ساخت نانوربات پروتز عصبی که به درمان بیماران آلزایمری یاری می نماید

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، محققان با الهام از همزیستی نوعی قارچ و ریشه گیاه، اقدام به ساخت نانورباتی کردند که به عنوان پروتز عصبی قابل استفاده است.

ساخت نانوربات پروتز عصبی که به درمان بیماران آلزایمری یاری می نماید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محققان با الهام از همزیستی نوعی قارچ و ریشه گیاه، اقدام به ساخت نانورباتی کردند که به عنوان پروتز عصبی قابل استفاده است. این پروتز را می توان برای درمان بیماران آلزایمری استفاده کرد.

یکی از ویژگی های جالب نانوربات پروتز عصبی آن ها این است که از طبیعت الهام گرفته شده است. این الهام مربوط به نوعی همزیستی گیاه/قارچ که بیش از چهارصد میلیون سال قدمت دارد. در طول اندومیکوریزه، قارچ ها از برجستگی های نخ مانند متعددی به نام میسلیوم استفاده می نمایند که به ریشه های گیاه نفوذ می نمایند و شبکه های زیرزمینی عظیمی را با سیستم های ریشه نزدیک تشکیل می دهند. در طول این فرآیند، قارچ ها مواد مغذی حیاتی را جذب می نمایند و در عین حال از ریشه های گیاه در برابر عفونت محافظت می نمایند که یک رابطه برد-برد است. این پروتز نانویی، رابط لیگاند اندومیکوریزا یا به اختصار ELI نام گذاری شده است.

طراحی ELI شامل یک محفظه حاوی یون های دارای بار مثبت به نام کاتیون ها و رشته های متعددی است که از محفظه کاتیونی خارج می شوند. رشته های نانوربات شبکه ای را تشکیل می دهند و تا نورون ها توسعه می یابند.

محققان معتقدند که هر نوک رشته می تواند به مکان های خاصی از یک نورون مانند بدنه سلولی، آکسون و دندریت ها نفوذ کند و از این طریق به اتصال دست یابد. این ممکن است با استفاده از خواص بیوشیمیایی غشا های عصبی امکان پذیر گردد.

در تئوری، هنگامی که یک اتصال برقرار شد، ELI قادر خواهد بود پتانسیل هایی را بین نورون های متصل منتقل کند و آن ها را به نورون ها برگرداند. علاوه بر این، ELI بعلاوه می تواند سرعت پتانسیل های عمل را بهبود بخشد.

اما کلید اصلی ماجرا اینجاست. درست مانند سیستم های اکولوژیکی که می توانند خود را ترمیم و اصلاح نمایند، ELI می تواند نورون های پیش سیناپسی آسیب دیده را دور بزند و پتانسیل های عمل را به نورون های متصل نزدیک منتقل کند.

به این ترتیب، ELI برای بازیابی جهت های عصبی مختل دیده شده در اختلالات نورودژنراتیو مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و سایر اختلالات مغزی عمل می نماید. ELI برای استفاده از محیط الکتروشیمیایی مغزی اطراف به عنوان منبع انرژی مهندسی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2236

به "ساخت نانوربات پروتز عصبی که به درمان بیماران آلزایمری یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت نانوربات پروتز عصبی که به درمان بیماران آلزایمری یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید