کمک 2200 میلیاردی برای خرید گندم، مطالبات کشاورزان تسویه می گردد

به گزارش تور ترکیه ارزان، روح الله خدا رحمی در نشست خبری با اشاره به عملکرد بانک عامل حوزه کشاورزی گفت: در 5 ماهه سال جاری، ما رشد منابع خوبی داشته ایم؛ به طوری که در این مدت با 40 درصد افزایش منابع به میزان 204 هزار میلیارد ریال روبرو بوده ایم.

کمک 2200 میلیاردی برای خرید گندم، مطالبات کشاورزان تسویه می گردد

مدیرعامل بانک عامل حوزه کشاورزی گفت: در سال های 96 و 97 سالی دو درصد هزینه تمام گردیده منابع و نرخ سود سپرده های بانک عامل حوزه کشاورزی کاهش داشته است.

به گفته وی در امسال 50 درصد هدفی که برای رشد منابع در نظر گرفته گردیده بود تاکنون محقق گردیده و این نشان دهنده افزایش اعتماد مردم به این بانک است.

این مقام بانکی با اشاره به اینکه در اوایل شهریور امسافل میزان سپرده های گران قیمت به 6 هزار میلیارد ریال رسیده است، توضیح داد: این اقدام در جهت کاهش هزینه های تمام گردیده فراوری انجام گردیده است. از ابتدای سال تا انتها مردادماه امسال 361 فقره تسهیلات به مبلغ 150 هزار میلیارد ریال اعطا گردیده که 35.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد داشته است.

خدارحمی گفت: میزان وصولی ما از اقساط سررسیدی تسهیلات مشتریان ما 125 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27.3 درصد رشد داشته است.

وی یادآور شد: 1.5 میلیارد دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به دستور رهبر انقلاب برای توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری در اختیار دولت نهاده شد.

خدارحمی با بیان اینکه این مبلغ در اختیار سه بانک و یک موسسه نهاده شد اضافه نمود: عاملیت پرداخت 50 درصد این مبلغ در اختیار بانک عامل حوزه کشاورزی نهاده شده و هم اکنون ما 50 درصد سهم مان را در مرحله اول گرفته ایم.

این مقام مسئول افزود: برای مرحله اول 26 هزار و 74 طرح به مبلغ 46 هزار و 589 میلیارد ریال در دست آنالیز است که 8 هزار و 905 طرح به مبلغ 19 هزار میلیارد ریال در بانک عامل حوزه کشاورزی مصوب گردیده و برای 7 هزار و 366 طرح به مبلغ 1260 میلیارد تومان پرداخت انجام گردیده است.

به گفته خدارحمی با اجرای این طرح ها برآورد می گردد برای 21 هزار و 500 نفر اشتغال ایجاد گردد.

وی با اشاره به اینکه بحث مکانیزاسیون کشاورزی یکی از اولویت های پرداخت بانک است، گفت: در 5 ماهه امسال 7 هزار و 38 فقره تسهیلات برای خرید تراکتور، ادوات، دنباله بند و انواع ماشین الات کشاورزی به مبلغ 3 هزار و 100 میلیارد ریال پرداخت گردیده است و این پرداخت ها برای 6 ماهه دوم سال افزایش می یابد.

خدارحمی با اشاره به طرح های پرورش ماهی در قفس اضافه نمود: در 4ماهه امسال 1760 میلیارد ریال برای اجرای 14 طرح در این زمینه به ظرفیت 13 هزار و 414 تن ماهی پرداخت گردیده است.

این مقام مسئول گفت: دو طرح بزرگ مصوب 10 هزار تنی نیز در این زمینه وجود دارد که هنوز به پرداخت نگردیده این طرح ها در بوشهر، قشم و شمال کشور قرار است اجرایی گردد. ضمن اینکه طرح پرورش خاویار به مدد اعتبارات بانک عامل حوزه کشاورزی و تخصص فراوری کنندگان در شهرهای جویبار و رامسر عملیاتی گردیده است.

خدارحمی با اشاره به طرح توسعه گلخانه ها در کشور، اضافه نمود: 235 طرح به مساحت 350 هکتار در این زمینه در دست آنالیز است ضمن اینکه جز این مورد برای 235 طرح با سطح 289 هکتار، مبلغ دو هزار و 75 میلیارد ریال پرداخت گردیده است.

وی با اشاره به واگذاری شرکت ها و املاک مازاد بانک، توضیح داد: از 4 شرکت قابل واگذاری دو شرکت سال گذشته واگذار گردیده و دو شرکت باقیمانده نیز در امسال واگذار می گردد.

خدارحمی گفت: یکی از این شرکت ها از طریق بورس واگذار خواهد شد و به زودی آگهی فروش آن منتشر می گردد. برای شرکت دوم نیز امیدواریم مقدمات کار در پائیز انجام گردد و سپس آن را به مزایده بگذاریم.

به گفته این مقام مسئول، در 5 ماهه امسال دو هزار و 312 میلیارد ریال از املاک تملیکی بانک واگذار گردیده است.

خدارحمی با بیان اینکه در سه سال اخیر بانک عامل حوزه کشاورزی از بانک مرکزی اضافه برداشت نداشته است، گفت: خط اعتباری مختصری در حدود 1500 میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی در اختیار ما قرار داده گردیده که این اضافه برداشت محسوب نمی گردد.

وی گفت: به دلیل حضور پررنگ بانک ما در توسعه طرح های کشاورزی و همچنین با توجه به اینکه صندوق بیمه در مجموعه ما واقع شده است هر کجا دولت دچار مشکلی بوده کمک نموده ایم و به همین جهت دولت به بانک عامل حوزه کشاورزی بالغ بر 130 هزار میلیارد ریال بدهکار گردیده که انتظار می رود این عدد در مقطع کنونی به 140 هزار میلیارد ریال رسیده باشد.

این مقام مسئول گفت: از آنجا که ما بدهی عمده ای به بانک مرکزی نداریم احتمال تهاتر در این زمینه کم است اما همکاران ما در حال مذاکره با مسئولان بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه هستند.

خدارحمی در بخش دیگری از سخنان خود به خرید تضمینی گندم اشاره نمود و تأکید کرد: امسال ما در دو مرحله از منابع بانک به این پروسه کمک نموده ایم که در یک مقطع 12 هزار میلیارد ریال و در مقطع دیگر 10 هزار میلیارد ریال پرداخت گردیده است.

وی با بیان اینکه بنابراین در مجموع2200 میلیارد تومان از منابع بانک برای این منظور کمک گردیده است گفت: تاکنون 63 درصد مطالبات کشاورزان پرداخت گردیده و مابقی آن نیز طی یکی دو ماه آینده پرداخت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 آبان 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 164

به "کمک 2200 میلیاردی برای خرید گندم، مطالبات کشاورزان تسویه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک 2200 میلیاردی برای خرید گندم، مطالبات کشاورزان تسویه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید