کشف زیورآلات در یک گورستان ماقبل تاریخ

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، باستان شناسان پس از دو مرحله کاوش در گورستان ماقبل تاریخی که در فاصله 900 تا 600 پیش از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت، گوری را کشف کردند که فردی در آن به همراه جواهرات مسی دفن شده بود.

کشف زیورآلات در یک گورستان ماقبل تاریخ

این گورستان که در اواخر عصر برنز و اوایل عصر آهن مورد استفاده قرار می گرفت، مساحتی معادل 1.3 هکتار را در برگرفته است. باستان شناسان نخستین بار این گورستان را در سال 2021 کشف نموده بودند، اما در امسال میلادی در دو مرحله آن را کاوش کردند.

این گورستان گنجینه های باستان شناسی را دربرگرفته است که اطلاعات بسیار ارزشمندی را درباره سنت های خاکسپاری جنوب فرانسه ارائه می دهد.

در سال 2021 باستان شناسان 10 گور و سه مکان مخصوص سوزاندن اجساد را زیر تپه خاکسپاری بزرگ واقع در این گورستان کشف کردند. تپه خاکسپاری در حقیقت انبوهی از خاک و سنگ است که روی یک یا چند گور تشکیل شده است. قطر تپه این گورستان 33 متر است و گودال عمیقی در اطراف آن وجود دارد. گمان می رود در ابتدا اطراف این تپه، حلقه ای از سنگ ایجاد شده بود.

باستان شناسان در امسال میلادی دو گور در خارج از تپه خاکسپاری کشف کردند؛ در یکی از این گورها، بقایای انسانی به همراه نوعی دستبند پیچ خورده مسی، یک مروارید و یک سنگ جواهر کشف شد. بقایای این فرد درحالی کشف شده که سنگ جواهر روی شانه سمت چپ او قرار داشت. در این گور علاوه بر زیورآلات دو ظرف سرامیکی نیز وجود داشت که در نزدیکی سر جسد قرار داده شده بودند.

در گور دیگر بزرگترین گنجینه ای که تا به امروز در این گورستان کشف شده، قرار داشت. فردی درحالی دفن شده بود که نوعی گردنبند لوله ای شکل در گردن او قرار داشت. روی هر قوزک پای او سه پابند وجود داشت و در هر کدام از انگشت شست پایش نیز سه حلقه پیدا شد. در این گور بعلاوه یک سنجاق سینه و یک کوزه سرامیکی بزرگ قرار داشت. در این دوره از تاریخ قرار دادن کوزه در گور رایج بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2367

به "کشف زیورآلات در یک گورستان ماقبل تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف زیورآلات در یک گورستان ماقبل تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید