سفرهای خوشمزه و پرطرفدار که از آن غافلیم

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، پیمان حسینی ، کارشناس گردشگری در یادداشتی که با اسم غذا، انگیزه ای برای سفر در اختیار این خبرگزاری قرار داده است، به اهمیت این موضوع که با وجود ظرفیت گسترده در ایران، مغفول مانده، اشاره نموده و نوشته است: امروزه گردشگران بیش از بازدیدهای یکنواخت در پی کسب تجربه، آموزش و تعامل با جامعه محلی هستند. از این رو گردشگری خلاق به اسم رویکردی نو در صنعت گردشگری مطرح است و در بسیاری از کشورهای پیشرفته روبه رشد است. هدف اصلی گردشگری خلاق، افزایش مهارت گردشگران و شناخت فرهنگ مردم محلی است. این سبک از گردشگری با موضوعات مختلفی همراه می گردد از جمله صنعت سینما، موسیقی، صنایع دستی، غذا و…

سفرهای خوشمزه و پرطرفدار که از آن غافلیم

در حال حاضر بین تمام شاخه های جهانگردی خلاق، غذا از پرطرفدارترین آنها است، به طوری که در سال 2018 بین 25 فعالیت برتر تجربه محور، از دیدگاه سایت تریپ ادوایزر، تور کلاس آشپزی در ایتالیا اسم اول را کسب نموده است. بعلاوه طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی، دومین سفر پر مخاطب برای جهانگردان آمریکایی سفر غذا (Gastronomy tourism) بوده است.

غذا می تواند باعث افزایش رضایت جهانگرد از سفر گردد و تجربه منحصر به فردی از مقصد در فکر به جای بگذارد. بر همین اساس جهانگردی غذا اهمیتی روز افزون در جهان دارد. تعریف های متعددی از آن ارائه شده است و شاید کامل ترین آن، تعریف ارائه شده به وسیله سازمان جهانی جهانگردی باشد: جهانگردی غذا سفری تجربه محور به مقصدی با رویکرد غذا به منظور تفریح یا تفریح است که شامل شرکت در رویدادهای غذایی، کلاس های آشپزی، تورهای غذایی و هر فعالیت مرتبط دیگری است که به منظور شناخت فرهنگ مقصد و یادگیری به وسیله غذا باشد.

در ایران اما با توجه به تغییر احتیاج جهانگردان در بخش های مختلف صنعت جهانگردی، تنوع بخشی لازم و متناسب از سوی عرضه کنندگان خدمات جهانگردی دیده نشده و این باعث پدید آمدن شکافی بین عرضه و تقاضای جهانگردی شده است. به همین ترتیب در جهانگردی داخلی، تورهای بسیار محدودی با موضوع غذا برگزار می گردد که از انسجام کافی هم برخوردار نیستند، حال آنکه ایران کشوری است که در زمینه غذا پتانسیل بسیار زیادی دارد، خصوصاً شهر رشت که در سال 2015 به اسم شهر خلاق غذا در شبکه شهرهای خلاق یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر ظرفیت بالایی برای برگزاری انواع تورهای غذایی برای جهانگردان داخلی و خارجی دارد.

بعلاوه با توجه به تنوع اقلیم و به تبع آن تنوع خوراک در نقاط مختلف کشور، ایران را می توان کشوری غنی در زمینه توریسم غذا دانست و تورهای غذایی رشت را هم به کل ایران تعمیم داد، به اسم مثال غذاهای کویری متنوع در مرکز ایران، غذاهای دریایی کم نظیر در جنوب و غذاهای خاص و تند در سیستان و بلوچستان و چابهار. انتظار می رود طراحان و برنامه ریزان تورهای داخلی این سبک از جهانگردی را در برنامه کاری خود قرار دهند.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1933

به "سفرهای خوشمزه و پرطرفدار که از آن غافلیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفرهای خوشمزه و پرطرفدار که از آن غافلیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید