اختلاف 10 برابری حقوق دهک های بالا و پایین جامعه؛ اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگاران

به گزارش تور ترکیه ارزان، خبرنگاران - سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اراده ای برای کنترل تورم وجود ندارد، اظهار کرد: سعی می کنیم حداقل حقوق را افزایش دهیم و با فشار بر وزارت مالی و بانک مرکزی اجازه ندهیم که سال آینده تورمی به تورم سال جاری اضافه گردد.

اختلاف 10 برابری حقوق دهک های بالا و پایین جامعه؛ اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگاران

ولی اسماعیلی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به لزوم افزایش حقوق و دستمزدها، با توجه به افزایش تورم، اظهار کرد: ما از چند ماه پیش به دنبال این موضوع بودیم که براساس ماده 41 قانون کار، افزایش حقوق و دستمزدها اتفاق بیافتد؛ اما بر اساس شرایط فعلی اقتصاد کشور، امکان رشد دستمزدها به صورت واقعی و اجرای دقیق ماده 41 قانون کار وجود ندارد.

افزایش حقوق ها جوابگوی تورم 55 درصدی نیست

تیغ دو لبه حقوق کارگران و محدودیت کارفرمایان

او در ادامه اضافه کرد: یعنی با توجه به اینکه تورم در حدود 55 درصد است و حقوق ها هم باید این میزان افزایش یابد، ولی این میزان رشد از توانایی اقتصاد کشور خارج است؛ اما تمام سعی ما این است که به یک عدد واقع بینانه برسیم. واقع بینانه به این معنا که بحث تورم و هم بحث محدودیت های کارفرما را همزمان مورد توجه قرار دهیم. این موضوع تیغ دو لبه است، یعنی اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه نکنیم ممکن است کارفرمایان کار را تعطیل نمایند و اگر صرفا شرایط کارفرمایان را در نظر بگیریم، کارگران نمی توانند به معیشت خود برسند و باید بینابین تصمیم گیری گردد.

کرونا آسیب های زیادی به صنایع و بنگاه مالی وارد نموده است

کارفرمایان برای پرداخت حقوق کارگران احتیاج به حمایت دارند

اسماعیلی در ادامه اضافه کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس، عضو شورای عالی کار نیست، اما تمام سعی ما این است که با رایزنی و یاری به وزیر و صحبت با نماینده کارگران، بتوانیم حمایت های لازم برای کارفرمایان را لحاظ کنیم چراکه کرونا آسیب های زیادی به صنایع و بنگاه مالی وارد نموده است.؛ بنابراین باید مشوق هایی در نظر بگیریم که کارفرما سرپا بماند تا بتواند حقوق کارگران را پرداخت کند؛ این حمایت ها باید بلاعوض و یا بهره بسیار پایینی داشته باشند چراکه تسهیلات درصد بالا را کارفرمایان قبول نمی نمایند، به عبارت دیگر با توجه به کرونا درآمدی ندارد که بخواهد بازپرداخت نمایند.

اراده ای برای کنترل تورم وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: ما هم مانند سایر مردم، منتقد وضع مالی هستیم و به همین دلیل طرح استیضاح وزیر اقتصاد را با بیش از 100 امضا آماده کردیم ولی اعلام وصول نشد! بحث تورم زخمی است که همه خورده اند و نه تنها ساماندهی نمی گردد و چرخه توزیع، مناسب نیست بلکه هر روز هم افزایش می یابد. متاسفانه اراده ای برای اینکه تورم را کاهش دهند وجود ندارد و سعی می کنیم حداقل حقوق را افزایش دهیم و با فشار بر وزارت مالی و بانک مرکزی اجازه ندهیم که سال آینده تورمی به تورم سال جاری اضافه گردد.

توزیع یارانه ها هدفمند نیست

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به شرایط یارانه ها، اظهار کرد: توزیع یارانه ها، هدفمند نیست یعنی یکسری یارانه پنهان داریم که صرفا دهک های بالای جامعه از آن بهره مند می شوند. تمام سعی ما این است که بتوانیم این یارانه ها را هدفمند کنیم که بخشی را در لایحه بسته معیشتی کرونا دیدیم.

هدفمند کردن یارانه ها در دستور کار کمیسیون اجتماعی واقع شده است

اختلاف 10 برابری حقوق دهک های بالا و پایین جامعه

اسماعیلی در انتها گفت: در حال حاضر اختلاف حقوق دهک بالا و پایین جامعه حداقل 10 برابر است، به عنوان مثال اگر دهک پایین یک میلیون و دهک بالا 10 میلیون تومان درآمد دارد متاسفانه دهک بالا همچنان از یارانه ها پنهان و آشکار هم استفاده می نماید! هدف ما از هدفمند کردن واقعی یارانه ها یاری به اشتغال و رساندن آن به دست افرادی است که واقعا احتیاجمند هستند. بعد از رسیدگی به بودجه این موضوع مورد آنالیز خواهدگرفت و در حال حاضر صرفا کلیات این موضوع مطرح شده است .

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1702

به "اختلاف 10 برابری حقوق دهک های بالا و پایین جامعه؛ اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف 10 برابری حقوق دهک های بالا و پایین جامعه؛ اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید