چطور با استرس دانشگاه کنار بیاییم؟

به گزارش تور ترکیه ارزان، خبرنگاران: در سال 2013، انجمن روان شناسان آمریکایی نتایج نگران کننده ای از یک آنالیز را منتشر کردند. 70 درصد مدیران باور دارند که شمار دانشجویان با مسائل روانی در دانشگاه طی سال های اخیر افزایش یافته است. البته می دانیم که اضطراب، همواره نگرانی عمده ای میان دانشجویان بوده است. با این وجود آیا باید از این آمار تعجب کنیم؟ موضوع این جاست که دانشجویان آن قدر زیر بار استرسند که مواجهه با عواقب آن برایشان طبیعی شده است.

چطور با استرس دانشگاه کنار بیاییم؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

استرس بخشی از وجود ماست. گاهی حتی احتیاج داریم استرس داشته باشیم. اگر کسی به شما حمله کند، استرس همان چیزی است که باعث می گردد واکنش نشان دهید. اما این که هر 24 ساعت و 7 روز هفته استرس داشته باشیم، طبیعی نیست. پس برای هر دانشجویی لازم است که یاد بگیرد چطور با استرس کنار بیاید.

حال بیایید یک چیز را از سر راه برداریم: البته هیچ راهی برای حذف کردن کامل استرس از زندگی وجود ندارد. تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که استرس خود را تا حد ممکن کاهش دهیم تا بتوانیم بدون این که تحت فشار دائمی باشیم، به زندگی خود ادامه دهیم. وقتی گرداب استرس ما را در برمی گیرد، نیرویی دارد که به سختی می توان با آن مبارزه کرد و این همان چیزی است که می خواهیم از آن بپرهیزیم.

از آن جایی که درس های دانشگاه هر روز میزان تحمل تان را آزمایش می نمایند، بسیار مهم است که بتوانید در مقابل استرس ایمن شوید. اگر به اندازه کافی کوشش کنید، به نقطه ای می رسید که وقتی دچار یک موقعیت استرس زا شدید، بتوانید در برابر گرداب استرس مقابله کنید. این ممکن است یکی از سخت ترین درس هایی باشد که در زندگی یاد می گیرید.

در ادامه 10 روش کاربردی پیشنهاد می کنیم که به شما یاری می نمایند راهی برای کنار آمدن با استرس دانشگاه پیدا کنید.

برای همه چیز برنامه ریزی کنید!

برخی افراد می گویند برنامه ریزی کردن باعث می گردد استرس بگیرند. اما بگذارید از این افراد بپرسیم: آیا تا به حال برای کاری برنامه ریزی نموده اند؟

نویسنده و روان شناسی به نام رابرت اپستین (Robert Epstein)، یک آنالیز انجام داده است که نشان می دهد برنامه ریزی روش موثری برای جلوگیری از استرس می باشد. او می گوید: از قبل برنامه ریزی کردن برای انجام کار ها مانند جنگیدن با استرس قبل از آغاز آن است.

از برنامه ریزی کردن برای این که چطور با استرس کنار بیایید آغاز کنید.

وقتی هر روز چند دقیقه از وقت تان را به این اختصاص دهید که چطور روزتان را بگذرانید، برای مقابله با چالش هایی که سر راهتان واقع شده است آماده می شوید. بگذارید ببینیم: چه مسئولیت هایی در روز دارید؟

مثلاً تا 2 بعد از ظهر باید در کلاس کنفرانس دهید.

سپس ناهار بخورید و نیم ساعت استراحت کنید.

تا ساعت 6 غروب تکالیف درسیتان را انجام دهید.

نیم ساعت دیگر استراحت کنید.

تا ساعت 9 شب درس بخوانید.

بعد از آن برای رفع خستگی با دوستان تان وقت بگذرانید؛ و قبل از نیمه شب به رختخواب بروید.

اگر برنامه ای داشته باشید که بدانید در حد توان تان است، انجامش می دهید و کمتر استرس می کشید. در غیر این صورت از خود صبح اضطراب دارید: نمی دانید آیا می توانید به کنفراس درسی خود برسید؟ آیا بعد از انجام آن، انرژی کافی برای انجام بقیه کار ها برایتان باقی می ماند؟ اصلاً کِی باید تکالیف تان را انجام دهید؟ وقت برای درس خواندن دارید؟ و ...

می بینید چطور برنامه ریزی نکردن باعث آشفتگی ذهنی می گردد؟ اما وقتی برنامه دارید، می دانید چطور با استرس کنار بیایید و می دانید که برای انجام تمام کارهایتان وقت دارید.

هم چنین باعث می گردد زمان تحویل تکالیف درسی و امتحانات خود را نباید فراموش کنید.

اولویت بندی کنید

گاهی اوقات نمی توانید تمام کار هایی را که باید بکنید در برنامه ریزی خود جای دهید. مثلاً می خواهید کمی در دانشگاه بگردید. در دو کانون دانشگاهی عضو شوید و دوستان جدیدی پیدا کنید. عضو انجمن های دانشجویی شوید و شاید حتی بخواهید برای مجله های دانشگاهی مقاله بنویسید. باید اعتراف کنیم که همه این ها کمی زیادند!

هر موقع احساس کردید که بیش تر از حد تواناییتان از خود کار می کشید، بهتر است یک قدم به عقب برگردید و ببینید اولویت هایتان کدامند؟ درس خواندن، شرکت در سخنرانی های دانشگاهی، نوشتن پروژه های اجباری و یک زندگی اجتماعی متعادل. اگر می خواهید چیزی بیش تر از آن چه که توانایی و وقت تان اجازه می دهد به دست آورید، باید برخی از اولویت های خود را قربانی کنید؛ که این باعث می گردد احساس گناه کنید و این احساس گناه هم استرس زا است.

وقتی نمی دانید چطور باید با استرس کنار بیایید یاری بخواهید

بیشتر دانشجویان به میزان مشابهی استرس دارند. برخی زیر فشار استرس از پا می افتند. برخی زندگی اجتماعیشان را قربانی می نمایند تا در درس شان پیروز شوند. برخی دیگر بر زندگی اجتماعی خود تمرکز می نمایند و به درس شان اهمیتی نمی دهند؛ و در نهایت کسانی هم هستند که می دانند چطور باید تمام کار های خود را با مدیریت کردن انجام دهند.

اگر در نوشتن تحقیق مهمی به مشکل برخوردید، شاید بتوانید از دوستی یاری بگیرید و بعداً لطفش را جبران کنید. البته پیدا کردن کسی که قبول کند برایتان مقاله بنویسد کار راحتی نیست. شاید به جای آن بتوانید از استاد بخواهید تکلیفی را که داده است واضح تر شرح دهد؟ یا مسائل درسی خود را با او مطرح کنید تا رفع شوند. یاری در دسترس است! فقط کافیست بدانید کجا می توانید پیدایش کنید.

جاناتان براون (Jonathan Brown) یکی از نویسندگان بهترین مقاله ها (BestEssays) می گوید: روزانه ده ها دانشجو برای نوشتن مقاله های خود از ما یاری می خواهند. البته همواره به این معنی نیست که آن ها تنبلند یا مهارت نویسندگی ندارند. بلکه بیشتر به این خاطر است که وقت ندارند. آن ها متوجه شدند که اگر بخشی از کارهایشان را به کس دیگری بسپارند، وقت بیشتری برای درس خواندن دارند و خیلی هم خوب درس می خوانند و پیروز می شوند.

پس به جای استرس دریافت به خاطر برنامه درسی شلوغ تان، فکر کنید در کدامیک می توانید از بقیه یاری بگیرید.

بدن تان را ماساژ دهید

این روش بسیار جدی و کاربردی است. هر موقع هفته شلوغ و پرکاری را می گذرانید، آخر هفته بدن تان را ماساژ دهید یا پیش ماساژور بروید. آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی دائماً در خصوص چیزی نگرانید، قوز می کنید و ماهیچه هایتان سفت می شوند؟ این تاثیری است که استرس بر بدن شما دارد. وقتی این اثرات را رفع کنید، فشار روانی نیز کاهش می یابد.

چطور نفس کشیدن را یاد بگیرید

تنفس آن قدر برایمان فرآیندی طبیعی ا ست که اصلاً به آن توجهی نمی کنیم. گرچه وقتی آغاز کنید به توجه کردن، متوجه می شوید که چطور موقع استرس نوع نفس کشیدن تغییر می نماید. وقتی آرامید و می دانید چطور با استرس کنار بیایید، آرام تر و عمیق تر نفس می کشید. در صورتی که هنگام استرس، نفس ها تند و کوتاه می شوند. گاهی ممکن است حتی احساس کنید نمی توانید نفس بکشید.

پس تمرین تنفس کنید تا به زودی تفاوت آن را متوجه شوید. وقتی بتوانید تنفس خود را کنترل کنید، در اصل توانسته اید واکنش بدن تان به استرس را تغییر دهید.

روی خودتان تمرکز کنید

در دانشگاه چه مشغول کنفراس های درسی باشید، چه درس بخوانید و چه با دوستان تان وقت بگذرانید، همواره اطراف تان شلوغ است. پس چه زمانی فقط با خودتان وقت می گذرانید؟ مسئله خودخواهی نیست. مسئله احترام گذاشتن به خود است.

حداقل 20 دقیقه از روز را کنار بگذراید تا روی خودتان تمرکز کنید. به عمق افکار و احساسات خود رجوع کنید. مواقعی را که دچار اضطراب می شوید بشناسید. وقتی علل استرس را پیدا کنید، بیشتر متوجه واکنش های خود خواهید بود.

ورزش کنید

همواره وقت کافی برای ورزش کردن وجود دارد. اگر نتوانستید در طول هفته ورزش کنید، می توانید آخر هفته برای ورزش کردن وقت پیدا کنید.

می خواهید بدانید چرا به فعالیت های جسمانی در زندگی احتیاج داریم؟ زیرا این فعالیت ها میزان اندورفین خون را افزایش می دهند. اندورفین ها انتقال دهنده های عصبی بدن هستند که باعث ایجاد حس خوب می شوند.

نوعی ورزش که باعث می گردد احساس خوبی داشته باشید انتخاب کنید و هر روز انجامش دهید. باید ورزش کردن را به عادت خود تبدیل کنید.

با کسی که بهش اعتماد دارید صحبت کنید

گاهی اوقات فقط به کسی احتیاج دارید که به حرف تان گوش دهد. این درست نیست که همه چیز را در خودتان بریزید. آیا دوستی دارید که بهش اعتماد داشته باشید؟ نگرانی هایتان را با او تقسیم کنید تا مورد حمایت قرار بگیرید. اعضای خانواده هم همواره هوایتان را دارند.

اگر احساس می کنید مسائل تان خیلی بزرگند و هم چنین نمی خواهید به اطرافیان خود احساس بدی دهید، با یک مشاور صحبت کنید. مشاور ممکن است سفارش کند پیش یک روان پزشک بروید. روان پزشک یاری می نماید مواقع سخت را پشت سر بگذارید و برای ادامه دادن به اندازه کافی قوی شوید.

بخوابید!

بگذراید چند مورد از عواقب کم خوابی را برایتان بیاوریم:

  • کاهش ادراک و آگاهی
  • زیان رسیدن به توجه و حافظه عملی
  • افزایش خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالا

اگر به اندازه کافی نخوابید، سلامتیتان به خطر میفتد، نمی توانید خوب درس بخوانید و استرس تان بیشتر و بیشتر می گردد. افراد بزرگسال حدود 7 یا 8 ساعت خواب احتیاج دارند تا مغز و بدن شان احیا گردد. پس مطمئن شوید وقتی کلی کار دارید، شب به مقدار کافی بخوابید.

شما می توانید

کنار آمدن با استرس در دوران دانشگاه هیچ فایده ای ندارد. اگر با آن نجنگید می تواند شما را به نقطه ای برساند که حتی خودتان را هم نشناسید. استرس بخشی از زندگی ماست و هم چنین مسئله ای قابل حل است. خوش بختانه وقتی روش ها گفته شده در بالا را دنبال می کنید، قوی تر می شوید. پس این مراحل را قدم به قدم انجام دهید:

  • برنامه ریزی و اولویت بندی کنید، اما برای دوستان تان هم وقت کنار بگذراید.
  • وقتی احتیاج دارید از دیگران یاری بخواهید.
  • کمی برای خودتان وقت بگذراید و ورزش و ماساژ انجام دهید.
  • یاد بگیرید چطور نفس خود را کنترل کنید.
  • با کسی که بهش اعتماد دارید حرف بزنید.
  • به قدر کافی بخوابید.

ممکن است به نظر برسد کلی کار باید انجام دهید تا استرس را از خود دور کنید، اما به مرور متوجه می شوید از آن چیزی که فکر می کردید راحت تر است.

منبع: motivationgrid

منبع: برترین ها
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1250

به "چطور با استرس دانشگاه کنار بیاییم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور با استرس دانشگاه کنار بیاییم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید