لکه های فرش، لکه هایی کوچک اما پر اهمیت

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، لکه های فرش همیشه عضو جدانشدنی از فرش بوده و هستند، چراکه ما هر روز روی این فرش ها در حال رفت و آمد هستیم و با مواد مختلفی هم در طول روز سروکار داریم که ممکن است هر کدام به نحوی لکی روی فرش ایجاد کنند که همین لکه ها به مرور زمان آنقدر زیاد شده که تمام اعصاب و روان خانم ها و همچنین دیگر اعضای خانواده را به طرز عجیبی دچار آشفتگی خواهد کرد.

لکه های فرش، لکه هایی کوچک اما پر اهمیت

پس باید مراقب بود تا از ایجاد لکه جلوگیری کرد و از طرفی که این امر همیشه امکان پذیر نیست باید بلد بود که بعد از لک شدن قسمتی از طریق مواد مختلف موجود، چگونه آن لکه را از بین برد که این کار را هم می توانید خودتان با وسایلی که در خانه موجود است انجام دهید هم با اطمینان بدون خرج و زحمتی به دست قالیشویی های معتبر بسپارید که ما در اینجا به شما قالیشویی توحید را معرفی می کنیم، اما چرا قالیشویی توحید؟ زیرا حرف اول این قالیشویی کیفیت کار نهایی است که به مشتریان خود تحویل می دهند. چیزی که در هر کاری از ملزومات آن است، اما از خدماتی که می توانید از آن ها در این قالیشویی بهره مند شوید، داشتن خدماتی من جمله مبل شویی، موکت شویی، قالی شویی است.

انواع لکه ها و پاک کردن آن ها

نوع لکه هایی که در فرش ایجاد می شود فرق دارد که هر کدام بسته به نوعی که دارند، روش پاک کردن آن ها هم از یکدیگر متفاوت می شود که در ادامه مقاله قصد داریم آموزش پاک کردن لکه نوشابه و چای از روی فرش و لکه هایی مانند لک روغن و لاک ناخن را هم توضیح دهیم با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه چای از روی فرش

شما به راحتی قادر به پاک کردن لک چای از روی فرش خواهید بود. برای این کار باید ابتدا رطوبت چای را به کمک یک حوله یا پارچه نخی بگیرید. سپس برای اینکه لکه به جا مانده از چای را از روی فرش ببرید می توانید یک پارچه مرطوب بردارید و به جوش شیرین آغشته کنید، سپس روی قسمت لک دار فرش بکشید و جای لکه را با آب سرد در خاتمه آبکشی نمایید. اما اگر جای لکه چای شما قدیمی است می توانید برای از بین بردن آن از ماست بهره ببرید، به طوری که باید ماست را روی قسمت لکه دار فرش بریزید و سپس حدود دو ساعت صبر کنید و در نهایت با قاشقی ماست را از روی فرش جمع کنید و با دستمال مرطوبی به جای مانده لکه و ماست را از بین ببرید.

پاک کردن لکه نوشابه از فرش

اگر لک نوشابه ای روی فرش شما تازه است نگران نباشید که به راحتی می توانید آن را پاک کنید. شما باید ابتدا با دستمال نخی یا حوله ای سعی کنید رطوبت موجود در فرش را بگیرید. البته تلاش نکنید که برای جذب رطوبت نوشابه از روی فرش دستمال یا حوله را روی آن به صورت رفت و برگشتی بکشید. بعد با آب سرد سعی کنید چسبندگی نوشابه را از بین ببرید. به علت آنکه فرش به خاطر آب سرد خیس می شود در مرحله بعد از پارچه یا حوله ای برای گرفتن رطوبت فرش بهره ببرید. تمام مراحل گفته شده را مرتب تکرار کنید تا لکه نوشابه به طور کامل از روی فرش پاک شود. اگر لکه نوشابه قدیمی است باید از شوینده های شیمیایی برای پاک کردن آن بهره ببرید و برای درست کردن شوینده خانگی می توانید از یک قاشق مایع ظرفشویی و یک لیوان آب گرم برای درست کردن محلول پاک کننده بهره ببرید. در نهایت محلول را روی لک قدیمی اسپری کرده و سپس یک دستمال را روی آن قسمت قرار داده تا رطوبت آن را جذب کند. اگر این روش هم موثر واقع نشد باید از شامپو فرش بهره ببرید.

پاک کردن لاک ناخن

شما باید پاک کردن لاک ناخن را خیلی سریع انجام دهید، چراکه پاک کردن لکه لاک خشک شده بسیار سخت خواهد بود. برای پاک کردن لکه لاک تازه، شما باید ابتدا با قاشقی تا آنجایی که می توانید لاک ریخته شده را از روی فرش جدا کنید و هر بار هم قاشق خود را تمیز کرده و روی فرش بکشید تا به نقاط دیگر کشیده نشود. بعد حوله یا پارچه ای روی محل مورد نظر بیاندازید تا بقیه لاک را به خود جذب کند. بعد پارچه تمیزی را به محلول پاک کننده آغشته کنید و به صورت ضربه ای آن هم ضرباتی آرام روی لکه آن را پاک کنید. البته برای این توجه داشته باشید بعد از هر بار ضربه از قسمت دیگر تمیز پارچه بهره ببرید و هرگز محلول را مستقیما روی فرش نریزید. قبل از تماس محلول با لکه در گوشه ای از فرش آن را تست کنید.

پاک کردن روغن از روی فرش

برای پاک کردن لکه روغن روی فرش ابتدا سعی کنید به کمک دستمال یا چاقو لکه روغن تازه را از روی فرش بردارید و سپس برای آنکه باقی رد روغن روی فرش را از بین ببرید مقداری آب و چند قطره مایع ظرفشویی را در سطلی با یکدیگر مخلوط کنید. سپس آن قسمت از فرش که دارای لکه روغن است را به محلول مورد نظر آغشته کنید و با برسی که مناسب پاک کردن است لکه را از روی فرش پاک کنید، اما برای پاک کردن لکه روغن از روی فرش دستباف بهتر تست از خدمات قالیشویی بهره ببرید که در اینجا قالیشویی توحید یکی از بهترین قالیشویی ها در زمینه انواع لکه زدایی ها به شمارمی رود و با استفاده از بهترین روش ها و مدرن ترین آن ها کار لکه زدایی و همچنین شستشوی فرش را برای شما انجام خواهند داد که داری خدمات مبل شویی و فرش شویی و موکت شویی در منزل هم هستند که اگر به فکر سریع انجام شدن کارهای خود هستید می توانید از خدمات در محل آنان بهره ببرید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم که راه حل هایی برای پاک شدن لکه ها بیان کنیم که می توانید با رعایت نکات لکه های مختلفی را به راحتی از روی فرش خود پاک کنید. البته شاید در بعضی مواقع به صورت کامل لکه ها پاک نشوند و فرش شما نیاز به شستن پیدا کند که در این صورت باید از خدمات قالیشویی بهره گیرید.

منبع: اتاق
انتشار: 20 مهر 1401 بروزرسانی: 20 مهر 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2333

به "لکه های فرش، لکه هایی کوچک اما پر اهمیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لکه های فرش، لکه هایی کوچک اما پر اهمیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید