فیلم ، قدیمی ترین سازه مقاوم در برابر زلزله دنیا در ایران است!

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، ما که در قرن بیست و یکم به جهان آمده ایم، خودمان را باهوش ترین و پیشرفته ترین نسل بشر می دانیم که از نظر تکنولوژی نسبت به گذشتگان مان بسیار جلوتر هستیم. در باهوش بودن نسل ما تردیدی نیست؛ ولی گذشتگان هم آنقدرها که فکر می کنیم از ما عقب تر نبوده اند و به عنوان مثال مقبره کوروش اثباتی است بر این واقعیت.

فیلم ، قدیمی ترین سازه مقاوم در برابر زلزله دنیا در ایران است!

غزال زیاری - مقبره کوروش که در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح ساخته شده، بخش اصلی میراث جهانی پاسارگاد در ایران است که در عین حال قدیمی ترین سازه مقاوم جهان در برابر زلزله به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: خانه های شگفت انگیز فومی اینگونه زلزله های 9 ریشتری را در هم شکستند!

شاید برایتان حیرت آور باشد ولی پیشینیان ما آنقدر باهوش بودند که در دورانی که خبری از تکنولوژی نبود، چنین مقبره و بنای اعجاب انگیزی را طراحی و ساخته اند. این سازه اولین بار به وسیله اسکندر مقدونی پیدا شد و طبق گفته ها، علاوه بر جسد کوروش، این مقبره شامل تختی طلایی، تابوت و مقداری وسایل ارزشمند دیگر بوده.

بنا بر کتیبه یافته شده در این سایت، پیکر کوروش در آنجا دفن شده ولی هیچ مدرکی برای تائید این واقعیت وجود ندارد. حالا مقبره کوروش به عنوان قدیمی ترین سازه جدا از پایه جهان شناخته می گردد و عایق های لرزه ای، برترین ابزار برای محافظت از این بنا در مقابل زلزله هستند؛ معماری این سازه به نحوی است که به ساختمان این امکان را می دهد تا مستقل از فونداسیون خود حرکت کند.

از 2500 سال پیش تا به امروز، مقبره کوروش در برابر بسیاری از بلایای طبیعی از جمله چندین و چند زلزله جان سالم به در برده که البته کسی از شدت دقیق این زلزله ها اطلاعی ندارد. طبیعتا کسی نمی تواند به طور دقیق درباره شدت زلزله هایی که در 2500 سال اخیر در منطقه پاسارگاد اتفاق افتاده، اظهار نظر کند و بگوید که آیا این زلزله ها آنقدری بزرگ بوده اند که پیکره جداسازی مقبره را تحریک نمایند یا خیر.

به رغم تمام این سوالات، مقبره کوروش هنوز به عنوان قدیمی ترین سازه معماری مقاوم در برابر زلزله در جهان شناخته می گردد.

منبع: timesofindia

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2391

به "فیلم ، قدیمی ترین سازه مقاوم در برابر زلزله دنیا در ایران است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ، قدیمی ترین سازه مقاوم در برابر زلزله دنیا در ایران است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید