آسیب صنایع با خرده فروشی و عملکرد جزیره ای

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، تهران (پانا) - وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حرکت جهانی به سمت اقتصاد عظیم مقیاس، بر لزوم استفاده از ظرفیت های واحدهای کوچک و متوسط تولیدی با حمایت بنگاه های عظیم تولیدی در کشور تاکید نمود.

آسیب صنایع با خرده فروشی و عملکرد جزیره ای

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، علیرضا رزم حسینی در جلسه آنالیز نخستین برنامه عملیاتی توسعه صنعت پوشاک و کفش اضافه نمود: اولویت های صنعتی که در وزارت صنعت احصاء شده بود، تدوین شد و در دست اقدام برای تصویب در صحن دولت است.

وی با تاکید بر اینکه همه اسناد و برنامه ها باید مبتنی بر سند راهبردی صنعتی کشور باشد، بیان داشت: این سند نیز باید به عنوان یک سند پایدار و چند ساله، ضمیمه سند راهبردی صنعتی کشور گردد.

ضرورت توجه به مدیریت و چگونگی اجرای سند

رزم حسینی در ادامه، تعیین بودن مدیریت اجرایی این سند را یکی از شرایط توفیق اجرای آن دانست و گفت: در کنار تعیین کردن مدیریت اجرای این سند، تشکیل کارگروه نظارت بر حُسن اجرای سند متشکل از بخش خصوصی و بخش دولتی و چگونگی اجرای آن نیز در موفقیت عملیاتی شدن این سند از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی، زمان بندی برای اجرای پروژه را از دیگر عوامل مهم در اجرای سند توسعه صنعت پوشاک و کفش بیان کرد و ادامه داد: برای ریل گذاری اجرای این سند باید همه جوانب آن از مدیریت، چگونگی اجرا و زمانبندی درنظر گرفته گردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خرده فروشی و جزیره ای کار کردن واحدهای فراوریی در کشور به معنای افزایش آسیب پذیری این واحدها در مقابل تغییرات سیاست های تجارت بین المللی است.

رزم حسینی، توسعه واحدهای مختلف صنفی و صنعتی و حرکت به سمت برندسازی را موجب پایداری فعالیت مالی این واحدها دانست و با یادآوری ابلاغ فراوری بدون کارخانه، گفت: یکی از موضوعات مرتبط با اجرای این سند، ایجاد شرکت های عظیم ایرانی و صاحب برند بین المللی است که این امر نیازمند ایجاد ارتباط و همکاری بین واحدهای عظیم با واحدهای خرد و متوسط است که در این سند به آن توجه شده است.

سیاست وارداتی مبتنی بر تقویت فراوری داخل

وی به اهمیت زنجیره تامین در این صنعت اشاره و تکمیل زنجیره تامین را یکی از شرایط موفقیت هر صنعت بیان کرد.

رزم حسینی، برنامه های وزارت صنعت و سیاست کلی نظام را در حوزه واردات مبتنی بر حمایت و تقویت فراوری داخل توصیف و تاکید نمود: در این زمینه با ابزارهای مختلف مانند عوارض و مصوبه های مربوط به ممنوعیت های وارداتی در این جهت حرکت می کنیم.

وی با ابراز خرسندی از تبیین این سند، تقسیم بندی بازار مصرف مبتنی بر قدرت خرید مردم را ضروری دانست و اضافه نمود: اگر با آنالیز و تقسیم بندی بخش های مختلف جامعه مصرف کننده، فراوری و برندسازی در این صنعت انجام گردد شاهد رشد و توسعه در این صنعت خواهیم بود.

وزیر صنعت تاکید نمود: بخش عظیمی از ضمانت موفقیت اجرای این سند وابسته به عملکرد، مطالبه گری، رصد و پایش بخش خصوصی است و امیدواریم با همت و پیگیری فعالان این بخش شاهد اتفاقات خوبی در زمینه توسعه صنعت پوشاک و کفش کشور باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1861

به "آسیب صنایع با خرده فروشی و عملکرد جزیره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب صنایع با خرده فروشی و عملکرد جزیره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید