تنها مار پیتون غیرخانگی در ایران؛ هرآنچه باید از این موجود کشنده بدانید، فیلم

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، اواخر سال گذشته بود که آتش نشانی شهر آمل، یک مار پیتون را در این شهر زنده گیری کرد. از این مار هم اکنون در شهر چمستان نگهداری می گردد.

تنها مار پیتون غیرخانگی در ایران؛ هرآنچه باید از این موجود کشنده بدانید، فیلم

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مدتی قبل رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آمل از زنده گیری مار پیتون در سطل زباله به وسیله ماموران امداد و نجات این سازمان اطلاع داد. بیان شده است که بعد از عملیات نجات مارپیتون و پس از نامه نگاری با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های آمل و نور این مار به پارکی در شهر چمستان از توابع شهرستان نور منتقل شده است و در آن جا از این حیوان نگهداری می گردد.

البته این موضوع را هم باید اضافه نمود که مار پیتون آمل تا به اکنون به ثبت جهانی نرسیده است.

مارهای پیتون غیر سمی هستند و با استفاده از عضلات قوی که دارند وبا انقباض بدنی، طعمه خود را به کام مرگ می کشند.این مارهای غول پیکر حتی به عنوان حیوانات خانگی نیز نگهداری می شوند چراکه بسیاری از انواع این گونه طرح های زیبایی بر بدن دارند که از جمله آن ها می توان به پیتون های توپی و پیتون های مشبک اشاره نمود.

جالب است بدانید که بزرگ ترین مار پیتون شکار شده، یک پیتون مشبک به طول 8 متر بوده است. آنها طعمه خود را تا سر حد مرگ له نمی نمایند. درعوض، فشاری که پیتون ها هنگام منقبض کردن طعمه خود وارد می نمایند، منجر به نارسایی قلبی طعمه می گردد.

پیتون ها، مارهای دنیای باستان هستند؛ به این معنی که آنها بومی مناطقی در قاره آمریکا، که بخشی از دنیای نو است، نیستند. در عوض، آنها خانه های خود را در آفریقا، استرالیا، اقیانوسیه و آسیا می سازند. زیستگاه هایی مانند جنگل های بارانی، مراتع، باتلاق ها، بیابان ها، بوته زارها و زمین های صخره ای بیش از 40 گونه مار پیتون را در خود جای داده اند.

بیشتر مارهای پیتون شکارچیانی هستند که کمین می نمایند و با استفاده از حفره های بینایی، بویایی و حسگر گرما در کنار دهان خود، می توانند طعمه خود را در میان شاخ و برگ های متراکم در تاریکی پیدا نمایند. آنها دندان های تیزی دارند که از آنها برای گرفتن طعمه خود استفاده می نمایند و سپس به سرعت بدن خود را دور آن می پیچند. سپس طعمه را فشار می دهند تا قلب حیوان متوقف گردد.

با این حال جالب است بدانید که مارها معمولاً سعی می نمایند از انسان دوری نمایند.

منبع: a-z-animals

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 خرداد 1403 بروزرسانی: 7 خرداد 1403 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2491

به "تنها مار پیتون غیرخانگی در ایران؛ هرآنچه باید از این موجود کشنده بدانید، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها مار پیتون غیرخانگی در ایران؛ هرآنچه باید از این موجود کشنده بدانید، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید