چیزهای جالبی که از زبان چینی نمی دانید

به گزارش تور ترکیه ارزان، آشنایی با زبان چینی

زبان کشور چین تحت عنوان ماندارین (خن یو، پوتانگ خوآ، گویو) شناخته می گردد. بالغ بر 1/3 میلیارد نفر در دنیا به این زبان صحبت می نمایند و این مقدار تکلم یک زبان بیش از هر زبان دیگری در تمام دنیا است. ماندارین، زبان رسمی کشور چین و یکی از شش زبان رسمی مورد استفاده سازمان ملل (UN) می باشد. ماندارین در چین به عنوان زبان اصلی و معیار توسط دولت، رسانه ها و سیستم آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه براین، ماندارین تا میزان زیادی بر مبنای گویش شهر بیجینگ و بعضی دیگر از گویش های منطقه شمالی چین راسخ است. زبان های دیگری نیز در چین تکلم می شوند که مهم ترین آنها شامل: یو (کانتونی)، شیانگ، گن، هاکا، مین و وو می باشند. این زبان های چینی هر چند که در مقابل یکدیگر قابل درک نیستند اما در طبقه بندی گویش قرار می گیرند (اما بر این مبنا باید به عنوان یک زبان طبقه بندی شوند). البته این زبان ها به دلایل جامعه شناختی و سیاسی در حوزه گویش قرار گرفته اند در حالی که این گویش ها به لحاظ تفاوت های ریز و درشت بسیاری که دارند چندان برای یکدیگر قابل فهم نیستند. با خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر با این زبان آشنا شویم.

چیزهای جالبی که از زبان چینی نمی دانید

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

دو مساله جالب

یک مساله جالب این است که ماندارین و گویش های با عدم درک متقابل دارای یک سیستم نگارشی مشترک هستند که کاراکترهای چینی (نمادهای شناختی یا واژه نگارها) در آنها دیده می شوند. سیستم نگارشی زبان های چینی دارای پس زمینه فرهنگی مشترکی هستند که حکایت از این دارد که آنها گویش های ماندارین، یعنی زبان رسمی هستند. همچنین کاراکترهای زبان چینی بر دو نوع مختلف سنتی و ساده سازی مشتمل هستند. کاراکترهای ساده سازی شده (با خطوط کمتر و ساده تر) در زبان سرزمین اصلی چین و سنگاپور مورد استفاده قرار می گیرند و کاراکتر های سنتی در استان تایوان، هنگ کنگ و ماکائو کاربرد دارند. یکی دیگر از مسائل جالب توجه این است که ماندارین (زبان رسمی چین) به خودی خود دارای انواع متفاوتی است. هر منطقه از چین سبک مخصوص خود را برای زبان ماندارین دارد. به بیان دیگر در سبک های زبان ماندارین تفاوت هایی از نظر تلفظ و دستور زبان وجود دارد اما زبان رسمی بر مبنای گویش بیجینگ پایدار است.

پین این، شکل انگلیسی زبان چینی

به منظور اینکه زبان چینی برای جهانی غرب قابل درک تر باشد، کشور چین سیستم زبانی پین این را تعریف نموده و توسعه داده است. سیستم پین این از الفبا و تلفط غربی برای نوشتن و تلفن کلمات چینی بهره می گیرد. خن یو، پوتانگ خوآ و گویو از نمونه های سیستم پین این می باشند. همه آنها در کنار هم به معنای ماندارین هستند. پوتانگ خوآ در سرزمین اصلی چین کاربرد دارد. گویو در استان تایوان و هنگ کنگ و خن یو نیز در سنگاپور و مالزی تکلم می گردد.

نام های چینی (نام های محبوب چینی)

نام های چینی (زینگ مینگ در زبان چینی) در کشور چین و بین جامعه چینی سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. زینگ به معنام نام خانوادگی (نام فامیل) و مینگ به معنای اسم کوچک (نام شخص) می باشد. در چین نام فامیل در ابتدا گذاشته می گردد و سپس نام کوچک بعد از آن قرار می گیرد.

نام فامیل

نام فامیل معمولا شامل یک کارکاکتر (یا یک سیلاب) می گردد. اگر نام یک پسر و نفنگ و تبار او از خانواده زانگ باشد، چینی ها او را زانگ ونفنگ خطاب می نمایند نه ونفنگ زانگ مگر در موارد استثنا که او در حال سفر به خارج از کشور باشد. زمانی که این پسر به سن بلوغ می رسد زانگ زیانشنگ نامیده می گردد (آقای زانگ در زبان انگلیسی).

منبع: الی گشت
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 525

به "چیزهای جالبی که از زبان چینی نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزهای جالبی که از زبان چینی نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید