ماموریت سخت در بازار بورس

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، در حالیکه کارشناسان اقتصادی درباره فرایند بازار بورس هشدار می دهند و نگران ریزش احتاقتصادی شاخصند، دولت در حال ترغیب مردم به سرمایه گذاری در این بازار است. از طرف دیگر مدیران نهاد کلیدی بورس درگیر چالش ها و مسائل سخت افزاری و نرم افزاری زیادی هستند، هسته معاملات مهمترین چالش سخت افزاری است که کشش این حجم ورود به بورس را ندارد. از سوی دیگر احتمال ریزش سهمگین شاخص در آینده مهمترین چالش مدیران این نهاد است، انتظار این است که با سیاستگذاری های درست ریزش شاخص مدیریت شود.

ماموریت سخت در بازار بورس

به گزارش خبرنگاران، بازار سرمایه صبح دیروز متفاوت از چند روز اخیر آغاز به کار کرد و برخلاف روز های گذشته رشد کندی را در ابتدا تجربه کرد. در حالی که شاخص فاصله چندانی با رسیدن به مرز طلایی یک میلیون واحد ندارد، اما ترس سهامداران از این نقطه مقاومت باعث فشار بر صف عرضه شد. البته نقص فنی هسته بازار هم در این شرایط بی تاثیر نبود و عده ای اصلاح اول صبح را ناشی از این موضع دانستند. اما در میانه روز ورق برگشت و سرعت رشد بازار بیشتر، بسکمک از سهم هایی که منفی شده بودند، مثبت شدند.

در نهایت شاخص کل با رشد 22 هزار و 902 واحدی در معاملات دیروز به 979 هزار و 103 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن نیز با رشد 2058 واحدی به 312 هزار و 75 واحد رسید.

در سوی دیگر مدیران سازمان بورس به شدت درگیر فراهم آوردن شرایط ورود مردم به بازار هستند. رییس جدید سازمان در حال ایجاد مقدمات برای اجرای طرح ضربتی دولت یعنی واگذاری سهام شرکت های دولتی در قالب صندوق های قابل معامله و ایجادشرایط آزاد سازی سهام عدالت است.

این ماموریتی بسیار سخت برای حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس به حساب می آید. امروز شورای عالی بورس جلسه ای تشکیل می دهد در این جلسه قرار است جزئیات تکمیلی از نحوه معاملات و آزادسازی سهام عدالت بررسی شود.

همچنین تلاش ها برای ایجاد شرایط صدور سریع کد بورسی ادامه دارد. سازمان بورس باید شرایط حضور حدود ده ها میلیون ایرانی را در این بازار فراهم کند. قالیباف اصل دراین باره گفته است به شرکت سپرده گذاری مرکزی دستور داده ایم، ظرف یکی دو روز آینده به صورت آنلاین و غیرحضوری فرآیند احراز هویت مشتریان در سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام را انجام دهد.

در حال حاضر حدود 11 میلیون کد بورسی صادر شده است.

یکی دیگر از نگرانی ها در بازار سرمایه شرایط نامناسب هسته معاملات است. اتفاقات روز گذشته نگرانی درباره هسته معاملات را افزایش داده است. هسته معاملات ظرفیت چنین هجومی به بازار را ندارد و هر روز دچار نقص فنی می شود. وزیر اقتصاد چند روز پیش وعده داد که این مشکل به زودی حل می شود.

هسته معاملات چند سالی است که بروز رسانی نشده و با افزایش جذابیت بازار دیگر خسته و ناتوان است. تحریم های ایران نیز مانع از خرید سامانه معاملاتی خارجی است. به همین دلیل سازمان بورس دست به دامن فعالان داخلی شده و ظاهرا متخصصین فناوری اطلاعات دانشگاه تهران به دنبال حل مشکلند.

این در حالی است که شایعاتی مبنی بر احتمال دستکاری در هسته معاملات نیز مطرح شده که به نظر نمی رسد خیلی منطقی باشد.

چالش دیگری که این روز ها مدیران سازمان با آن درگیر هستند بحث تنظیم سیاست های مناسب برای جلوگیری ریزش احتمالی بازار است. کارشناسان مدام هشدار می دهند که بازار بورس ظرفیت چنین نقدینگی را ندارد و رشد بازار حبابی است و ممکن است با تلنگری بترکد. این البته تحلیل بدبینانه است، تحلیلگران میانه رو هشدار می دهند اما معتقدند که با اتخاذ سیاست های مناسب در سازمان بورس می توان این شرایط را کنترل کرد.

شاید همین ترس است که باعث شده رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به تازه وارد ها توصیه کند: از شرکت های مشاوره، سبدگردان سهام و ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری در خرید و فروش استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

بورس تا کجا سود می دهد؟

رمزگشایی از یک مجوز میلیاردی؛ برنده واقعی هجوم مردم به بورس کیست؟

تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر ادامه رشد بورس؛ ارزش تقریبی سهام عدالت چقدر است؟

حسن قالیباف اصل کیست؟

حسن قالیباف اصل دومین مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران طی سال های 1387 تا 1397 بود، که در تاریخ 19 فروردین 1399 و پس از استعفای شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس، جانشین او شد. قالیباف اصل همچنین عضو هیات علمی گروه مدیریت دانشکده علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الزهرا است که مدتی نیز در مقام ریاست دانشکده ارتباطات و علوم اجتماعی و اقتصاد دانشگاه الزهرا مشغول بوده است.

او تحصیلات خود را در سه مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی در دانشگاه تهران 1371، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، دانشگاه تهران 1373و دکترای مدیریت مالی، دانشگاه تهران، 1381 گذراند.

از جمله سوابق او در گذشته، می توان به مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری ایرانیان، مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری بوعلی، کارشناس سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری تدبیر، کارشناس اعتبارات خارجی بانک توسعه صادرات ایران، کارشناس صادرات شرکت سیمان فارس و خوزستان و عضو هیات مدیره شرکت های تامین سرمایه امین، تراکتورسازی ایران و سرمایه گذاری سپه اشاره کرد.

بیم ها و امید های بازار بورس

امیرحسین بنی صدر تحلیلیگربازار بورس درباره امیدوار ها و نگرانی های بازار به خبرنگاران گفت: در هفته ها اخیر بار ها این سیگنال از بورس صادر می شد که رشد ادامه دار نیست و احتمال ریزش و اصلاح بازار بعد از رسیدن شاخص به محدوده 900 هزار واحد وجود دارد. این اصلاح می توانست باعث خروج نقدینگی از بازار سرمایه شود لذا این ترس وجود داشت که نقدینگی که از بازار خارج می شود، مجددا به بازار های دیگر برشود و شرایط پیشین ادامه یابد.

او اضافه نمود: اما با اتفاقات تازه از جمله حمایت های دولت از بازار، ورود شرکت های دولتی بزرگ به بورس و اجازه رهبری برای آزاد سازی سهام عدالت باعث شد که قدرت بازار برای جذب نقدینگی بیشتر و بیشتر شود. حالا نگرانی ها درباره ریزش بازار کاهش یافته است.

به عقیده این کارشناس سیاست ورود شرکت ها به بورس سیاست درستی است، اما باید این نکته را در نظر داشت که ورود نقدینگی سنگین به هر بازاری اثرات زیادی بر آن بازار دارد. درباره بورس این حجم نقدینگی هم برای سهامداران و هم شرکت ها سودآور است. نگرانی که در این باره وجود دارد این است که درآمد شرکت ها از بورس صرف هزینه های جاری دولت شود. این درآمد باید به سمت پیشرفت شرکت ها صنعتی و تولید هدایت شود. این همان چیزی است که در شعار امسال از سوی رهبر انقلاب در نظر گرفته شده است.

اوگفت: درست است دولت کسری بودجه دارد و در بحران کرونا لطمات سنگینی به اقتصاد کشور وارد شده، اما با سیاستگذاری درست دولت می تواند نقدینگی جذب شده از طریق بورس را به صنعت و تولید در کشور اختصاص دهد.

این کارشناس بورس درباره احتمال اصلاح بازار گفت: این بستگی به سیاستگذاری ها دارد. در هر بازاری احتمال اصلاح وجود دارد، اما اصلاح با ریزش متفاوت است. سیاستگذاری در بورس باید به نحوی باشد که اصلاح به صورت پله ای انجام شود و فرایند کلی بازار صعودی باشد و نه شارپ، در این حالت می توان نقدینگی را در بازار حفظ کرد، اما اگر سیاستگذاری ها اشتباه باشد و اصلاح هم به صورت ریزشی و شدید صورت گیرد، باعث ترس سهامداران و فرار آن ها از بازار سرمایه و ورود آن ها به بازار های مالی دیگر شود.

به گفته بنی صدر حرکت شاخص تا حدود 500 هزار منطقی بود، اما پس از آن بازار شتاب زیادی به خود گرفت و در روز های اخیر کل بازار سبز پوش است، این غیرمنطقی است. باید با سیاست های تازه ای از سوی سازمان بورس این حرکت غیرمنطقی را کنترل و اصلاح کرد. از طرف دیگر باید به تازه وارد ها فرهنگ معامله گری و اصول بورس را آموزش داد. رسانه های مختلف باید وارد گود شده و آموزش های لازم را ارائه کنند.

او درباره اینکه سازمان بورس چه روش هایی را می تواند در پیش گیرد گفت: برخی از آنها پیشنهاد شد، اما عملی نشد، مثل کم کردن دامنه مجاز نوسان، برخی هم عملی شد. اگر سیاستگذاری ها معقول تر باشد و با مشاوران خبره در این باره مذاکره شود می توان روش هایی اتخاذ کرد که به بازار کمک کند.

این کارشناس درباره اقدام دولت در واگذری بخشی سهام های دولتی از طریق صندوق های قابل معامله گفت: این سیاست درست است، اما نحوه اجرای آن بحث برانگیز است، رانت ایجاد می کند. دولت ممکن است برای عرضه این سهام ها دست روی صندوق های خاصی بگذارد و تمرکز مالی در برخی صندوق های ایجاد نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1166

به "ماموریت سخت در بازار بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت سخت در بازار بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید