه خوش نیاید. از آنجا که می خواهیم شب ایرانی داشته باشیم می توانید از یک آلبوم موسیقی بی کلام پاپ ایرانی بهره ببرید. 150 قطعه و 14 ساعت موسیقی بی کلام حال تان را شب یلدا خوش می نماید.

سفره

می توانید وسایل شب یلدا را همین طور روی میز بگذارید اما قطعا سفره های قلمکار و ترمه ایرانی جذابیت بیشتری به سفره تان می دهد. رنگ ها و طرح های اسلیمی چشم را نوازش می دهند و حال خودتان خوش تر خواهد شد. علاوه بر این سفره را می توانید کنار بگذارید و برای بقیه مناسبت ها هم از آن بهره ببرید. اگر می خواهید می توانید ترمه اصل بخرید که یک عمر برایتان می ماند. یا اگر بودجه تان نمی رسد سفره های طرح ترمه و قلمکار هم داریم که با قیمت مناسب تر می توانید خریداری کنید.

رضایی یکی از مهم ترین برندهای ترمه یزد است. شهری که زیباترین و چشم نوازترین ترمه ها را در آن می توانید پیدا کنید. ترمه طرح بته جقه رضایی از آن خریدهای دوست داشتنی است. از آن چیزهایی که به کل خانه تان رنگ و زیبایی می دهد. از طرف دیگر با قیمت مناسب تر می توانید سفره های طرح قلمکار بخرید.

وسایل دکوری

خب اگر قرار باشد با خرید شب یلدا در خانه تان چیزی را تغییر بدهید تا دکور خانه عوض گردد جدا از خریدهای بزرگ کلی مثل مبلمان با چند وسیله کوچک می توانید به کلی دکوراسیون خانه را متفاوت کنید. یکی از کالاهای جذاب که برای شب یلدا بی مناسبت هم نیست خرید آباژور است. به جای نور شاعرانه شمع می توانید از آباژور بهره ببرید. با توجه به شکل و شمایل مدرن امروزی خانه ها گزینه تان می تواند یک آباژور مدرن باشد یا اگر دوست دارید به سفره قلمکار و فرهنگ سنتی ایرانی بیاید می توانید آباژوری با طرح کلاسیک تر انتخاب کنید. آباژورها قیمت های متنوعی هم دارند که لازم نیست از لحاظ مالی نگران باشید. می توانید آباژورهای ارزان ولی شیک برای خانه تان انتخاب کنید.

سرویس آشپزخانه

خب برای شب یلدا اهمیتی ندارد که در آشپزخانه تان از چه آبمیوه گیری یا قابلمه ای استفاده می کنید. آن چیزهایی اهمیت دارد که جلوی چشم هستند. یعنی ظروف پذیرایی. از فنجان و نعلبکی چای گرفته تا ظرفی که در آن میوه و آجیل می ریزید. طرح های سنتی برای سفره شب یلدا طبعا هارمونی جذاب تری با مفهوم سنت و آیین دارند. پیشنهاد ما ظرف هایی با طرح های ایرانی است.

در ضمن چون چای جزو لاینفک سفره ایرانی است خوب است فنجان و نعلبکی های زیبا هم سر سفره تان باشد. فنجان های کلاسیک در رنگ های مختلف و با طراحی های چشم نواز که مزه چای در آنها دلچسب تر هم خواهد بود.

عود و شمعدان

یک سری پیشنهادها هم هستند که جزو ملزومات به شمار نمی روند اما خب با هزینه کم می توانید با خرید آنها حال و هوای خوش تری برای سفر یلدایتان فراهم کنید. نکته اش این است که به جز سفره شب یلدا در بقیه روزها و شب های سال هم می توانید از آنها برای زیباتر کردن و شاعرانه تر کردن فضای خانه تان بهره ببرید. پیشنهادمان عودسوز گل مرغی زیبای سفالی است. با عودهای معطری که خستگی را از تن تان بیرون می نماید. سر سفره یلدا بگذارید بوی خوش و ملایم عود شب تان را زیباتر کند.

شمع و شمعدان هم که در اشعار حافظ همیشه خودنمایی می نمایند. ایرانیان همیشه به نور ایمان داشتند. حالا درست که چراغ برق روشن داریم ولی همچنان نور شمع دلنشین تر است. با گنجاندن یک شمعدان در فهرست خرید شب یلدا از حالا در چیدن سفره نوروز هم یک پله جلو افتاده اید.

کالای دیجیتال

برای سفره شب یلدا به کالاهای الکترونیکی نیازی نیست ولی برای شنیدن موسیقی خوب است از اسپیکر مناسب بهره ببرید. اسپیکرهای بلوتوثی قابل حمل کالای دیجیتالی هستند که می گردد پیشنهادشان کرد. هم می توانید آن را کنار سفره یلدا بگذارید و از شفافیت صدایش بهره ببرید، هم در سفر و حضر بعدتر از آن بهره ببرید.

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل جی بی ال یکی از بهترین اسپیکرهای موجود در بازار است. قیمتش شاید کمی بالا باشد ولی به قدرتش می ارزد. یک اسپیکر شگفت انگیز دیگر هم داریم که شمایلی جذابی هم دارد. قیمتش گران است ولی هم فوق العاده طراحی جذابی دارد و هم به دلیل طراحی اش خروجی اش صدای فوق العاده ای دارد.

گل و گلدان

گل و گلدان زینت بخش هر سفره و هر خانه ای است. فرقی نمی نماید خرید شب یلدا باشد یا سفره نوروز. هدیه تولد باشد یا فقط بخواهید گوشه ای از خانه تان را با طبیعت آشتی دهید. دیدن گل و گلدان حال اهالی خانه را خوش می نماید. طبعا سفره یلدای تان با حضور گلدان آراسته تر می گردد.

می توانید از گلدان های کوچک چندتایی کاکتوس بهره ببرید. نگهداری شان هم کار راحتی است و تا مدت طولانی در خانه می مانند. ایده دیگر هم این است که یک استند گل بخرید. بعد می توانید با سلیقه خودتان استند گل را پر از گل های رنگارنگ یا شاخه های پیچک کنید. خانه تان را بسیار زیبا می نماید و یلدای تان را خوشرنگ و بو.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 183

به "راهنمای خرید برای شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید برای شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید