تست کرونا چقدر آب می خورد؟، بیمه های تکمیلی هزینه تست کرونا را پوشش نمی دهند

به گزارش تور ترکیه ارزان، بسیاری از افراد به خیال اینکه می توانند هزینه تست کرونای خود را از بیمه تکمیلی دریافت نمایند اقدام به دادن تست کرونا می نمایند غافل از اینکه این هزینه از لیست پرداختی های بیمه های تکمیلی خارج است.

تست کرونا چقدر آب می خورد؟، بیمه های تکمیلی هزینه تست کرونا را پوشش نمی دهند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری تور ترکیه ارزان، این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور بسیاری از مردم با بروز کوچکترین علائم بیماری در بدنشان به پزشکان مراجعه می نمایند که البته بیشتر دلایلی مانند سرماخوردگی، حساسیت و دیگر موضوعات مرتبط با علائم بیماری است و با یک معاینه ساده می گردد آن بیماری را تشخیص داد.

در این میان بعضی از پزشکان پس از معاینه بیماران اصرار دارند که فرد بیمار حتماً برای تست کرونا به آزمایشگاه های مربوط مراجعه کند که این موضوع با توجه به هزینه های بالا در زمینه تست کووید-19 می تواند باعث ایجاد مسائلی چه اقتصادی و چه روحی گردد.

دستور وزیر در خصوص هزینه تست

در طول چند ماه اخیر مطالب بسیاری درباره دریافت هزینه در خصوص کرونا توسط مراکز درمانی مطرح شده است که اعتراض بعضی از بیماران درباره پرداخت هزینه درمان در بیمارستان ها را به دنبال داشت.

در همین زمینه و در همان روزهای نخست با دستور سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان، تست کرونا برای مردم رایگان اعلام شد و در ادامه هم علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران در پاسخ به سؤالی درخصوص پرداخت هزینه درمان توسط بیماران مبتلا به ویروس کرونا گفته بود: اگر فردی بیماری کووید-19 داشت و تست آن مثبت شد، با دستور وزیر بهداشت کلیه خدمات ارائه شده به این فرد رایگان خواهد بود.

دریافت وجه زیر نظر بازرسی؟

در این میان بعضی از بیمارستان ها برای انجام تست کرونا بدون توجه به صحبت های وزیر بهداشت و دیگر مقامات نظام سلامت، اقدام به دریافت مبالغی از مردم می کردند که همین امر اعتراض مردم را به همراه داشت.

پس از افزایش اعتراضات عمومی نسبت به دریافت هزینه بالای تست کرونا توسط مراکز درمانی، محمدحسین حیدری، مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره تخلفات اقتصادی در بیمارستان ها و دریافت وجوهی از مردم در حوزه درمان کرونا اظهار کرد: بحث تخلفات اقتصادی به بخشنامه ها و مقررات ویژه ای که در حوزه های مختلف از جمله تعرفه، وجود دارد، منوط می گردد. با توجه به آخرین بخشنامه وزیر بهداشت مبنی بر رایگان شدن درمان بیماران کرونایی، بر اساس بازرسی های صورت گرفته و گزارش های مردمی، از بعضی بیمارستان ها گزارش هایی را داشتیم که دریافت هایی از مردم صورت گرفته است.

وی اضافه نمود: این مسئله را با وزیر بهداشت و معاونین وزارت بهداشت مطرح کردیم و مقرر شد که از ظرفیت های خاص بیمه، مددکاری بیمارستان ها و... استفاده کنیم تا مردم این پرداخت ها را نداشته باشند. باز هم اگر مواردی است که مردم دچار مشکل شدند و هنوز دریافت هایی در بیمارستان ها برای بیماران کرونایی صورت گرفته، حتماً با سامانه 190 بخش درمان، مطرح نمایند تا ثبت گردد و حتماً پیگیری می کنیم.

پاس کاری بین آزمایشگاه و بیمارستان

گزارش های میدانی خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری تور ترکیه ارزان از بیمارستان های دولتی حاکی از این موضوع بود که بعضی از بیمارستان های دولتی بیماران مشکوک به کرونا را به مراکز بخش خصوصی ارجاع می دهند، اما مسئله اصلی اینجاست که هزینه درمان در مراکز درمانی خصوصی چقدر است؟

هزینه تست کرونا چقدر است؟

به طور کلی هزینه تست کرونا در مراکز خصوصی مبلغی نزدیک به 700 هزار تومان برآورد شده است،؛ ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در واکنش به دریافت هزینه های 700 هزار تومانی انجام تست کرونا در آزمایشگاه های خصوصی گفت: پرداخت این هزینه در استطاعت مردم نیست، ما در حال حاضر فراوری کیت های داخلی داریم و اگر لازم باشد واردات کیت را انجام مى دهیم، این کار در آزمایشگاه های دولتی کاملاً رایگان است و در بخش خصوصی نیز با دریافت مبلغی رو به رو خواهد بود.

نقش بیمه چیست؟

اما سؤال اصلی اینجاست که آیا بیمه ها هزینه تست را قبول می نماید یا خیر؟ طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه از حدود یک سال پیش پوشش بیمه سلامت بر روی تخت بیمارستان متوقف شده است، اعلام کرد: با توجه به اینکه بیماران مبتلا به کرونا اورژانسی به حساب می آیند، تمامی افراد مشکوک به بیماری کرونا که در بیمارستان بستری می شوند، بلافاصله بیمه شده و در صورت توانایی اقتصادی، خودشان حق بیمه را پرداخت می نمایند؛ اما در صورت عدم توانایی اقتصادی، ارزیابی وسع انجام می گردد که جهت رفاه حال بیماران مبتلا به کرونا، هماهنگی هایی با وزارت رفاه صورت گرفت تا ارزیابی وسعی که یک ماهه زمان می برد، یک روزه انجام گردد.

مشکل دیگری که در این میان مطرح است عدم پوشش هزینه های گزاف تست کرونا توسط بیمه های تکمیلی است. بسیاری از افراد به خیال اینکه می توانند هزینه تست کرونای خود را از بیمه های تکمیلی دریافت نمایند، اقدام به انجام دادن تست کرونا می نمایند غافل از اینکه این هزینه از لیست پرداختی های بیمه های تکمیلی خارج است؛ مسئله ای که قطعاً دقت نظر و مساعدت نظام بیمه ای کشور را می طلبد.

وی اضافه نمود: همچنین، خدمات، آزمایش ها، تصویربرداری و اقدامات پاراکلینیکی برای بیماران مبتلا به کرونای بستری در بیمارستان، تحت پوشش بیمه سلامت واقع شده است و 90 درصد هزینه های آنها توسط این سازمان پرداخت می گردد.

درمان بیماران اتباع به ویژه اتباع افغانستانی ساکن در ایران و موضوع پرداخت هزینه درمان آنها در بیمارستانها یکی دیگر از موضوعات در حوزه درمان بیماران مبتلا به کروناست.

راهکاری که پیداست

با توجه به فرایند افزایشی مبتلایان به کرونا تنها کنترل این بیماری انجام تست های مداوم است که می تواند در زمینه کنترل بیماری کووید-19 به کشور یاری کند و تنها راهکار در این زمینه نظارت وزارت بهداشت به نوع تست گیری و مبالغی است که از مردم به هر نحوی گرفته می گردد. از سوی دیگر فراوری کیت های تست در داخل نیز یکی از مواردی است که باید پرداخت، فراوریاتی که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد تا در پائیز کشور با مسائل متعدد روبه رو نگردد زیرا در پائیز علاوه بر بیماری کرونا با آنفولانزا فصلی نیز دست و پنجه نرم خواهیم کرد و این موضوع ممکن است مسائلی را در زمینه تشخیص بیماری با مشکل رو به رو کند.

4148/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1239

به "تست کرونا چقدر آب می خورد؟، بیمه های تکمیلی هزینه تست کرونا را پوشش نمی دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست کرونا چقدر آب می خورد؟، بیمه های تکمیلی هزینه تست کرونا را پوشش نمی دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید