چهار روش اصلی جبران کسری بودجه دولت، از بانک مرکزی استقراض نمی کنیم

به گزارش تور ترکیه ارزان، خبرنگاران: معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه تسهیلات مقابله با کرونا از محل کاهش نرخ سپرده قانونی تأمین شد، تأکید کرد که استقراض از بانک مرکزی در سلسله مراتب تأمین اقتصادی کسری بودجه از نگاه وزارت اقتصاد جایی ندارد.

چهار روش اصلی جبران کسری بودجه دولت، از بانک مرکزی استقراض نمی کنیم

به گزارش تور ترکیه ارزان به نقل از تسنیم ، محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد در یادداشتی در مورد استقراض دولت از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه نوشت: رشد نقدینگی در سه ماه ابتدای امسال هرچند به طور ساختاری بالاست ولی در مقایسه با زمان های مشابه در سالهای قبل، فرایند خیلی متفاوتی را نشان نمی دهد، اما مهم تر این که بخش قابل توجه این افزایش نقدینگی ناشی از پرداخت تسهیلات بانکی بابت حمایت از معیشت خانوارها در شرایط کرونایی بوده است که نرخ یارانه ای آن به وسیله کاهش نرخ سپرده قانونی بانک ها تأمین شده است.

کسری بودجه چگونه تأمین مالی شد؟/ چهار روش اصلی جبران کسری بودجه

معاونت امور مالی وزارت امور مالی و دارایی در این یادداشت بیان می دارد: سلسله مراتبی از تأمین مالی کسری بودجه در دولت وجود دارد و بر اساس همان اولویت عمل می گردد. در این سلسله مراتب اولین اولویت با کاهش هزینه های غیرضروری و کاهش بار هزینه ای به خصوص هزینه جاری در بودجه است.

در مرتبه دوم تأمین به وسیله فروش دارایی ها و اموال مازاد (اعم از املاک و سهام) و یا درآمدزایی از مولدسازی آنها واقع شده است و مراتب بعدی متعلق به انتشار اوراق بدهی و همچنین افزایش درآمد مالیاتی (با ملاحظه جدی عدم افزایش بار مالیاتی فراوری) است.

در ادامه این یادداشت تأکید شده است: استقراض از بانک مرکزی در سلسله مراتب تأمین مالی کسری بودجه از نگاه وزارت اقتصاد جایی ندارد و تمام تلاشها بر آن است که به وسیله اعمال مجموعه ای از چهار اولویت یادشده، از ناگزیرشدن در این راستا دوری گردد.

ایران گرفتار ابرتورم نخواهد شد

معاونت امور مالی وزارت اقتصاد با خطای فاحش خواندن مقایسه اقتصاد کشور با اقتصادهایی که در معرض ابرتورم قرار گرفته اند، بیان می دارد: اقتصاد کشور ما دارای ظرفیتها و ویژگیهایی است که امکان بروز ابرتورم را از آن دور می نماید که از آن جمله می توان به سطح بسیار پایین بدهی خارجی (نزدیک به صفر)، سطح غیربحرانی بدهی داخلی و باور عمیق مالی مبنی بر اجتناب از استقراض از بانک مرکزی و پولی کردن کسر بودجه در مجموعه مالی دولت اشاره کرد.

در انتهای این یادداشت ابراز امیدواری شده است، با تحکیم پایه های مالی کشور به وسیله اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران به صندلی واقعی خود در اقتصاد جهانی دست یابد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1289

به "چهار روش اصلی جبران کسری بودجه دولت، از بانک مرکزی استقراض نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار روش اصلی جبران کسری بودجه دولت، از بانک مرکزی استقراض نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید