باید عوامل مخاطره آمیزی که سلامت روانی - اجتماعی دانش آموزان را تهدید می نماید، بشناسیم

به گزارش تور ترکیه ارزان، تهران (پانا) - وزیر آموزش وپرورش در پیامی به مناسبت ششمین دوره هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی اعلام نمود آموزش وپرورش با اجرای برنامه های آموزشی، ترویجی و مراقبتی، از دانش آموزان در برابر اعتیاد، آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر، مراقبت می نماید.

باید عوامل مخاطره آمیزی که سلامت روانی - اجتماعی دانش آموزان را تهدید می نماید، بشناسیم

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محسن حاجی میرزایی در این پیغام با بیان اینکه رسالت ما برای محافظت از بچه ها و نوجوانان و آماده ساختن ایشان برای مواجهه مؤثر با اعتیاد، آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر، به مجموعه ای از اقدامات یکپارچه نیازمند است، اظهار کرد: از یک سو باید بتوانیم به وسیله فعالیت های متنوع آموزشی و ترویجی، دانش و آگاهی ایشان را برای شناخت خطرات و مواجهه مؤثر با آن ها، ارتقا دهیم و از سوی دیگر زمینه ها و عوامل مخاطره آمیزی که سلامت روانی- اجتماعی آنان را تهدید می نماید، بشناسیم و کنترل کنیم.

متن پیغام محسن حاجی میرزایی به توضیح زیر است:

به نام خدا

ششمین دوره هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی در مدارس کشور را در حالی برگزار می کنیم که عوامل و زمینه های نوپدیدی همچون شیوع بیماری کرونا، موجب تشدید نگرانی ها درباره شرایط سلامت روانی - اجتماعی بچه ها و نوجوانان شده است. بچه ها و نوجوانان در دنیای معاصر، به دلیل گسترش عوامل مخاطره آمیز، بیش از هر زمان دیگری، در معرض آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر هستند که مسئولیت محافظت از ایشان را در برابر این مخاطرات دوچندان می سازد.

رسالت ما برای محافظت از بچه ها و نوجوانان و آماده ساختن ایشان برای مواجهه مؤثر با اعتیاد، آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر، به مجموعه ای از اقدامات یکپارچه نیازمند است. از یک سو باید بتوانیم به وسیله فعالیت های متنوع آموزشی و ترویجی، دانش و آگاهی ایشان را برای شناخت خطرات و مواجهه مؤثر با آن ها، ارتقا دهیم و از سوی دیگر زمینه ها و عوامل مخاطره آمیزی که سلامت روانی- اجتماعی آنان را تهدید می نماید، بشناسیم و کنترل کنیم.

وزارت آموزش وپرورش با اعتقاد به رسالت عظیمی که در این زمینه به دوش دارد، همیشه کوشش می نماید با استفاده از ظرفیت های درون سازمانی و بهره گیری از حمایت و همکاری خانواده ها، سازمان و رسانه ها به وسیله طراحی و اجرای برنامه های گوناگون آموزشی، ترویجی و مراقبتی، از دانش آموزان در برابر اعتیاد، آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر، مراقبت کند.

در سال تحصیلی 1400-1399، باوجود شرایط ناشی از بیماری کرونا، اجرای فعالیت های پیشگیرانه در مدارس کشور با موضوع شبکه (شاد) ادامه دارد و تا به امروز چهار دوره گسترده آموزشی مجازی و پر حضوری درزمینه های غربالگری، توانمندسازی، درمان و مددکاری اجتماعی برای کارکنان آموزش وپرورش برگزارشده است. علاوه براین برنامه توانمندسازی و آموزش مهارت های خود مراقبتی در 4 هزار مدرسه کشور، اجرای برنامه (کانون یاریگران زندگی) در 30 هزار مدرسه، اجرای بخش مأموریت های روانی - اجتماعی برنامه (نماد) در تمامی مدارس کشور، اجرای فعالیت های ترویجی، ازجمله جشنواره نوجوان سالم و هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی، از دیگر برنامه هایی است که اجرای آن ها در مدارس کشور آغازشده یا در دست اجرا است.

ششمین دوره هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی، فرصتی است تا با مرور و تحلیل وضع موجود، مدارس، خانواده ها، نهادها و رسانه ها، همچون کانون یاریگران زندگی پیمان ببندیم که برای پیشگیری از اعتیاد، آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر بین بچه ها و نوجوانان، با یکدیگر همکاری کنیم و در این جهاد عظیم برای محافظت از بچه ها و نوجوانان، در کنار هم باشیم.

در این فرصت از همکاری های سازنده خانواده ها و کوشش ها و زحمات تمامی همکارانم در سراسر کشور، به ویژه معاونان و مربیان پرورشی، معلمان و مشاوران، همچنین حمایت های ارزنده ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت کشور و سازمان برنامه وبودجه کشور درزمینه حمایت از برنامه های وزارت آموزش وپرورش درزمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی بین دانش آموزان، تشکر و قدردانی می نمایم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1493

به "باید عوامل مخاطره آمیزی که سلامت روانی - اجتماعی دانش آموزان را تهدید می نماید، بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید عوامل مخاطره آمیزی که سلامت روانی - اجتماعی دانش آموزان را تهدید می نماید، بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید